Connect with us
Rudé moře v Egyptě

Cestopisy

Egypt bude mít svůj první rychlík. Spojí Rudé moře se Středozemním

Egypt bude mít svůj první rychlík. Spojí Rudé moře se Středozemním

Egypt se chystá na spuštění prvního rychlíku v zemi. Spojovat má Rudé a Středozemní moře. Trasa bude dlouhá 1000 kilometrů.

Reklama

První 460 km dlouhý úsek spojí města El Alamein na středozemním pobřeží a Ain Sokhna. Vlak bude stavět ve více, než 15 stanicích, včetně zatím nepojmenovaného města, které se má stát novým administrativním hlavním městem.

Stavba železniční trati by měla být dokončena za dva roky, pracovat na ní bude německá firma Siemens. Podle slov CEO společnosti, nové železniční spojení přinese dostupný, čistý a spolehlivý dopravní prostředek, píše Lonely Planet.

Přestože půjde o první rychlík v Egyptě, země byla první v Africe i na Středním východě s železničním systémem jako takovým. Ten zde fungoval již v 50. letech 19. století. Současná železniční síť má více než 5 tisíc kilometrů a spojuje téměř každé větší město. Problémem je ale zastaralost a nedostatečné finanční zdroje, které vedly v posledních letech k mnoha nehodám. Egypt nyní dostává z Ruska měsíčně nové vozy, které mají sloužit právě k modernizaci železnic.

První zemí v Africe s vysokorychlostním vlakem bylo Maroko. Jezdit tu začal v roce 2018 a spojuje města Tangier a Casablanca. Cesta se tak z 5 hodin zkrátila na necelé 2 hodiny.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru