Connect with us
USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 3. díl – New Orleans

Pelipeckovní roadtrip po USA: 3. díl – New Orleans

New Orleans. Och. Tady by se dal strávit i týden. Při odjezdu jsme velmi litovali, že jsme si na toto divoké město nenechali aspoň o den déle.

Reklama
Obsluha v Dat Dog, New Orleans.

První dojem byl všelijaký

Bydleli jsme přes airbnb jen pár kilometrů od centra, které jsme si objednali den předem. Dům, ve kterém jsme spali, působil za tmy velmi tajemně. Nešlo jen o čistě černošskou čtvrť, kterou opakovaně zběsile projížděla policejní auta, ale hlavně o samotný příbytek. Staré rozeklané schodiště, temná fasáda a antické sloupy na zápraží. Uvnitř to byl obyčejný byt a spalo se v něm výborně! Ráno už působil jako z pohádky! Takže malá rada – svoje předsudky nechte při balení doma v šuplíku. Ulehčí vám to hlavu při souzení nejen ubytování.

Poznávací značka Louisiany.

My jsme svůj čas v New Orleans začali večerním brouzdáním po French Quarter. Je to čtvrť plná jazzových a bluesových barů, a samozřejmě výborného jídla. Někteří z nás sáhli po proslavených Lemon Pepper Wings, neboli kuřecích křidélkách, a někteří navštívili podnik Dat Dog. Tam jsme vyzkoušeli nejlepší hot dog na světě – s opečenou slaninou a modrým sýrem. Sice za něj zaplatíte asi 8 dolarů, ale opravdu stojí za to. A jestli můžeme doporučit, dejte si k tomu i domácí hranolky s roztopeným chedarem a chilli směsí.

Hot dogy v podniku Dat Dog.

Nezapomenutelná atmosféra

Od domácích jsme dostali radu, abychom se v noci po městě příliš neprocházeli mimo „živé“ oblasti. Nechtěli nám podrobně vyprávět důvody a my jsme zvolili strategii, že bude lepší nevědět. A tak jsme se drželi hlavní ulice, kde se nacházely hudební poklady jako The Spotted Cat, Blue Nile nebo Maison. A bylo nám tam fantasticky! Rozpálené hudebníky obklopovali ještě rozpálenější tanečníci. Člověk se chtěl vlnit i přesto, že neznal kroky. Atmosféru, kterou jsme tam nasávali asi nikdy v životě nezapomeneme.

Kapela v podniku The Maison.

Abychom nebyli za úplné ignoranty, kteří šli jen na pivo, půlku druhého dne jsme věnovali tradičnímu turismu v centru. V New Orleans to neskutečně žije i za bílého dne. Kolem teras restaurací a kaváren posedávají pouliční umělci a vyhrávají jako o život. Mezi voodoo svatyněmi, obchodíky s doutníky, blešími trhy a přeplněnými gift shopy si všimněte hlavně té jedinečné jižanské architektury. Nebo se vydejte na takzvanou Swamp Tour, kde vás v močálech provezou na člunu mezi aligátory. A jestli se vám líbí ta tajemná maska, kterou celé New Orleans má, zarezervujte si na večer Ghost tour. Prostředí filmu Interview s upírem vás další noc nenechá spát. A říká se, že člověk si do konce života zapamatuje jen ty nejintenzivnější zážitky, tak neváhejte a minimálně dvě naposledy zmíněné atrakce absolvujte!

Ulice v New Orleans.
St- Louis Cathedral, New Orleans.

Po cestě z města nám padly do oka ještě i plantáže s cukrovou třtinou, které jsou pro tuto oblast typické. Není to zas tak dávno, kdy tam jako hlavní pracovní síla dominovala práce otroků. Pro návštěvu jsme si vybrali Oak Alley Plantation. Všichni ji známe z filmů, díky obrovské dubové aleji, která lemuje cestu před domem. Za 22 dolarů se můžete podívat i dovnitř a do okolních zahrad, kde jsou zrekonstruované domky otroků. Paní průvodkyně, oblečena do dobových šatů vám poutavým způsobem poví o historii domu i celé oblasti.

Plantáž Oak Alley.

Je libo smaženého aligátora?

A pokud vám po zpáteční cestě vyhládne, co tak zkusit smaženého aligátora? Původně jsme s touto myšlenkou dost bojovali, ale nakonec nám místní řekli, že je to jednoduše „must have“. Udělali jsme kompromis a objednali si jen malou porci jako předkrm a zbytek žaludku zaplnili jinými dary moře. K našemu překvapení byl takový aligátor docela pochoutka. Struktura byla jemně žvýkací, ale v konečném důsledku to byla kombinace seafoodu a kuřete. Mňam.

Tip na závěr. V New Orleans se připravte na prudké nárazové deště. V jednu minutu si spálíte nos a v druhou už vás chladí slejvák. Bez deštníku nebo pláštěnky si to odnesete jako my.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
3 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru