Connect with us
Cestovatelka

Cestopisy

Kam na sólo cestu v roce 2022? 13 tipů na TOP zážitky, když potřebuješ vyvětrat hlavu

Kam na sólo cestu v roce 2022? 13 tipů na TOP zážitky, když potřebuješ vyvětrat hlavu

Sólo tripy už dávno nejsou žádným tabu a spousta cestovatelů volí právě poznávání světa osamotě. Pro mnohé znamená větší svobodu v každodenních rozhodnutích v destinaci, možnost poznat na cestách zcela nové lidi, naučit se jazyk při komunikaci s domácími nebo si zkrátka rádi odpočinou od domácí reality a všeho, co je s ní spojeno. A proč také ne? Někdy si můžeme být nejlepším parťákem právě my sami. Pokud ti nevadí, že si budeš muset zřejmě dělat na všech krásných místech selfie a o svých zážitcích kámošům popovídáš, až když dorazíš domů, pojď do toho. Tady je pár tipů, kde můžeš v roce 2022 zažít opravdu peckovní sólo cestu.

Reklama

Dej to na Indiana Jonese v Jordánsku

Jordánsko má opravdu všechno. Pestrou historii, Rudé i Mrtvé moře, štědrou pohostinnost místních a poušť Wadi Rum. Strav celý den procházkou po starověkém městě Petra nebo se vyprav na výlet na lodi spojený se šnorchlováním a objevováním podmořského světa, který zde skutečně stojí za to.

wadi rum v Jordánsku

Dej si od všeho pauzu na Bali

Meditace či jednoduše vypnutí reality je jednou za čas úžasným způsobem, jak doplnit baterky. Ve světě je mnoho míst, kam můžeš cestovat za tichem. Mezi favority patří již tradičně Bali. Zúčastnit se zde můžeš organizovaných pobytů plných civilizačního ticha a zvuků přírody. Vydej se na úpatí sopky Batukuru, mezi rýžová pole a džungli. Ubytování na Bali nabízí například i možnosti vhodné pro sólo cestovatelky, kam muži nesmějí.

cestovatelka žena na Bali relaxuje

Zlatý okruh na Islandu

Při výběru sólo dovolené mezi prvními aspekty asi zvažuješ bezpečnost. Proto je super volbou cesta do nejbezpečnější země na světě – na Island. Leť do Reykjaviku a na místě si půjč auto – roadtrip na Islandu je totiž nezapomenutelným zážitkem. Vydej se po slavné Ring Road a jestli máš víc času, zamiř i do národního parku Thingvelllir, k termálnímu prameni Geysir a k vodopádům Gullfoss podél Zlatého okruhu.

island hory jezero zima

Pozoruj gorily ve Rwandě

Ano přesně tak. I sólo safari se dá. A jak krásné! Dobij si baterky uprostřed divočiny. Zúčastnit se můžeš organizovaných trekingových expedicí, ideálních pro samostatné cestovatele a cestovatelky.

gorila ve rwandě

Pojď zachránit želvy do Mexika

Pokud se nechceš na své sólo cestě soustředit nutně jen na sebe, můžeš se vydat například do Quintana Roo v Mexiku a zúčastnit se pokusů o záchranu mořských želv. Od roku 1993 zde funguje například Akumal Turtle Camp, který zve dobrovolníky, aby se naučili něco o pozorování želv, rozlišování jejich druhů a aby se následně zapojili do práce v terénu. Jejich záchrana spočívá v ochraně hnízdících samiček, označování hnízd GPS souřadnicemi a minimalizování predátorů v okolí hnízd.

želva v mexiku

Na palubě Orient Expressu

Zde je jeden tip z kategorie nezapomenutelné sólo jízdy vlakem. Pokud chceš cestovat luxusně, vyzkoušej spojení Eastern & Oriental Express od společnosti Belmond, která tě dopraví ze Singapuru do Bangkoku a zároveň ti připraví neopakovatelný zážitek. Výlet zahrnuje prohlídku řeky Kwai s průvodcem a malajské rýžové pole. Ve vlaku jsou soukromá kupé, pestrý jídelníček a 24hodinová recepce. Železniční společnosti v Evropě letos přidávají i nová noční vlaková spojení. Naskočit můžeš třeba na jedno z nich.

řeka v Malajsii

Za polární září ve Finsku

Ve Finsku si můžeš dát 4denní cestu za jeho tajemným ostrovem – Laponskem. Součástí jsou jízdy s husky spřeženími, otužování ve studené vodě i safari s polární září na sněžných skútrech. V noci se zahřeješ v butikovém hotelu na soukromém ostrově u řeky Kemijoki.

polární záře v laponsku

Nauč se španělsky na Kostarice

Víš, jak to je. Když jsi ve dvou nebo s partou lidí, cizí jazyk prakticky nepotřebuješ. Když však vyrazíš na cesty sám/a, můžeš toho využít a naučit se třeba i zcela nový jazyk. Na Kostarice fungují různé programy pro všechny věkové kategorie a úrovně jazykových dovedností.

prales, kostarika a most

Akční letenky na rok 2022

Objev nádhernou Patagonii

Patagonie je známá organizovanými výlety jen pro ženy, ale rovněž pro smíšené skupiny skutečných dobrodruhů, které trvají i tři týdny. Průvodci tě vezmou od jižního konce And až po konec Patagonie. Trek zahrnuje Buenos Aires, odlehlý ostrov Chiloé, národní parky Los Glaciares a Torres del Paine.

perito moreno, Patagonie, Argentina

Uteč z ruchu na Antarktidu

Přestože může Antarktida znít jako špatný nápad na sólo dobrodružství, opak je pravdou. Zúčastnit se můžeš například jedné z plaveb, které pořádá norská společnost Hurtigruten. Pořádají skupinové exkurze, v jejichž rámci mají lidé možnost poznat jiné spolubadatele a zažít unikátní prostředí.

moře na Antarktidě a

Na kolo do italských Dolomit

Výlety na kole jsou perfektní volbou pro ty, kteří touží vyvětrat si hlavu sami. Na výběr máš spoustu společností, které nabízí organizované cyklovýlety s průvodci. Zúčastni se například 5denní jízdy napříč Dolomity s více než 350 kilometry náročných tras. Výhledy na nádherné hory a jezera jsou jisté.

hory Dolomity v Itálii a cyklistika

Backpacking po skotském pobřeží

Dej si trek přes nádherné zelené Skotsko, kde potkáš lokální farmáře a jiné cestovatele v penzionech s atmosférou, ve kterých můžeš přenocovat. Relativně nová trasa s názvem John Muir Way je dlouhá více než 215 kilometrů a vede od města Dunbar až po Helensburgh, včetně zastávky v Edinburghu. Vede kolem majáků, hradů či golfových hřišť.

horský trek john muir ve Skotsku

Túra na Galapágách

Souostroví Galapágy, u pobřeží Ekvádoru, je jednou z nejslavnějších destinací, kam lidé chodí za dobrodružnými zážitky. I zde najdeš hned několik organizací, se kterými se můžeš vydat na nádherné několikatýdenní túry. Vyšplháš se na sopku Sierra Negra, zašnorchluješ si mezi mořskými želvami a rejnoky nebo navštívíš město Quito.

Ostrovy Galapágy

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru