Connect with us

Austrálie a oceánie

Nový Zéland a 10 věcí, které nesmíš vynechat + tipy na letenky

Nový Zéland a 10 věcí, které nesmíš vynechat + tipy na letenky

Když se řekne kiwi, většina z nás si asi představí chlupaté ovoce. Až potom vás možná napadne malý, těžkopádný pták s brčkem místo zobáku. Co neví ale skoro nikdo je to, že toto označení slouží pro pojmenování obyvatelů Nového Zélandu. Nebojte se, nejde o urážku (snad jen pokud nevyjde z úst Australana). Novozélanďané považují ptáka kivi za svůj symbol, a sami se tak hrdě označují stejným jménem. Není se čemu divit, vždyť Nový Zéland leží na konci světa. Pokud se tam náhodou chystáte i vy, připravili jsme pro vás seznam TOP míst, které se na tomto věčně zeleném souostroví opravdu vyplatí vidět.

Reklama

Cedule s kiwi

1. Prozkoumejte lávové trhliny cestou na Foxův ledovec

Výstup na tento ledovec je při cestě Novým Zélandem pro mnohé zážitkem číslo jedna. Při dvou až tří hodinovém výstupu totiž zažijete surrealismus, který umí vytvořit jenom příroda sama: prazvláštní ledovcové brány, vodopády, gejzíry… V netradičně ohnutých kusech ledu vidí každý něco jiného. Pokud máte šikovného průvodce, můžete během výšlapu prozkoumat i různé ledovcové jeskyně i jiná netradiční místa. Jediné, co potřebujete, je pevná obuv (v plátěných Vanskách to opravdu nepůjde) a dobré počasí. To se tu totiž mění stejně rychle jako příběhová linka v brazilské telenovele.

Fox Glacier

2. Udějte si procházku Hobitínem a dejte si pivo U Zeleného draka

Jste fanoušky Pána prstenů? A co si takhle udělat výlet do Hobitína? V překrásné zelené scenérii regionu Waikato najdete až 37 hobitích „nor“, které tu byly vybudované během natáčení oné světoznámé trilogie (jak mohl Frodo věřit Sméagolovi nepochopíme dodnes). I když poslední filmová klapka dávno doklapala, Hobitín stále láká statisíce fanoušků z celého světa. Přesvědčte se na vlastní oči, jak se žije v miniaturním domečku, a zažeňte žízeň nefalšovaným hobitím pivem v hospodě U Zeleného draka.

Nora v Hobitíně

3. Prozkoumejte jeskyně Waitomo plné svítících červů

Rozsáhlý labyrint jeskyň ve Wiatomu je skutečně nevídaný. Na jejich prozkoumání budete potřebovat loďku. Na rozdíl od jiných jeskyní ale baterku potřebovat nebudete. Vápencové stěny jeskyně jsou totiž pokryty červy Arachnocampa Luminosa, kteří osvětlují jeskyni modrými fosforeskujícími světýlky. Dojem, který vytváří, je bez nadsázky dechberoucí (dýchat ale nepřestávejte!). Někteří návštěvníci dokonce tvrdí, že se uvnitř cítili jako ve filmu Avatar. Fosforeskující červ není větší než komár a je neškodný. Má to ale jeden háček. Během plavby musíte být zticha, abyste si nevyplašili vlastní osvětlení.

Fosforeskující červi

4. Navštivte národní park Tongariro

Tento park je synonymem slova rozmanitost. Jiní musí procestovat celý svět, aby viděli to, co se tu na ploše 80 000 ha nachází. Smaragdová jezera, horské louky, horké prameny a největší sopky severního ostrova Nového Zélandu jsou jen začátek. Můžete tu lyžovat, snowboardovat, vozit se po zadku, raftovat, jezdit na kole, chodit na túry, a tím to ani zdaleka nekončí. V parku se nacházejí tři aktivní sopky, přičemž k poslední erupci došlo naposled v roce 2012. Sopek se ale bát nemusíte. Celý park je totiž monitorován systémem včasného varování.

Národní park Tongariro

5. Zažijte noční plavbu přes Milford Sound

Útesy tohoto fjordu jako by vyrůstaly přímo z hlubin tmavých vod a svými vrcholky rozrážely oblohu. Po jejich skalnatých stěnách stékají dlouhatánské vodopády, z nichž některé mají až 1000 metrů. Prší? Nevadí! Vodopády vzbuzují fantastický dojem a místo se stává ještě víc podmanivým. Tento fjord bývá označován jako osmý div světa. Při cestě po Novém Zélandu si ho proto rozhodně nenechejte ujít. A jak si toto místo vychutnat co nejlépe? Možností je nespočet. Je jen na vás jestli se rozhodnete pro kajak, potápění, prohlídku letadlem nebo noční plavbu lodí.

Milford Sounds

6. Dotkněte se kusu plovoucího ledu cestou na Tasmanův ledovec

Tasmanův ledovec je s délkou ohromných 23,5 km nejdelším ledovcem Nového Zélandu. Společně s 60 dalšími ledovci se nachází v Národní parku Aoraki Mount Cook. Jeslti si ho chcete skutečně užít, doporučujeme plavbu lodí po přilehlé laguně. Obvykle na ní plovou obrovské kusy ledu, kterých se můžete téměř dotknout. Ale pozor! Raději si pospěšte. Tasmanův ledovec každým rokem mizí až o 180 metrů.

Tasmanův ledovec

7. Zaplavejte si v Zátoce ostrovů

Tento subtropický mikroregion v sobě zahrnuje až 144 ostrovů, které ztělesňují ráj pro všechny fanoušky pláží a vodních sportů. Delfíni, tučňáci, velryby… Místní podmořský svět tu už nemůže být bohatší. Zátoka ostrovů je úzce spojená s maorskou kulturou. Během pobytu v této oblasti se proto vyplatí navštívit posvátný strom kauri, který dosahuje výšky úctyhodných 50 metrů. Není divu, že Maorové nazývají strom Pánem lesa. Pokud budete mít opět chuť vyrazit na vodu, vydejte se pro změnu na Percyho ostrov, na kterém můžete obdivovat slavný přírodní úkaz „Hole in the Rock“.

Hole in the Rock

8. Adoptujte si tučňáka v kolonii modrých tučňáků

Gang tučňáků z Madagaskaru má konkurenci! Konkrétně v přístavu Oamaru, kde se nachází jedinečná kolonie modrých tučňáků. Ti nejsou větší než vypasený holub a hrdě si vykračují ve svých modrých fracích. Polovinu ze zhruba 260 párů těchto pidi tučňáků můžete navštívit v turisticky přístupné části. Duhou polovinu, bohužel, neuvidíte. Ta žije v rezervaci ve volné přírodě. Ochránci neustále porovnávají obě skupiny s cílem minimalizovat narušení životních podmínek tučňáků, které navštěvují turisté.

Tučňáci

9. Vylezte na sopku Taranaki

Taranaki je region v západní části severního ostrova Nového Zélandu. Lonely Planet označil Taranaki ve svém žebříčku Best in Travel 2017 za druhý nejzajímavější region světa, který se skutečně vyplatí vidět. Regionu dominuje sopka Mount Taranaki, což v překladu z maorského jazyka znamená „vrch“. Mount Taranaki můžete na mapě najít pod jménem Mount Egmont, protože Egmont je název přilehlého národního parku. Sopka je vysoká 2518 m a nabízí nádherný výhled na okolí. Vulkanickou povahu regionu zpozorujete i v okolních černých písečných plážích, které jsou jako stvořené na surfování.

Region Taranaki

10. Vyfoťte si nejpopulárnější strom Nového Zélandu, který vyrůstá přímo z jezera Wanaka

Jezero Wanaka s křišťálově čistou vodou je ideálním místem pro turistiku, rybaření, vodní sporty, ale i ochutnávku vín. Obklopené mohutnými horami a vzdálené jen kousek cesty od národního parku Mount Aspiring, je Wanaka jednoznačně místem, které se vyplatí navštívit. Návštěvníci jezera Wanaka si pochvalují hlavně atmosféru, která není tak turistická jako v jiných částech Nového Zélandu. Když už budete u jezera Wanaka, rozhodně nenechávejte foťák v batohu! Ve středu jezera se totiž nachází nejvíc fotografovaný strom celého Nového Zélandu, který jakoby vyrůstal přímo z jeho středu. Strom je hvězdou sociálních sítí a má dokonce vlastní facebookovou stránku That Wanaka Tree, na kterou fanoušci postují jeho nové fotky. Kdy si začne psát vlastní blog o jídle ale nevíme.

Strom na jezeře Wanaka

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru