Connect with us
Letadlo při přistávání

Cestopisy

10 letišť, která vám zaručeně zvednou adrenalin!

10 letišť, která vám zaručeně zvednou adrenalin!

Létání je jedním z nejbezpečnějších způsobů dopravy a mimo toho, že se díky němu dokážete dopravit do všech koutů světa, má ještě jednu výhodu. Je to obrovský zážitek! A když se vám dostane té možnosti přistávat na jednom z letišť v tomhle článku, bude ten zážitek ještě tak tisíckrát silnější! Nevěříte? Podívejte se na nejadrenalinovější přistávací plochy světa a rychle názor změníte. Pokud rádi cestujete, určitě jste se už s některým z nich někdy v životě potkali. A jestli ne, možná je čas to změnit!

Reklama

1. Princess Juliana International Airport, ostrov Svatý Martin

Jedna z nejznámějších letištních drah na světě. Na nádherném karibském ostrově totiž letadla přistávají přibližně 10 metrů nad hlavami na pláži slunících se lidí. Jde o druhé nejvýznamnější letiště ve východním Karibiku a na pláži Maho najdete i přesný rozpis přistávajících a odlétajících letadel. Odolávat síle proudových motorů může být na jedné straně super zábava pro turisty, na druhé straně můžete lehce přijít ke zranění v důsledku silných vzdušných vírů…

2. Gibraltar International Airport, Gibraltar

Tak trochu kuriozitka. Gibraltarské letiště totiž křižuje silnici, respektive silnice křižuje přistávací dráhu a auta holt musí dát letadlům přednost. A kdyby se jednalo o malou úzkou silničku, ale letiště křižuje hned nejrušnější ulice Winston Churchill Avenue, vedoucí na hranici se Španělskem. Přesně tak… Navíc je tohle letiště obklopené vodou a přistávací dráha je dlouhá jen 1828 metrů. I ta nejmenší pilotova chyba může skončit pádem letadla do moře.

3. Juancho E. Yrausquin, Holandské Antily

Jaké je to přistát na nejkratší letovou dráhu na světě? Zeptejte se pilotů, kteří už byli na letišti Juancho E. Yrausquin na ostrově Saba v Holandských Antilách. Dráha měří pouhých 396 metrů, takže zkušenosti pilotů prověří při každém letu. Létají sem (naštěstí) jen menší letadla v rámci vnitrostátní dopravy.

4. Ice Runway, Antarktida

Kdo viděl komedii Sněžní psi, umí si lehce představit letiště, kde je letecká dráha pouze led a nic víc. A na Antarktidě opravdu nemají na výběr. Ovšem tzv. Ice runway je nebezpečná právě kvůli vodě v tuhém skupenství. Tlak letadel může způsobit, že se povrch ledu poruší a letadlo havaruje. Letiště ležící na nejjižnějším cípu Ross Island, se využívá v každém ročním období, tedy do doby, než začnou ledy tát.

5. Courchevel Airport, Francie

Tohle letiště patří mezi ty nejextrémnější. Mimo toho, že se nachází v zasněžených francouzských Alpách v nadmořské výšce 2008 m.n.m., měří jen něco přes půl kilometru, a ještě má navíc kopcovitý tvar. Jako bonus na letišti není žádný dispečink, takže všechno je doslova v pilotových rukách. A ještě jedna maličkost – pokud prší nebo sněží, na tuto letištní dráhu je možné přistát i tak. Pecka, že?

6. Barra International Airport, Skotsko

Když vám pilot ve Skotsku poví: „Vezmu vás na pláž, tak to i splní. Letiště na ostrově Barra ve Skotsku je jediné plážové letiště na světě s pravidelnými leteckými linkami. To však není jeho největší kuriozitka. Tou je fakt, že přistát na něm můžete pouze za odlivu. Právě tehdy není přistávací dráha pod hladinou moře. Pochopitelně tu chybí světelná signalizace, a tím pádem se na letiště Barra dostanete jen ve dne.

7. Tenzing Hillary Airport, Nepál

Jsou tři důvody, proč patří letiště Tenzing Hillary v Nepálu mezi nejnebezpečnější. V první řadě, délka přistávací dráhy je jen 487 metrů. Druhou anomálií je obrovská propast na jednom konci letištní dráhy, třetí zase masivní kamenná stěna na druhém konci. A díky nadmořské výšce 2438 metrů to znamená časté změny počasí, silný vítr a oblačnost.

8. Madeira Airport, Portugalsko

Z jedné strany moře, ze druhé nádherné hory. Zní to sice pěkně, ale letištní inženýři měli z tohoto letiště dlouho vrásky. Nachází se totiž na okraji ostrova, a proto museli vymyslet způsob, jak zabezpečit přistávání a vzlétání letadel. Část dráhy a odstavné plochy letiště teď podpírá síť betonových sloupů, viditelných i z dálky. Dnes už má dráha 2777 metrů.

9. Toncontín International Airport, Honduras

Letiště ve městě Tegucigalpa patří už dlouho mezi ty nejnebezpečnější na celém světě. Přistávání na této dráze před dosednutím si vyžaduje komplikované manévrování, protože je potřebné zvládnout 45stupňový svah. Dosednutí navíc komplikují i krátká přistávací dráha (2163 metrů), vysoké převýšení svahu před místem dosednutí a časté změny větru.

10. Matekane Air Strip, Lesotho, Afrika

Letištní dráha dlouhá jen 400 metrů a za ní obrovská propast. Zdvihnout nos letadla před touto jámou je obrovská výzva pro každého pilota. Letiště naštěstí není určené pro širokou veřejnost, přistávají sem jen lékaři a členové humanitární pomoci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.3/5 - (18 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru