Connect with us

Tipy

Ruské vízum – 5 kroků k jeho získání

Ruské vízum – 5 kroků k jeho získání

Cestování do Ruska je stále poměrně dost byrokratické a může se zdát na první pohled trochu zmatečné. Bohužel tomu tak skutečně je, ale v tomhle článku vám zkusíme situaci trochu zpřehlednit.

Reklama

1) CO POTŘEBUJI NA ZÍSKÁNÍ VIZ DO RUSKA?

 • 2 Dokladové fotografie
  • fotografie musí být zepředu, na bílém pozadí
 • Turistický voucher
  • oficiální název dokumentu je Potvrzení o přijetí zahraničního turisty – objednat si jej můžete u různých cestovních agentur a jeho cena se liší podle počtu vstupů na Ruské území
 • Cestovní pas
  • musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od vypršení platnosti víza, a musí obsahovat minimálně 1 volnou dvoustránku pro vlepení víza
 • Vízový formulář – 2 kopie (vyplnit jej můžete online, např. zde.)
  • vytištěný a vlastnoručně podepsaný žadatelem
  • vyplňujte až po získání voucheru, budete z něj nějaké údaje uvádět
 • Kopii smlouvy o zřízení cestovního pojištění
  • to musí platit speciálně pro území Ruské federace a hlavně jen po dobu pobytu, jinak vám jej ambasáda neschválí

2) VYBRAT MOŽNOST ŽÁDOSTI

Máte 2 možnosti. První, dražší z nich, je zařídit si vízum přes prostředníka. Ten si ale obvykle za vybavení přičte provizi, a ne malou, ale zase to máte poměrně bez práce a s pocitem, že se prostě na nic nezapomnělo… Pokud cestujete s cestovní kanceláří, je pravděpodobné, že víza zařídí sama.

Druhá, levnější, ale zato otravnější, je zařídit si to prostě sám osobně.

3) PODAT ŽÁDOST

Zažádat si musíte tak jako tak s předstihem, a můžete o něj žádat až 90 dní před plánovanou cestou. Velvyslanectví pak doporučuje nejpozději 3 týdny před datem odjezdu.

Samotné vízum do Ruska můžete získat hned na dvou místech. Prvním jsou konzulární oddělení ruských ambasád. Ty máme v České republice celkem tři (v Praze, Brně a Karlových Varech), v Praze je to jistota, do dalších doporučujeme předem zavolat a poptat se, zda můžete žádost podat tam, nebo, a to je i druhá možnost, musíte využít služeb vízového centra (za jejich služby zaplatíte poplatek 700 kč).

Každopádně je lepší (například v Praze dokonce nutné!) si k podání žádosti objednat termín s předstihem! Volných termínů bývá poměrně málo.

4) ZAPLATIT VÍZOVÝ POPLATEK

Poté, co jste vše odevzdali, překontrolovali údaje a typ víza, včetně počtu vstupů, zaplatíte vízový poplatek. Jeho cena je opět závislá na délce vyhotovení pasu. Standartní poplatek činí 1020 kč (10-15 dní do vydání), pokud opravdu spěcháte, připlatíte si za zhotovení pasu za 3-5 dní 2030 kč.

5) VYZVEDNOUT

Vízum si vyzvedáváte osobně, případně jej může vyzvednout vámi pověřená osoba, musí mít ale Vaši plnou moc.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru