Connect with us

Cestopisy

Moskva – město, které je třeba zažít aspoň jednou v životě

Hlavní město Ruska je tak velké, že by mohlo být klidně i samostatným státem. Oslňuje, inspiruje či pobuřuje, rozhodně však nenechá nikoho chladným. Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských staveb, kterým kontrastují supermoderní byznys centra. Sochy Lenina či Stalina však už nenajdete na piedestalech, ale v historických muzeích. Rudé náměstí, Kreml, Chrám Vasila Blaženého – Moskva silně odráží historii těžko zkoušeného ruského národa. Přítomnost se však tvoří dnes, a to v Moskvě platí víc než kdekoliv jinde na světě. Moskevský noční život je natolik okázalý a bujarý, že snadno schová do kapsy i New York, který údajně nikdy nespí. Metropole kontrastů a hlavně silných dojmů si pohraje s vaší myslí velkým stylem, na který se jen tak nezapomíná. Nyní navíc můžete využít zpátečních letenek s leteckou společností Aeroflot.

Reklama

Moskva z Prahy za 4 900 Kč

✈ z Prahy ???? 23kg zavazadlo ???? červenec – prosinec

REZERVOVAT LETENKU

 

Chrám Vasila Blaženého.

Moskva je přeplněná famózní architekturou. Když se projdete jejími ulicemi, vaše pohledy sklouznou na budovy z různých období. Kocháte se krásou Kremlu, Rudého náměstí, omrknete všechna muzea a z romantické procházky se stane naučná cesta staletími. Moskva je historickou, ale i moderní metropolí, která se pyšní nejvyššími budovami Evropy. Najdete tu 8 z 10 nejvyšších mrakodrapů v Evropě. Ti z vás, kteří milují kulturu si Moskvu určitě oblíbí. Strávit příjemný večer na skvělém divadelním představení a vidět světově uznávané umělce je zkrátka zážitek. Nepochybně si nenechte ujít ruský balet, i když nejste zrovna fanoušek, toto vás chytí za srdce. Věděli jste, že během procházky městem můžete vidět až 790 ortodoxních kostelů? Unikátní momenty ruské kultury stojí důstojně dodnes.

Rudé náměstí v Moskvě.

Moskva je mimořádně oblíbená i v očích Čechů a Slováků. Levné letenky do Moskvy nejčastěji koupíte z Bratislavy, odkud přímo létá společnost Pobeda, ale i z Vídně a Budapeště s leteckou společností Aeroflot. Výhodou jsou přinejmenším nová letadla, výběr sedadla zadarmo či palubní servis v ceně letenky (všechny výhody létání se společností Aeroflot najdete zde). Průměrná délka přímého letu jsou dvě a půl hodiny.

Centrum města v Moskvě.

5 věcí, které v Moskvě určitě nesmíte vynechat

Rudé náměstí – srdce a duše Ruska. Rozhodně nejpopulárnější místo v Moskvě. Odráží dlouhou, fascinující a často i brutální historii země. Náměstí je někdy nazývané také jako Ohnivé náměstí. Přezdívka naráží na skutečnost, že Moskva nespočetněkrát vyhořela.

Rudé náměstí v Moskvě.

Chrám Vasila Blaženého – katedrálu s pestrobarevnými cibulovými věžičkami zná asi každý. Stavba jako z pohádky patří mezi nejfotografovanější stavby Moskvy. Chrám byl v roce 1929 uzavřen bolševiky na dlouhých 60 let. Znovu otevřený byl až v roce 1990.

Chrám Vasila Blaženého.

Kreml – symbol moci a velikosti Ruska. Bývalá královská pevnost je dnes sídlem ruského prezidenta. Kreml bývá někdy označován i za největší středověkou pevnost světa.

Kreml.

Bolšoj těatr – v překladu Velké divadlo trůní nedaleko Kremlu. Proslavené je po celém světě hlavně operou či baletem. Účinkují v něm jen ti nejprestižnější ruští umělci. Zažít v Bolšoj těatr Labutí jezero, Louskáčka či Evžena Oněgina je vrcholným uměleckým zážitkem. Lístky na představení si však rozhodně objednejte s dostatečným časovým předstihem.

Bolšoj Těatr v Moskvě.

Puškinovo muzeum – oficiální název tohoto umělecko-historického muzea zní Státní muzeum výtvarných umění Alexandra Puškina. Patří k nejvýznamnějším v zemi. Najdete tu sbírku evropského umění od roku 1600. Mezi ty nejlepší kousky patří malby slavných francouzských impresionistů a Schliemannův Trojský poklad.

Puškinovo muzeum.

Víza do Ruska

Pro cestování do Ruska potřebujete víza. Ta si můžete vyřídit na velvyslanectví nebo na vízovém centru Ruské federace. Pas musí mít minimálně dvě volné strany a zůstat platný aspoň 6 měsíců po ukončení platnosti víza. Platnost uděleného víza může být odlišná od vaší žádosti, proto si ji vždy před odchodem zkontrolujte. Navíc, v Rusku existuje registrační povinnost. Do 7 pracovních dní ode dne příjezdu jste povinní zaregistrovat svůj pobyt na územně příslušném policejním oddělení.

Počasí v Moskvě

Moskva má vlhká a teplá léta. Zimy jsou naopak velmi studené. Nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen. Nejchladnějším měsícem je leden. Nejvyšší průměrné teplotní maximum je pro červenec 23 °C. Na druhé straně v lednu může teplotní minimum klesnout i na -16 °C. Kdy je tedy dovolená v Moskvě ta správná volba? Ideálním obdobím bude kvůli teplotám léto, v tu dobu je však Moskva plná turistů. Příjemné teploty začínají od konce dubna (teploty okolo 10 °C) a trvají až do září, následně však bývá zvykem prudké ochlazení.

Moskevská architektura.

Ceny v Moskvě

Národní měnou je rubl, za české koruny ho zaměníte bez problémů na letišti nebo ve směnárně či bance v České republice. Hledáte hotel v Moskvě? Čím blíž k Rudému náměstí, tím je cena vyšší. Ceny a polohu ubytování si můžete zkontrolovat a rezervovat přímo přes Pelikána. Pokud zvažujete zájezd do Moskvy, vyplatí se vám podívat se i na aktuální nabídku dovolených od Pelikána.

Moderní mrakodrapy v Moskvě.

Doprava v Moskvě

Nejrychlejším způsobem dopravy je metro. Funguje denně od 05:30 do 00:30 hod. Lístky si koupíte na metrových stanicích a označíte je u vstupu do placené zóny. Alternativou přepravy je autobus, trolejbus a tramvaj. Pokud se plánujete zdržet ve městě několik dní, nabíjitelná karta Troika vám umožní přepravu ve zlevněném tarifu. Během pokusu zavolat si taxík vám může zastavit i domácí, který si bude chtít přivydělat. Tento způsob autostopu je tu běžný. Za účelem vyhnout se turistické přirážce si však přepravné radši dohodněte předem. A to bez ohledu na to, jestli vám zastavil taxikář nebo běžný řidič. Řízení v Moskvě je chaotické, hlavně kvůli hrubosti řidičů vůči cestním pravidlům a jiným řidičům. Pokud si však na takovou zkušenost troufnete nebo se rozhodnete prozkoumat okolí města autem, doporučujeme vám půjčit si ho už přímo na letišti.

10 faktů o Moskvě, které jste (možná) nevěděli

1. Moskva dostala své jméno podle řeky Moskvy, která ní protéká. Význam názvu je odvozený od slova mokrý.

2. Moskva je největší městem Evropy. Rozloha města je 2561 km2. Počet obyvatel přesahuje 12 milionů.

3. Ve městě pobíhá okolo 35 000 pouličních psů. 20 z těchto psů zná většina obyvatel Moskvy. Ti se totiž naučili používat metro a vesele se ním každý den volně převážejí. Velmi dobře ví, na které stanici mají vystoupit. Stejně tak vycítí lidi, kteří jim dají něco k zakousnutí.

Televizní věž Ostankino.4. Věž Ostankino (540 m) je nejvyšší televizní věž v Evropě.

5. Moskevské metro se považuje za nejkrásnější metro světa. Je dekorované vskutku úchvatnými mozaikami, malbami a sochami. Je tak populární, že v Moskvě můžete absolvovat turistickou prohlídku těch nejkrásnějších zastávek metra.

6. Moskva se pyšní největším počtem miliardářů na světě. Podle časopisu Forbes jich tu najdete až 84. Bez problémů tak strčí do kapsy New York, ve kterém žije jen 62 pánů s mimořádně tučným kontem.

Byznys centrum v Moskvě.

7. Ruská státní knihovna s více než 45 miliony položek je největší knihovnou v Evropě. Bývalá Leninova knihovna byla v časech největší slávy The Beatles přezdívaná i jako Lennonova knihovna.

8. První McDonald’s byl v Rusku otevřen 31. ledna 1990 na Puškinově náměstí. Řada čekajících lidí se táhla několik kilometrů přes celé náměstí. Na mrazu tam vyčkávali celý den, aby ochutnali svůj první hamburger v životě.

9. V Moskvě stojí 7 identických výškových megalomanských budov, které místní nazývají také jako Stalinovy mrakodrapy nebo Sedm sester. Budovy slouží jako hotely, kancelářské budovy, domy, a dokonce i jako sídlo univerzity.

10. Až 40 % Moskvy tvoří zeleň, na které si místní obyvatelé vždy rádi odpočinou. Gorkého park v centru města navštíví každý víkend až 100 000 lidí.

1 Comment

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Do Thajska nejdříve v září? Tak to zatím plánují Thai Airways https://t.co/vqoFuEsIsm #novinky8 hodinami dozadu
Před odletem na Kypr je třeba vyplnit tento dotazník, jinak hrozí pokuta 300 eur https://t.co/gICjz1SkQA #novinky8 hodinami dozadu
Letiště Vídeň zakáže 16. července lety z 18 zemí https://t.co/wkXOGn80nD #novinky10 hodinami dozadu
Atény z Vídně od 814 Kč, podzimní termíny https://t.co/nH7pparzU511 hodinami dozadu
Madagaskar s 5* Qatar Airways za 14 990 Kč, termíny od ledna 2021 https://t.co/TJWfXunmpM12 hodinami dozadu
Nová linka z Bratislavy! Aerolinky AirExplore a Pelikán spouštějí lety do Splitu https://t.co/hBM7Tmj1kN #novinky14 hodinami dozadu
Které země můžete navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/1a2S4Ot4Le #novinky1 dnem dozadu
Mauricius s termíny od ledna 2021 z Prahy od 13 990 Kč https://t.co/eYVBLWd8F31 dnem dozadu
Okružní zaoceánské plavby budou obnoveny nejdříve v září https://t.co/IqCgjCGV9C #novinky4 dny dozadu
Aerolinky LEVEL zřejmě skončí i ve Francii, nabízely levný Karibik https://t.co/FbBcRHOUsK #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru