Connect with us
Moskevský kreml

Cestopisy

Moskva – město, které je třeba zažít aspoň jednou v životě

Moskva – město, které je třeba zažít aspoň jednou v životě

Moskva, hlavní město Ruska, je tak velké, že by mohlo být klidně i samostatným státem. Oslňuje, inspiruje či pobuřuje, rozhodně však nenechá nikoho chladným. Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských staveb, kterým kontrastují supermoderní byznys centra. Sochy Lenina či Stalina ovšem už nenajdete na piedestalech, ale v historických muzeích. Rudé náměstí, Kreml, Chrám Vasila Blaženého – Moskva silně odráží historii těžko zkoušeného ruského národa.

Reklama

Přítomnost se však tvoří dnes, a to v Moskvě platí víc než kdekoliv jinde na světě. Moskevský noční život je natolik okázalý a bujarý, že snadno schová do kapsy i New York, který údajně nikdy nespí. Metropole kontrastů a hlavně silných dojmů si pohraje s vaší myslí velkým stylem, na který se jen tak nezapomíná.

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě

Proč je Moskva tak unikátní?

Moskva je přeplněná famózní architekturou. Když se projdete jejími ulicemi, vaše pohledy sklouznou na budovy z různých období. Kocháte se krásou Kremlu, Rudého náměstí, omrknete všechna muzea a z romantické procházky se stane naučná cesta staletími. Moskva je historickou, ale i moderní metropolí, která se pyšní nejvyššími budovami Evropy. Najdete tu 8 z 10 nejvyšších mrakodrapů v Evropě.

Ti z vás, kteří milují kulturu si Moskvu určitě oblíbí. Strávit příjemný večer na skvělém divadelním představení a vidět světově uznávané umělce je zkrátka zážitek. Nepochybně si nenechte ujít ruský balet, i když nejste zrovna fanoušek, toto vás chytí za srdce. Věděli jste, že během procházky městem můžete vidět až 790 ortodoxních kostelů? Unikátní momenty ruské kultury stojí důstojně dodnes.

Rudé náměstí v Moskvě.

Moskva je mimořádně oblíbená i v očích Čechů a Slováků. Levné letenky do Moskvy nejčastěji koupíte z Bratislavy, odkud přímo létá společnost Pobeda, ale i z Vídně a Budapešti s leteckou společností Aeroflot. Výhodou jsou přinejmenším nová letadla, výběr sedadla zadarmo či palubní servis v ceně letenky (všechny výhody létání se společností Aeroflot najdete zde). Průměrná délka přímého letu jsou dvě a půl hodiny.

Centrum města v Moskvě.

Co v Moskvě vidět nebo navštívit?

Rudé náměstí

Srdce a duše Ruska. Rozhodně nejpopulárnější místo v Moskvě. Odráží dlouhou, fascinující a často i brutální historii země. Náměstí je někdy nazývané také jako Ohnivé náměstí. Přezdívka naráží na skutečnost, že Moskva nespočetněkrát vyhořela.

Rudé náměstí v Moskvě

Chrám Vasila Blaženého

Katedrálu s pestrobarevnými cibulovými věžičkami zná asi každý. Stavba jako z pohádky patří mezi nejfotografovanější stavby Moskvy. Chrám byl v roce 1929 uzavřen bolševiky na dlouhých 60 let. Znovu otevřený byl až v roce 1990.

Chrám Vasila Blaženého.

Kreml

Symbol moci a velikosti Ruska. Bývalá královská pevnost v Moskvě je dnes sídlem ruského prezidenta. Kreml bývá někdy označován i za největší středověkou pevnost světa.

Kreml v Moskvě

Bolšoj těatr

V překladu Velké divadlo trůní nedaleko Kremlu. Toto moskevské divadlo je proslavené po celém světě hlavně operou či baletem. Účinkují v něm jen ti nejprestižnější ruští umělci. Zažít v Bolšoj těatr Labutí jezero, Louskáčka či Evžena Oněgina je vrcholným uměleckým zážitkem. Lístky na představení si však rozhodně objednejte s dostatečným časovým předstihem.

Bolšoj Těatr v Moskvě.

Puškinovo muzeum

Oficiální název tohoto umělecko-historického muzea v Moskvě zní Státní muzeum výtvarných umění Alexandra Puškina. Patří k nejvýznamnějším v zemi. Najdete tu sbírku evropského umění od roku 1600. Mezi ty nejlepší kousky patří malby slavných francouzských impresionistů a Schliemannův Trojský poklad.

Puškinovo muzeum v Moskvě

Víza do Ruska

Pro cestování do Ruska potřebujete víza. Ta si můžete vyřídit na velvyslanectví nebo na vízovém centru Ruské federace. Cestovní pas musí mít minimálně dvě volné strany a zůstat platný aspoň 6 měsíců po ukončení platnosti víza. Platnost uděleného víza může být odlišná od vaší žádosti, proto si ji vždy před odchodem zkontrolujte. Navíc, v Rusku existuje registrační povinnost. Do 7 pracovních dní ode dne příjezdu jste povinní zaregistrovat svůj pobyt na územně příslušném policejním oddělení.

A POZOR! NOVĚ NÁM BUDOU STAČIT DO RUSKA POUZE E-VÍZA

Počasí v Moskvě

Moskva má vlhká a teplá léta. Zimy jsou naopak velmi studené. Nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen. Nejchladnějším měsícem je leden. Nejvyšší průměrné teplotní maximum je pro červenec 23 °C. Na druhé straně v lednu může teplotní minimum klesnout i na -16 °C. Kdy je tedy dovolená v Moskvě ta správná volba? Ideálním obdobím bude kvůli teplotám léto, v tu dobu je ovšem Moskva plná turistů. Příjemné teploty začínají od konce dubna (teploty okolo 10 °C) a trvají až do září, následně však bývá zvykem prudké ochlazení.

Akční letenky do Moskvy

Moskevská architektura, Kreml

Ceny v Moskvě

Národní měnou je rubl, za české koruny ho zaměníte bez problémů na letišti nebo ve směnárně či bance v České republice. Hledáte hotel v Moskvě? Čím blíž k Rudému náměstí, tím je cena vyšší. Ceny a polohu ubytování si můžete zkontrolovat a rezervovat přímo přes Pelikána. Pokud zvažujete zájezd do Moskvy, vyplatí se vám podívat se i na aktuální nabídku dovolených od Pelikána.

Tip na aplikaci: Revolut

Vykašli se na směnárny. Stáhni si appku Revolut, pár kliknutími se registruj a „bankuj“ po celém světě. Revolut se ti hodí, zejména když potřebuješ stabilní dobrý měnový kurz – k dispozici máš 29 světových měn a středové kurzy pro převody. Z Revolutu můžeš posílat nebo přijímat platby i z jiných bankovních účtů. Výběry ze všech bankomatů na světě máš zdarma, a to až do 200€ měsíčně a navíc si peníze můžeš kdykoliv poslat na kartu a převod proběhne během pár sekund. Když se zaregistruješ přes Pelikánský odkaz, tak navíc získáš Revolut kartu s doručením zdarma.

Moderní mrakodrapy v Moskvě

Doprava v Moskvě

Nejrychlejším způsobem dopravy je metro. Funguje denně od 05:30 do 00:30 hod. Lístky si koupíte na metrových stanicích a označíte je u vstupu do placené zóny. Alternativou přepravy je autobus, trolejbus a tramvaj. Pokud se plánujete zdržet ve městě několik dní, nabíjitelná karta Troika vám umožní přepravu ve zlevněném tarifu.

Během pokusu zavolat si taxík vám může zastavit i domácí, který si bude chtít přivydělat. Tento způsob autostopu je tu běžný. Za účelem vyhnout se turistické přirážce si však přepravné radši dohodněte předem. A to bez ohledu na to, jestli vám zastavil taxikář nebo běžný řidič.

Řízení v Moskvě je chaotické, hlavně kvůli hrubosti řidičů vůči cestním pravidlům a jiným řidičům. Pokud si však na takovou zkušenost troufnete nebo se rozhodnete prozkoumat okolí města autem, doporučujeme vám půjčit si ho už přímo na letišti.

Tip na pronájem auta: Rentalcars od Pelikána

Ušetři na půjčovném auta zařiď si jej přes Pelikána! Přes vyhledávač si vyber konkrétní destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu. Díky Rentalcars uvidíš vždy nejvýhodnější ceny na trhu a v požadovaném termínu.

Panorama města Moskva v Rusku

10 faktů, které jste nevěděli, nebo kolik obyvatel má Moskva?

1. Moskva dostala své jméno podle řeky Moskvy, která ní protéká. Význam názvu je odvozený od slova mokrý.

2. Moskva je největším městem Evropy. Rozloha města je 2561 km2. Počet obyvatel Moskvy přesahuje 12 milionů. Počet obyvatel Moskvy zároveň každým rokem roste.

3. Ve městě pobíhá okolo 35 000 pouličních psů. 20 z těchto psů zná většina obyvatel Moskvy. Ti se totiž naučili používat metro a vesele se ním každý den volně převážejí. Velmi dobře ví, na které stanici mají vystoupit. Stejně tak vycítí lidi, kteří jim dají něco k zakousnutí.

Televizní věž Ostankino.4. Věž Ostankino (540 m) je nejvyšší televizní věž v Evropě.

5. Moskevské metro se považuje za nejkrásnější metro světa. Je dekorované vskutku úchvatnými mozaikami, malbami a sochami. Je tak populární, že v Moskvě můžete absolvovat turistickou prohlídku těch nejkrásnějších zastávek metra.

6. Moskva se pyšní největším počtem miliardářů na světě. Podle časopisu Forbes jich tu najdete až 84. Bez problémů tak strčí do kapsy New York, ve kterém žije jen 62 pánů s mimořádně tučným kontem.

Byznys centrum v Moskvě

7. Ruská státní knihovna s více než 45 miliony položek je největší knihovnou v Evropě. Bývalá Leninova knihovna byla v časech největší slávy The Beatles přezdívaná i jako Lennonova knihovna.

8. První McDonald’s byl v Rusku otevřen 31. ledna 1990 na Puškinově náměstí. Řada čekajících lidí se táhla několik kilometrů přes celé náměstí. Na mrazu tam vyčkávali celý den, aby ochutnali svůj první hamburger v životě.

9. V Moskvě stojí 7 identických výškových megalomanských budov, které místní nazývají také jako Stalinovy mrakodrapy nebo Sedm sester. Budovy slouží jako hotely, kancelářské budovy, domy, a dokonce i jako sídlo univerzity.

10. Až 40 % Moskvy tvoří zeleň, na které si místní obyvatelé vždy rádi odpočinou. Gorkého park v centru města navštíví každý víkend až 100 000 lidí.

Akční letenky do Moskvy

Moskva – základní informace:

  • Podnebí a počasí v hlavním měste Ruska: Ideálními měsíci k návštěvě Moskvy jsou květen – červen a září – říjen. To zde panují příjemné teploty a zároveň je tu adekvátní množství turistů. Co se ostatních jarních a podzimních měsíců týče, je to různé, ale obvykle jsou spíše blátivé. Co se zimy týče, nečekejte nic moc mírného. Teploty zde klesnou až na -25 °C, ale obvykle se teplota drží na takových -10 °C. V létě (myšleny prázdninové měsíce) se v Moskvě zahřejete za teplot kolem 24 °C, ale turistů zde potkáte nejvíc.
  • Rozloha Moskvay: 2 511 km²
  • Počet obyvatel Moskvy: 11, 92 milionů obyvatel (2020)

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru