Connect with us
Srí Lanka

Asie

Srí Lanka zvládla pandemii i ekonomickou krizi a opět láká na super zážitky

Srí Lanka zvládla pandemii i ekonomickou krizi a opět láká na super zážitky

Martin a Jitka se do Srí Lanky, konrétně do poloostrova Kalpitiya, zamilovali již v roce 2014. Postavili zde dům z plastových lahví a následně se pustili do budování dnes již úspěšně fungujícího resortu Dune Towers. Vysadili zde více než sto stromů, z nichž sklízí úrodu, a vytváří skvělé prostředí pro každého, kdo sem zavítá. Z místa na úpatí písečné duny sledovali také těžké časy, kterými Srí Lanka v posledním období procházela. Přečti si o jejich zážitcích. O tom, jak se ostrovu podařilo vyrovnat s koronavirem i ekonomickou krizí.

Reklama

Podle Martina a Jitky je krize zažehnána a tento exotický ráj je opět připraven nabídnout turistům to nejlepší. Vydej se třeba přímo k nim, do resortu Dune Towers. V závěru najdeš hned několik důvodů, proč se poloostrov Kalpitiya rozhodně vyplatí zařadit na cestovatelský seznam.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Koronavirus na Srí Lance

Pandemie koronaviru zasáhla Srí Lanku oproti většině evropských zemí výrazně méně, zato vládní opatření byla mnohem přísnější než známe z Česka či Slovenska. Tamní autority se pravděpodobně bály toho, že v důsledku nedostatku peněz na vakcíny bude čekání mnohem delší než v případě bohatších zemí.

Vláda tak opakovaně přistoupila k tomu, že všechny obyvatele uzavřela v jejich domovech. „Dokonce ani dělníci pracující na našem domě v Kalpitiya nesměli jít několik měsíců do práce,“ uvádí Martin. Dlouhodobě platil úplný zákaz vycházení a tak i nákup potravin byl policií jen výjimečně tolerovaným přestupkem. Vzhledem k tomu, že většina světa měla nemocných výrazně více, se vláda rozhodla zavřít navíc rovněž hranice. Tím tak úplně zastavila cestování na Srí Lanku. To následně vedlo k nedávné krizi.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Jak Srí Lanku ovlivnila ekonomická krize

Srí Lanka byla dlouhodobě závislá na několika zdrojích dolarových příjmů. Za ty mohla nakupovat pohonné hmoty, uhlí, plyn, léky a další nepostradatelné zboží. Populisté navíc ve snaze zalíbit se voličům zastropovali cenu benzínu, což dlouhodobě zatěžovalo rozpočet. Kvůli nemožnosti cestovat na Srí Lanku se dále zastavil příjem z turistiky, ale také příjem z od mnoha Srílančanů pracujících v zahraničí, kteří se museli vrátit kvůli pandemii. Jak dolary začaly vysychat, vláda se rozhodla zakázat dovoz chemických hnojiv, aby byla země tzv. plně green. To se zřejmě povedlo, ovšem za cenu poloviční úrody a tudíž polovičních příjmů z jejího exportu. To Srí Lanku dorazilo a přišla krize.

Srílanské autority se snažily uměle udržet příznivý kurz, ale v určitém bodě to již nebylo možné. Kurz se propadl z 200 rupií za dolar na současných 360. Vláda najednou neměla na splátku dolarového dluhu. Země se ocitla v bankrotu. Zahraniční dodavatelé ropy, léků a vlastně všeho požadovali platby předem a úhradu dříve dodaného zboží, na což nebyly peníze.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Nedostatek pohonných hmot prodražil i zeleninu a další potraviny, což zvedlo vlnu nevole ze strany obyvatel. Prezident a vláda se za žádnou cenu nechtěli vzdát, občas tak došlo rovněž na násilí v ulicích. Nicméně i v těch nejhorších okamžicích byli turisté v bezpečí. Někteří dokonce projížděli davem, který se rozestoupil, aby jim umožnil pokračovat v dovolené.

Protesty v ulicích vyvrcholily v květnu 2022. Od té doby se situace začala pomalu stabilizovat, a to zejména díky finanční pomoci sousední Indie. Martin popisuje, že zde byli od července do září 2022 a zlepšování situace pozorovali z týdne na týden.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Dopad krize na místní a turisty

Krize dopadla nejvíce na obyčejné lidi. Na rybáře, kteří neměli palivo do rybářských loděk, zemědělce, jež neměli dostatek hnojiva a nemohli ani dopravit úrodu do obchodů. Spousta lidí utratila za cestu do práce víc, než si vydělali, a nemohli tak pokračovat v práci. Většina cen se v krátké době zdvojnásobila, ovšem příjmy zůstaly často stejné. Například benzín se po extrémních výkyvech ustálil na čtyřnásobku původní zastropované ceny.

Naopak turisté to nepocítili, protože za jeden dolar najednou dostali skoro dvakrát tolik. Bez problémů si tak mohou dovolit zvýšené ceny. Některé služby se navíc tolik nezdražily, takže cestovatelé ještě ušetří. Díky tomu, že krize mnohé návštěvníky odradila, si ti, kteří se na Srí Lanku vydali, mohli užívat pláže, restaurace, hotely, památky i národní parky v příjemné samotě.

Vláda se snaží turismus maximálně podpořit, takže od podzimu 2022 byla zrušena veškerá covidová regulace a očkovaní i neočkovaní mohou přijet bez testů a karantény. Navíc dostanou vízum až na 180 dní pobytu v ráji.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Dovolená na Srí Lance v roce 2023

Dnes již nepotřebujete myslet prakticky na nic jiného, než jak toho za svou krátkou dovolenou stihnout co nejvíc. V průběhu podzimu se nastartovalo veškeré zásobování. Benzínu a nafty už je dost i pro místní. Pro turisty ještě pro jistotu platí zvláštní režim, který zajišťuje neomezené možnosti tankování.

V některých oblastech občas dochází ke krátkodobým výpadkům proudu, ovšem Martin o tom nemá přesnější informace. „Například u nás v Kalpitiya jde proud celou dobu bez větších problémů. Je způsobeno tím, že všude kolem nás jsou rozsáhlé plantáže. Ty zásobují zeleninou velkou část obyvatelstva a není tedy možné riskovat ohrožení úrody,“ vysvětluje.

Většina hotelů je v provozu, i když stále nemají plno. Hosté často seženou ubytování výhodněji, protože každý hledá způsob, jak turistům podmínky pro dovolenou zlepšit.

Doprava po ostrově funguje jak autobusová, vlaková, tak i individuální tuktukem nebo autem.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Objev poloostrov Kalpitiya

Kalpitiya je poloostrov na Srí Lance vzdálený asi 100 km severně od letiště. Turisty je zatím často opomíjen, což je skvělý důvod se sem vypravit. Celá řada atrakcí se postará o parádní dovolenou, a to zejména pokud si chceš odpočinout od evropského stresu a toužíš po relaxu v klidu a s minimem lidí kolem.  

Pozorování delfínů a velryb

Většinu návštěvníků lákají stovky až tisíce delfínů žijících kousek od pobřeží v místě, kde Martin s Jitkou vybudovali český rodinný resort Dune Towers. Žije zde asi pět druhů a ty je můžeš pozorovat často opravdu z blízka.

Kalpitiya je současně jednou ze tří srílanských lokalit pro pozorování velryb. Místní zvláštností je největší druhová rozmanitost těchto kytovců. Mezi jedenácti místními druhy můžeš zahlédnout největšího tvora planety Plejtváka, Vorvaně a vzácně i Kosatky.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Za nejkrásnějšími západy slunce

Přímo na pláži (nebo z okna Dune Towers) uvidíš písečné duny, které jsou poměrně vzácné. Můžeš z nich pozorovat úchvatné západy slunce nad oceánem, udělat si táborák nebo sem chodit běhat.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Ideální podmínky pro vodní sporty

Unikátní kombinace stálého větru a uzavřených mělkých lagun je lákadlem pro vyznavače kitesurfingu z celého světa. Začátečníci volí spíš bezpečnou lagunu, pokročilí kiteři si užívají vlny Indického oceánu.

U Kalpitiye se nachází největší korálový útes Srí Lanky, který je skvělý pro šnorchlování. Podél celého pobřeží jsou pak četné útesy, jež jsou domovem rejnoků, murén, krevet, langust, želv a stovek dalších mořských tvorů.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Vyjížďka mezi mangrovy nebo safari

Puttalamská laguna mezi poloostrovem a pevninou je hojně zarostlá mangrovy, kde hnízdí volavky a další vodní ptáci. Vyjížďka lodí zahrnuje také mini ostrůvky pár centimetrů nad hladinou a zastávku u Baobabu.

Nedaleko je také největší národní park Srí Lanky, který je vyhlášený pozorováním levhartů a medvědů pyskatých. Pochopitelně uvidíš rovněž opice, jeleny, krokodýly, pávi nebo slony, které je ale často možné zahlédnout spíše mimo park.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Kulturní rozmanitost

Kalpitiya je místem, kde se poměrně hojně míchají čtyři srílanská náboženství. Během krátkého výletu tak navštívíš buddhistický a hinduistický chrám, mešitu i největší katolickou svatyni svaté Anny. Tam můžeš jít například na procházku po pláži.

Příznivé počasí

Martin popisuje, že jejich resort se nachází na pomezí vlhkého jihu a suchého severu, a tak zde mají pořád dost zeleně. „Zahrada je plná banánů, papáji, kokosů a dalších asi dvaceti druhů ovocných a dalších stromů, kde hnízdí ptáci. Prší u nás velmi málo, proto musíme více zalévat. Naši návštěvníci jsou ale nadšení, protože od prosince do září je zde opravdu minimum srážek,“ dodává.

Teplota oceánu se stále pohybuje kolem 29 ⁰C a vzduchu má 30-32 ⁰C. Jen v období dešťů, tedy v říjnu a listopadu, se ochladí na 26-29 ⁰C. Vše se krásně zelená a roste mnohem rychleji, což některým hostům vlastně vyhovuje. Prosinec až duben je klasická plážová sezóna. Od května do září pak více fouká a jsou větší vlny, takže výlety loďkou na moře vystřídá kitesurfing.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače
Srí Lanka

Jediný srílanský dům z plastových lahví

Martin s Jitkou jako první na Srí Lance zrealizovali stavbu domku z asi 6 000 plastových lahví naplněných pískem, které slouží jako cihly. Stěny jsou bytelné a dobře izolují zvuk i teplo. Dům postavili s partou asi deseti zedníků za tři týdny a dnes poskytují ubytování pro dobrodružnější cestovatele.

Srí Lanka
Zdroj: archiv Martina Dlabače

Srí Lanka
Srí Lanka

Srí Lanka
Srí Lanka

České zázemí

Jitka s Martinem tady strávili téměř dva roky a své zkušenosti umí využít, aby ti zajistili perfektní dovolenou na Srí Lance. Pomáhají s plánováním před cestou, radí s letenkami, vyzvednou tě na letišti, ubytují a uvaří, zorganizují pro tebe veškeré aktivity a výlety, zajistí dopravu i na vzdálenější výlety. V resortu Dune Towers je personál, který je ti neustále k dispozici.

Chyť letenku a vyraz

Během pandemie se letecká doprava výrazně přibrzdila a ve složitém období srílanské krize sem přestala létat většina společností. Ti ostatní své ceny patřičně navýšili, což ostatně potkalo mnoho destinací. Naštěstí se od podzimu 2022 začínají objevovat nabídky leteckých společností, které se chtějí do této destinace vrátit a konkurence začíná opět tlačit ceny dolů.  

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock, ostatní fotografie jsou z archivu Martina Dlabače

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru