Connect with us

Koronavirus

Španělé vyzkouší lety pro turisty. Budou vyžadovat zdravotní pasy

Španělé vyzkouší lety pro turisty. Budou vyžadovat zdravotní pasy

První země, která uvedla do provozu létání s tzv. zdravotním pasem, bude Španělsko. Digitální dokument, který potvrzuje, že cestující nemá onemocnění COVID-19, resp. má protilátky, otestují na linkách na Kanárské ostrovy.

Reklama

Světová organizace cestovního ruchu OSN (WTO) spolupracuje s úředníky ve Španělsku na zpracování opatření na oživení cestovního ruchu bezpečným způsobem, píše Lonely Planet. Součástí má být i systém na vypátrávání cestujících, kteří budou šířit onemocnění.

Ministryně cestovního ruchu na Kanárských ostrovech, Yaiza Castilla, ve svých vyhlášeních potvrdí, že ostrovy už „podnikly potřebné kroky, aby cestující mohli bez problému cestovat“. Myslela tím zejména zdravotní, nebo imunitní pasy – ty potvrzují, že cestující má nebo nemá protilátky na nový koronavirus.

Zdravotní pas jako appka v mobilu

O digitální formu pasu se postarala společnost Hi + Card a španělští výzkumníci (TDDS). K dispozici bude všem cestujícím prostřednictvím mobilní aplikace. Aplikace ukládá lékařské záznamy potvrzené ministerstvími zdravotnictví a umožní cestujícím cestovat „bezpečně, sledovatelně a s neměnitelností (jejich) údajů“, tvrdí generální ředitel TDDS, Antonio López de Ávila.

„Cestující budou mít na svých smartphonech jedinečný digitální profil, v němž zdravotnický subjekt akreditovaný ministrem zdravotnictví odevzdává lékařské informace,“ vysvětluje dále. „Tím se zabrání možnosti vytvoření falešných profilů nebo manipulace s lékařskými záznamy.“

Zatím není jasné, na kterém konkrétním ostrově bude zkušený let přistávat, ani odkud poletí první turisté. Rada pro cestovní ruch Kanárských ostrovů ale poznamenala, že pokud bude let úspěšný, systém by se mohl rozšířit na jiné dovolenkové destinace. Několik řeckých a italských ostrovů, včetně Santorini, Kréty a Capri, také zvažuje zavedení zdravotních pasů pro zahraniční turisty, píše Lonely Planet.

Podle zprávy Statistického ústavu Kanárských ostrovů (ISTAC) se míra infekce na ostrovech podařila udržet na mírné úrovni a úředníci doufají, že by se cestovní ruch mohl letos v létě opět otevřít místním. Následovat se budou i obyvatelé z pevninského Španělska, a nakonec i zahraniční návštěvníci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

5 důvodů proč navštívit Cancún aspoň jednou v životě https://t.co/fVRFx4NpD517 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw17 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw #letenky17 hodinami dozadu
Cestování do Velké Británie: očkovaní nepotřebují test před vstupem, otestovat se mohou hned po příjezdu https://t.co/0udsUi5Pb9 #koronavirus18 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus19 hodinami dozadu
10 tipů na dovolenou s letenkami Turkish Airlines! Objev svět už od 3 790 Kč https://t.co/9c7EwItAQT19 hodinami dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #novinky2 dny dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #letenky2 dny dozadu
4 NOCI ZA CENU 3: Wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 3 990 Kč https://t.co/A1D5V0T8Yb2 dny dozadu
Austrálie se otevře zahraničním turistům zřejmě ještě před Vánoci https://t.co/BvD9bzuyni #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru