Malé velké Slovinsko. Evropské outdoorové hřiště
Obsah článku
Lonely Planet nazval Slovinsko evropským outdoorovým hřištěm, protože na to, jaké je ve srovnání se svými sousedy malé, v něm najdete příliš mnoho krásných přírodních zákoutí vhodných na spotovní a turistické aktivity. Jen pro porovnání, do sousedního Chorvatska by se Slovinsko vešlo dvakrát, do Rakouska čtyřikrát, do Maďarska téměř pětkrát a do Itálie by se napasovalo nejméně dvanáctkrát.

Od severu na jih a od západu na východ ve zkratce
A přece se na těch jeho dvaceti tisících kilometrech čtverečních (s nějakými desítkami kilometrů navíc) najdou alpská pohoří, výzva pro lyžaře, snowboardisty, skialpinisty a vysokohorské turisty, kteří často míří na nejvyšší vrch Julských Alp, Triglav. S centrální částí je sever spojen lesy. Západem a jihem se táhnou krasová území, jeskyně a alpské potoky, které cestou z hor do dolin nabírají na síle, aby potěšily milovníky splavů a kaňonů.
Na úplném cípu jihozápadního Slovinska natrefíte na otevřená pobřeží Jaderského moře. Moci se tam tak nyní vykoupat a projít se po pláži! Milovníci koní by měli zajít na pastviny v Lipici, chovají tam sněhobílé lipicánské koně, velmi inteligentní a oceňovaná zvířata. Východ Slovinska je zas protkán rovinatými cestičkami podél jezer, vodních toků a vinic typických pro výlety na kole a pro pěší zvědavce.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Feel good studio

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Fesus Robert
Za krásami severozápadního Slovinska
- Julské Alpy, Triglavský národní park, Bled a okolí
Výstup na Triglav
Vystoupit na vrchol hory Triglav, nejvyšší hora slovinských Julských Alp s výškou 2 864 metrů nad mořem, je možné snad 20 různými způsoby. Ke krásným výhledům vede více než deset tisíc kilometrů turistických tras s desítkami chat a chatek pro odpočinek a tiché horské noci. Je jen na vás, kterou cestu si zvolíte. Jedním z nejoblíbenějších je výstup z plošiny Pokljuka jihozápadně od města Bled. Náročnější výstup vás čeká z Aljaževova domu v údolí Vrata přes Tominškovu pot.
Dlouhá, několikadenní cesta k vrchu vede například ze sedla Vršič přes vrchol Prisojnik. Nezapomeňte se zastavit v takzvaném Předním okně, prý se oprávněně pyšní nejkrásnějšími slovinskými ferratami. Pokračovat můžete do dalších sedel, které vám při cestě na Triglav nabídnou turistické značky, dávejte však pozor na převýšení. Porovnejte je s tím, jak moc ještě zvládáte stoupat a klesat.
Těžko odhadnout, za jaký čas zdoláte Triglav vy. Vše závisí na cestě, kterou si vyberete jako cílovou. Někteří, zejména ti zdatnější horolezci a turisti, vyšli na Triglav a vrátili se zpět do doliny za 12 hodin (to, pokud se nemýlím, už dnes ani není povoleno), každopádně ti méně zkušení, nezkušení nebo i ti, kteří si chtějí cestu nahoru a dolů pořádně vychutnat, přespí v jedné či dvou z horských chat. Cesta jim tak trvá i dva nebo tři dny. Z nejbližší chaty k vrcholu se pak mnozí vydávají na Triglav velmi brzy ráno, aby si užili východ slunce nad horou. Poslední půl hodina až hodina výstupu může být poměrně náročná, místy jako po ostří nože.
* Lyžuje se například na těchto místech: Mariborsko Pohorje – Maribor (325 m – 1327 m), Krvavec (1450 m – 1971 m), Cerkno (935 m – 1287 m), Stari Vrh (580 m – 1217 m), Kanin – Sella Nevea/Bovec (1103 m – 2292 m), Kranjska Gora (800 m – 1215 m), Javornik (800 m – 1220 m)

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Svetlana Kurapova

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Roxana Bashyrova
Napříč Triglavským národním parkem
Při každém jednom výstupu na Triglav nebo i na horu Mangart s výškou 2 677 metrů nad mořem, která je přirozenou hranicí s Itálií, budete současně kráčet po jednom z nejstarších národních parků v Evropě, Triglavském národním parku. Říká mu také Dolina sedmi jezer. Když budete mít velké štěstí, kromě dokonalých výhledů do dolin a jezer tohoto 880 kilometrů čtverečních chráněného území, spatříte i kamzíky, jeleny a srny či medvědy a vlky, kteří tento ráj obývají.
Výstupy na kopce, sedla a vrcholky hor můžete v Triglavském národním parku vyměnit za jiné sportovní a turistické aktivity, například splavování řek, rafting, canyoning, jízdu na zipline či návštěvu vodopádů. O sjíždění řeky Soča, tyrkysové průzračné mase vody, která pramení v údolí Trenta, jste už možná slyšeli. Čím západněji a jižněji ze svého zdroje teče, tím je, místy, divočejší. Nasaďte si helmy a vesty, nastupte do nafukovacího člunu a šup proudem řeky dolů. V části Velika Korita se můžete v řece Soča i vykoupat. Následujte ji a dovede vás až ke skrytému vodopádu Kozjak. A ještě dál!
Pokud chcete vyzkoušet rafting, odvezte se do horské vesničky Bovec. Za vesnicí Plužna nedaleko Bovce se nachází vodopád Virje. V malém přírodním jezírku, do kterého vodopád stéká, se můžete i vykoupat. Dávejte pozor na hady. Adrenalinový canyoning si zase můžete vyzkoušet v kaňonu Sušec. Nedaleko lyžařského střediska Kanin, pod stejnojmennou horou, kam vás vyveze lanovka, se v nadmořské výšce 1 200 metrů nad mořem nachází zipline. Pokud budete mít odvahu zavěsit se na její ocelové lano, přeletíte na něm téměř tři tisíce metrů nad údolím.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / mpaniti

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Juergen_Wallstabe
Bled, pomyslné centrum národního parku
V údolí Triglavského národního parku se nachází město Bled, obklopené zelenými loukami, lesy a farmami. Na 130metrové vyčnívající skále dodnes stojí středověký hrad, nejstarší ve Slovinsku, s pronikavou červenou střechou. Centrum místního života a pomyslné centrum parku tvoří právě toto město, avšak život v něm pulzuje díky jezeru se stejnojmenným názvem – Bled. Je to jedno z nejnavštěvovanějších, nejfotografovanějších a nejoblíbenějších míst Slovinska.
Na romantičnosti mu dodává ostrůvek uprostřed jezera, svým tvarem prý připomíná slzu. Stojí na něm malý barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století, je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jediný způsob, jak se na tento malý, snad pohádkový ostrov dostat, je loďkou napříč jezerem.
Při toulkách kolem malebného jezera vás cestičky lesem a loukami zavedou do jiných měst a vesnic. Kolo je výborným dopravním prostředkem na cestu po okolí Bledu. Úpatím náhorní plošiny Jelovica se můžete vydat k prameni řeky Lipnica v krasových svazích. Tradiční železářství a kovaná díla najdete ve vesnici Kamna Gorica, v této oblasti narazíte i na takzvané slovinské miniaturní Benátky, síť vodních kanálů. Od malebného středověkého města Radovljica je to už jen na skok k jezeru Sobec, kde se můžete do sytosti vykoupat.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Zdenek Matyas Photography
Za krásami jihozápadního Slovinska
- Kranj, Lublaň, Nová Gorica, Koper a za mořem do míst Piran a Portorož
Do hlavního města přes útočiště druhé světové války
Cestu na západ Slovinska si můžete trochu prodloužit přes centrální Slovinsko, návštěvou hlavního města Lublaň. Z Bledu je to autem jen necelá hodinka cesty. Udělejte si asi po 20 minutách cesty malou přestávku ve městě Kranj. V něm jste stále ještě jednou nohou v divoké přírodě a tou druhou už ve městě. Kam se v Kranji otočíte, budou vás pronásledovat hory a štíty Kamnických Alp. Vydejte se zde na objevnou cestu napříč sítí tunelů pod městem, která během druhé světové války sloužila jako úkryt.
V Lublani se zas přejděte přes Trojitý most, výhled na ni budete mít z místního hradu, který se tyčí nad městema a je z něj vidět dokonce až na Alpy. Jinou perspektivu na město zase nabízí řeka Lublanica. Za návštěvu stojí i centrální tržiště či mohutný Zmajski most. Tak jako má Kodaň svoji Christianii, má Lublaň své Metelkovo. Někteří město Metelkovo nazývají kulturní mekkou Lublaně, jiní nad touto částí města ohrnují nos. Udělejte si vlastní názor.
Pozor, ze severu na samý cíp jihozápadu vede i Alpsko-adriatická cesta. Pěšky trvá přibližně devět dní!

Zdroj fotografie: shutterstock.com / sonsart

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Matej Kastelic
Italské Slovinsko nebo slovinská Itálie?
O Nové Gorici, která leží na hranici s Itálií, se říká, že je zemí vinné révy a prvotřídní kuchyně mezi Alpami a Jaderským mořem. Od hlavního města v centrálním Slovinsku se nachází jen hodinku a půl cesty autem. Pokud máte na bucket listu přání typu „chci stát na dvou místech najednou“, tady se vám to může podařit. Slovinská Nova Gorica a italská Gorizia byly od roku 1947 až do 1. května 2004 oddělené plotem, ale od vstupu Slovinska do Evropské unie tam už najdete snad jen záhony růží. Náměstí, které tyto dvě města, která kdysi, ještě před druhou světovou válkou bývaly jedním městem, pojmenovali Náměstí spojené Evropy.
Město je zasazeno do Vipavského údolí, to zase nazývají slovinské Toskánsko. Do světa odtud odchází nejkvalitnější slovinské víno. Za zmínku stojí i nedaleké městečko Ajdovščina. Každého sportovce potěší, že je tento region pro cyklisty jako stvořený.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Happy Moments

Zdroj fotografie: shutterstock.com / zakaz86
Konečně u moře! Na slovinském pobřeží
Když je řeč o Slovinsku, tak pláž a moře zřejmě nejsou prvními turistickými asociacemi. Jaksi v našich myslích zaostává za Chorvatskem a jinými přímořskými zeměmi, za sousední Itálií určitě. Slovinské pobřeží má sice necelých 50 km, ale nacházejí se na něm hned tři či čtyři místa, která by byla škoda při cestě touto zemí opomenout. Jsou krásné, najdete v nich zajímavé přírodní úkazy a výletů do okolí můžete podnikat tolik, že jedna dovolená ve Slovinsku vám na to nebude stačit.
Například takové město Koper – je největším slovinským přístavem, zároveň je i správním centrem slovinské Istrie. Historické centrum města je postaveno v benátském stylu, za návštěvu jistě stojí katedrála Nanebevzetí Panny Marie a Pretoriánský palác. Do vody můžete skočit už v přístavu, samozřejmě na vyznačeném místě, ale zkuste to i na pláži Žusterna. V přírodní rezervaci Škocjanski Zatok odpočívají stovky druhů ptáků, které můžete pozorovat. Neopomeňte jeskyni Škocjan s 26 vodopády zapsanou na Seznamu světových památek UNESCO a pozor, lezci a horolezci, poohlédněte se po krasových hranách. Nacházejí se zde prý jedny z nejkrásnějších lezeckých oblastí vůbec.
Aspoň na chvíli se zastavte i ve středomořském městě Piran, slovinských Benátkách, a v kosmopolitní Portoroži. Piran i Portorož, která jsou propojena tříkilometrovou pěší vápencovou promenádou, jsou obklopeny solnými pánvemi Sečovlje a Strunjan. Národní park Sečovlje Salina a muzeum těžby soli patří k nejnavštěvovanějším místům této oblasti. Zpracování soli zde má více než sedmsetletou tradici a stále se provádí ručně! Navíc, voda a bláto ze solné pánve se používají na ošetření těla. Poptejte se po lázních Lepa Vida v Sečovljejské pánvi.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Madrugada Verde

Zdroj fotografie: shutterstock.com / RossHelen
Ještě kousek slovinského pobřeží. S troškou štěstí ho budete mít pro sebe
Výše zmíněná oblast Strunjan není jen solnou pánví, ale i přírodním parkem.„Jde o nejdelší nepřerušovaný přírodní úsek pobřeží v celém Terstském zálivu a o nejvyšší útesy na celém pobřeží Jadranu“, píše se v deníku SME. Ty dosahují výšky až 80 metrů a nabízejí dokonalé výhledy. Pokud se dostanete až k Strunjanskému kříži, sestupte po schodech ke stejnojmennému zálivu, většinou bývá opuštěný.
Za krásami jižního a východního Slovinska
- Regiony s léčivou vodou a vinařstvími: Dolenjska, Celje, Podčetrtek a Pomurje
- Maribor
Modrá, zelená a vínová jsou barvy Slovinska
Jihovýchodní Slovinsko, až po Panónskou pánev, je zemí širokých, otevřených polí a farem, vinic, plovoucích větrných mlýnů a léčivých termálních vod. Sem se chodí za relaxací, dobrým jídlem a vínem. V termální oblasti Dolenjska jsou podél řeky Krka zajímavá tři města – Šmarješke Toplice, Dolenjske Toplice a Novo Mesto. Jsou to významná archeologická centra. Pokud vám budou nabízet víno s podivuhodným názvem Cviček, neodmítejte, je to klenot Dolenjské oblasti. Všímejte si různorodost vinařských domků a chat typických pro vinařské oblasti.
Celje je městem hrabat z rodu Celjských, jedné z bývalých nejmocnějších evropských šlechtických rodin. Hrad i centrum ve městě Celje jsou obklopeny zelení a parky. Místní sem chodí relaxovat a sportovat. Termální lázně Lasko Thermal Spa dostaly název podle doliny, v níž se nachází. V nedaleké oblasti Žalec se nachází světoznámá atrakce Fontána zeleného zlata, ze které si můžete načepovat pivo. Je první na světě svého druhu.
Podél řeky Sotla leží Podčetrtek, místo prémiových spa a termálních lázní Terme Olimia. Ve vesnici Olimje se zas nachází krásný klášter a jedna z nejstarších lékáren na světě. Mniši tu dodnes vyrábí přírodní léčiva a směsi z bylinek. Místní sady, louky a hrad Podsreda jsou součástí regionálního parku Kozjansko.
Moravské Toplice, Radenci, Banovci a Lendava, to vše jsou zajímavá místa východoslovinského regionu Pomurje, pokud hledáte termální lázně. Najdete zde také ostrov lásky na řece Mura i největší barokní hrad ve Slovinsku. Rovněž se zde nachází i panoramatická věž Vinarium, nejvyšší věž v Slovinsku. Je z ní vidět do čtyř zemí.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Matic Stojs Lomovsek

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Uhryn Larysa
Maribor na severovýchodě Slovinska si zaslouží pozornost
Kruh se uzavírá, vracíme se do alpského Slovinska. Sjezdovky (Mariborsko Pohorje), turistické a horské stezky pro pěší i pro cyklisty typické pro sever země, zelené kopce a vinice zase typické pro východní Slovinsko, takový je Maribor. Kromě množství možností na outdoorové aktivity se v něm skrývá i nejstarší vinná réva na světě.
Modra kavčina je název oficiálně uznané nejstarší révy na světě, starší více než 400 let. Je zapsána v Guinessově knize rekordů. A stále produkuje své ušlechtilé ovoce! Roste v oblasti Lent, nejromantičtější a nejživější části města podél nejstarších městských hradeb u řeky Dráva. V létě se zde koná největší slovinský outdoorový festival – Festival Lent. Na krásné dravé Drávě si můžete vyzkoušet i rafting.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Rudy Balasko

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Roman Babakin
Zdroje informací k článku:
- https://www.lonelyplanet.com/
- https://slovenia-trips.com/
- https://www.visitmaribor.si/en/
- http://www.sme.sk/
- https://www.skiresort.info/ski-resorts/slovenia/
Mohlo by vás zajímat:
- Pizza, pasta, cappuccino! Objev krásy severní Itálie
- Chorvatsko je toto léto opět v kurzu! Tipy na zajímavá místa
- Albánie: Netradiční destinace pro letošní léto!
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 500 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 500 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com za kámošské ceny, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
