Connect with us

Asie

7 aktivit v Saúdské Arábii, které ocení fanoušci turistiky i adrenalinu

7 aktivit v Saúdské Arábii, které ocení fanoušci turistiky i adrenalinu

Pokud na dovolené vyhledáváš dobrodružství, Saúdská Arábie ti rozhodně má co nabídnout. Její různorodý terén tvořený rozlehlou pouští s písečnými dunami, zelenými horami a skalními útvary se postará o vzrušující zážitky. Když si k tomu připočítáš fakt, že ze západu zemi ohraničuje Rudé moře a na severovýchodě zase Arabský záliv, je ti jasné, že se tady maximálně vyřádí i milovníci vodních sportů. Seznam se se sportovní stránkou této země, která je spojena například i s takovými závody jako je Formule 1 nebo Rally Dakar.

Reklama

1. Vyřádi se v dunách

Vysoké duny a dlouhá písečná údolí, která Saúdskou Arábii obklopují, vytváří skvělé podmínky pro množství aktivit slibujících nezapomenutelné vzpomínky. Vyzkoušej třeba oblíbenou jízdu v dunách, tzv. dune bashing. Ve speciálně upraveném autě projedeš terénem kombinujícím bahnitý povrch i kopce, a to buď se zkušeným řidičem, nebo s výletní skupinou. Výlety bývají sestaveny různě, často je kromě jízdy součástí také piknik nebo kempování přes noc.

Saúdská Arábie

Během programů ti stoupne adrenalin, ale rovněž můžeš vidět působivá místa, jako například Měsíční horu nedaleko Džiddy nebo královskou rezervaci King Khalid severně od Rijádu.

Jestli tě jízda v dunách láká, vydat se za ní můžeš třeba do pouště Rub al-Chálí či Al Araqana. Mezi další zážitky, které si z těchto pískem pokrytých míst můžeš odnést, patří navíc jízda na čtyřkolkách, již zmíněné kempování nebo pozorování hvězd.

Saúdská Arábie

2. Místo, kde se jezdí Rally Dakar

Rally Dakar je zřejmě nejslavnějším vytrvalostním závodem terénních vozidel na světě. Historicky vedla trasa z Paříže do Dakaru, nicméně i když se již v Africe nekončí, název zůstává stejný. Saúdská Arábie tuto událost hostí od roku 2020.

Závod se skládá přibližně z deseti etap s tím, že během každé stráví jezdci za volantem téměř celý den. Překonávání nelehkého terénu, od dun přes hory a bažiny až po skalnatá údolí, každoročně prověří jak fyzickou, tak mentální zdatnost účastníků. Ti se orientují pomocí GPS a údajů z tzv. roadbooku. Jezdí se v několika kategoriích – motocykly, čtyřkolky, automobily, kamiony a buginy.

Saúdská Arábie

3. Nasaď si šnorchl

Už při pohledu na mapu Saúdské Arábie ti musí být jasné, že když zemi ohraničuje Rudé moře a Arabský záliv, vodomilové si tady přijdou na své. Pomyslnou základnou vodních aktivit je město Džidda. Stačí si nasadit šnorchl a seznámit se se všemi krásami Rudého moře, od korálových útesů přes podvodní jeskyně až po plavání se žraloky.

Co se týče západního pobřeží, za šnorchlováním se cestovatelé nejčastěji vydávají na pláže již zmíněné Džiddy nebo k nedalekému městu Dhabhan. Obě destinace slibují klidné prostředí, kterým tě rádi provedou i profesionální šnorchlaři. A kdyby ti to přesto bylo málo, doporučujeme si objednat loď, díky níž se dostaneš na opravdu zajímavá místa.

Za centrum na pobřeží Arabského zálivu je považován Dana Beach Resort. Ten leží v zátoce Half Moon, která se využívá pro plachtění nebo se zde s certifikovaným instruktorem potápění můžeš ponořit mezi nejrůznější druhy rybek.

4. Namiř si to do hor

Saúdská Arábie je poseta horami, takže turistice, lezení či cyklistice se meze nekladou. Za objevováním kaňonů a skalních dómů se můžeš vydat na východ, k hoře Jabal Halaliyat. Severně od AlUly je zase možné vyšplhat ke skalním útvarům v poušti. Zajímavou je také hora Al Hada ležící mezi Taifem a Mekkou nebo oáza s červenými skalními útvary, přírodními prameny a starověkými ruinami Wadi Al Disah, kterou nalezneš v oblasti Tabuk.

Saúdská Arábie

Země se rozvoji turistiky věnuje, a tak stále přibývají nové a nové stezky slibující nezapomenutelná dobrodružství. Pokud přiletíš do Rijádu, mohl by tě oslovit například 10kilometrový MusayqirahTrail vedoucí ke Graffiti Rock nebo Caravan Trail poblíž pohoří Tuwaq.

Velkým lákadlem je nejvyšší hora Saúdské Arábie, Mount Soudah. Najdeš ji v oblasti Aseer, které je plné historických a archeologických stezek vedoucích napříč lesy a širokými údolími. Na seznam si ještě zapiš třeba stezku Aqabat Al Quroon nebo Fog Walkaway na vrcholních pohoří Abha.

Saúdská Arábie

5. Něco pro adrenalinové nadšence

Hory jsou ideální nejen pro turistiku, ale rovněž pro paragliding. Dalším oblíbeným adrenalinovým sportem je skydiving neboli parašutismus. Ať už tě láká kterýkoli z nich, je jen na tobě, jestli skočíš z letadla nebo se rozběhneš z horského svahu.

Pohled na saúdské vrcholky a údolí tak rázem dostane úplně jiný rozměr. Pokud tě tento zážitek láká, vydej se do oblastí jako Taif, Rijád nebo Džidda. Nachází se zde spousta center poskytujících školící kurzy pro ty, kteří o tyto sporty mají zájem.

Saúdská Arábie

6. Zažij závod F1

Tohle je něco pro milovníky motorsportu, neboť jeden ze závodů Formule 1 se od roku 2021 jezdí právě v Saúdské Arábii, konkrétně v Džiddě na okruhu Jeddah Corniche Circuit. Jedná se o jeden z nejdelších městských okruhů, který je současně považován za nejrychlejší v kalendáři sezóny. Atraktivní je zejména část trati linoucí se po pobřeží Rudého moře. Navzdory tomu je ovšem Džidda pouze dočasným řešením, neboť do budoucna by se velká cena měla přesunout na autodrom poblíž Rijádu.

Velká cena Saúdské Arábie nechybí ani v letošním ročníku. Termín konání je stanoven na sobotu 9. března 2024, takže jestli chceš být u toho, začni se poohlížet po volných vstupenkách.

Saúdská Arábie

7. Těš se na největší aquapark na světě i projekt The Rig

Jedním z megalomanských projektů Saúdské Arábie, které mají přitáhnout turisty, je i aktuálně vznikající vodní park Qiddiya. Stavba nedaleko Rijádu s plánovanou rozlohou cca 338 tisíc metrů čtverečních se má stát vůbec největším aquaparkem na světě.

Za projektem stojí architektonická společnost Dewan. Ta vodní svět rozvrhla do devíti sekcí, které budou inspirovány saúdskými národními zvířaty. V parku by sis měl v budoucnu užít 22 sjezdů v podobě tobogánů a skuzavek. Zajímavostí je rovněž revoluční technologie, díky níž se bude šetřit voda. Omezí se dokonce i odpařování vody související s umístěním aquaparku v poušti.

Součástí komplexu budou mimo jiné sportovní haly, prostory pro pořádání koncertů či zábavní park. Qiddiya má být zkrátka středobodem kultury a zábavy v regionu.

Jako další si zapiš projekt s názvem The Rig. Jedná se o epickou offshorovou destinaci ležící v Arabském zálivu představující nové hřiště, které si oblíbí všichni milovníci adrenalinu a dobrodružství. Vyzkoušíš si tady jak sporty probíhající pod vodou, tak ty, které si užiješ nad její hladinou.

Na první pohled tě zaujme jedinečný design, který je inspirován ropnými plošinami. Zhruba 40 kilometrů od pobřeží se na a více než 300 tisících metrech čtverečních bude nacházet místo s nespočtem turistických atrakcí. Kromě nich zde budou tři hotely, asi 11 restaurací a několik obchodů. Na plošinu se bude dopravovat rychlými trajekty, vrtulníky nebo hydroplány.

Online víza do Saúdské Arábie

Věděl jsi, že ke vstupu do Saúdské Arábie postačí cestujícím z Česka i Slovenska kromě cestovního dokladu také online víza? Online víza do Saúdské Arábie (tzv. eVisa) jsou jednoleté vízum pro více vstupů, které turistům umožní strávit v zemi až 90 dní. Cena víz je 120 €. V ceně je rovněž zdravotní pojištění. Čas potřebný k vydání online víz je přibližně od 30 minut do maximálně 48 hodin. O online víza můžeš požádat na tomto linku. Nezapomeň, že tvůj cestovní pas musí být platný minimálně šest měsíců po datu vstupu do Saúdské Arábie.

Akční letenky do Saúdské Arábie

Zdroje, ze kterých bylo čerpáno:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru