Connect with us
Rijád

Novinky

Saúdská Arábie rozjíždí 10 megaprojektů. V zemi má být nová nejvyšší budova světa

Saúdská Arábie rozjíždí 10 megaprojektů. V zemi má být nová nejvyšší budova světa

Saúdská Arábie oznámila několik ambiciózních plánů na spuštění vlny megaprojektů. Ty mají přeměnit zemi na globální ekonomickou velmoc. S investicemi v celkové hodnotě jedné miliardy dolarů se království vydává na cestu diverzifikace své ekonomiky vytvářením nových pracovních míst, rozšířením obchodu a cestovního ruchu. Hodlá tak přispět k posilování svého mezinárodního postavení.

Reklama

1. Oáza AI UIa

Al Ula v Saúdské Arábii je kulturním dědictvím s více než 200 tisíc let starou historií. Je domovem starověkých pískovcových hor a pouštních oáz. V současnosti je však v procesu transformace z historického místa na mezinárodní destinaci.

Hlavním plánem tohoto projektu je do roku 2030 přímo přispět k obnově historické destinace a také z ní vybudovat atraktivní turistickou lokalitu, která by byla tzv. katalyzátorem ekonomiky regionu. Cílem je rovněž přispět ke zlepšení kvality života obyvatel, vytvoření nových pracovních příležitostí a vylepšení kulturní a turistické infrastruktury.

Nový projekt má mít zrenovovanou starobylou oázu Al Ula s muzei a galeriemi. Vyroste zde i nová zóna Wadi of Hospitality, která turistům nabídne různé možnosti bydlení a pohostinství, od hotelů a ekologických resortů až po luxusní chaty. Součástí projektu bude ekologická tramvajová trať, jež bude tuto destinaci spojovat s letištěm.

Saudská Arábie AI UIa
Zdroj: Alula

2. AMAALA

Mega projekt AMAALA, který se bude nacházet v severozápadní Saúdské Arábii podél Rudého moře, nabídne rekreaci, wellness a odpočinek. AMAALA o rozloze 3 800 čtverečních kilometrů bude tvořit srdce Středovýchodní riviéry a očekává se, že se stane přední destinací Saúdské Arábie.

Projekt má zahrnovat 14 špičkových světových hotelových značek, více než 800 rezidenčních vil, apartmánů a rodinných domů, 200 špičkových módních podniků, uměleckou akademii a širokou škálu galerií, ateliérů a uměleckých dílen. V neposlední řadě i charakteristické kulinářské zážitky, přístavy světové třídy, jachtařské kluby a sportoviště.

Kromě toho vyroste v AMAALE i letiště „inspirované fascinujícími fatamorgánami“. Ty jsou typické pro okolní podnebí a jeho tvůrcem má být britská architektonická firma Foster + Partners. AMAALA se stane světovou destinací a ikonou udržitelného turismu na Blízkém východě.

Amaala
Zdroj: AMALAA

3. Red Sea Project

Projekt Rudého moře, který se nachází mezi pobřežními městy Umluj a Al Wajh, zaujme rozlohou impozantních 30 000 kilometrů čtverečních. Bude zahrnovat přírodní souostroví nedotčených ostrovů, rozlehlou pouštní krajinu, horské štíty a archeologické poklady. Region se bude moci pochlubit 200 km dlouhým nedotčeným pobřežím a má se stát jedním z nejúspěšnějších udržitelných turistických středisek na světě.

Projekt Rudého moře nabídne návštěvníkům kromě působivé udržitelnosti i jedinečný zážitek, který spojuje přírodní krásy regionu s jeho bohatým kulturním dědictvím. Resort po dokončení poskytne 8 000 nových hotelových pokojů a stane se prvním plně integrovaným luxusním resortem se smíšeným využitím v oblasti. Projekt Rudého moře je v plánu dokončit do roku 2030.

Red Sea Project
Zdroj: Red sea Global

4. Diriyah

Historické město Saúdské Arábie Diriyah se nachází jen 20 minut severozápadně od centra Rijádu. Má představovat více než 300 let autentické kultury a historie, přinášet vzdělávání a rezidenční bydlení na světové úrovni.

Jádrem výstavby je město At-Turaif, patřící do UNESCO, které je starobylým osídlením postaveného z hliněných cihel a také domovem prvního domu rodiny Al Saud. Diriyah v plánech kombinuje tradiční architekturu Najdi a nový urbanismus. Jeho cílem je prezentovat původ kultury Saúdské Arábie a její duchovní hodnoty.

Projekt bude nabízet celou řadu aktivit včetně nakupování, zábavy, stravování a také zahrnovat rezidenční bydlení. Diriyah se má stát do roku 2030 jedním ze světových měst zaměřených na jedinečnou kulturu a historii Saúdské Arábie.

Saudská Arábie Diriyah
Zdroj: Red sea Global

5. King Salman Energy Park

Energetický park krále Salmana, známý jako SPARK, bude zcela nový průmyslový park, ze kterého vyroste centrum soustředící se na globální energetický trh. Díky vynikající poloze tohoto projektu (pokud jde o zdroje ropy a zemního plynu), má SPARK dokonalou pozici k tomu, aby rozvinul obchod a energetiku.

Navíc díky snadnému přístupu k mezinárodnímu letišti krále Fahda, námořnímu přístavu krále Abdula-Aziza a dálnici GCC si nájemníci a investoři mohou v budoucnu vychutnat maximální pohodlí. Rozvoj SPARK je v souladu s plánem Saúdské Arábie Vision 2030, jehož cílem je diverzifikovat toky příjmů království vybudováním silné ekonomiky. Tento ambiciózní projekt má přispět k HDP země více než 6 miliardami dolarů ročně a v dlouhodobém horizontu vytvoří až 100 000 pracovních míst.

Vizí společnosti SPARK je být předním průmyslovým eko parkem s principy udržitelnosti. Poskytováním služeb světové úrovně SPARK umožní investorům rozvíjet jejich podnikání. Díky své vynikající poloze a špičkovým službám se má SPARK stát platformou pro rozvoj energetického sektoru 21. století, která bude podporovat inovace a udržitelnost.

King Salman Energy Park Saudská Arábie
Zdroj: Spark

6. King Salman Park

King Salman Park je navržen jako největší městský park na světě a byl spuštěn 19. března 2019 králem Salmanem Bin Abdulazizem. Park, který se má nacházet v Rijádu v Saúdské Arábii, má rozlohu více než 16 km² a je součástí iniciativy Saudi Vision 2030 zaměřené na zlepšení kvality života ve městě.

Park nabídne široké spektrum kulturních, uměleckých, rekreačních a sportovních možností. Bude obsahovat rozsáhlé otevřené zelené plochy včetně zahrad v islámském stylu, vertikálních zahrad a zahrad s bludištěm. Součástí parku bude i 7,2 km dlouhá kruhová stezka pro chodce a centrum umění.

Royal Arts Complex, bude jednou z hlavních atrakcí parku, zabere plochu více než 400 000 metrů čtverečních. Bude zahrnovat národní divadlo s kapacitou 2 500 míst k sezení, 5 muzeí různých velikostí, venkovní divadlo s kapacitou 8 000 a komplex se 3 kinosály, 4 uměleckými akademiemi a vzdělávacím centrem pro děti.

Součástí parku bude také 7 různých muzeí, náměstí, kde se budou konat všemožné akce, umělecká díla a památky. Mezi další prvky parku patří královské golfové hřiště o rozloze 850 000 metrů čtverečních, sportovní areál, hřiště pro virtuální realitu, sky diving centrum, jezdecké centrum, běžecké a cyklistické trasy, zábavní park, aquapark, věž a skybridge.

Součástí parku bude rovněž environmentální, kulturní a vzdělávací centrum o rozloze 80 000 metrů čtverečních. Park bude snadno dostupný z několika hlavních cest a bude spojen s rijádským metrem autobusovou dopravou. Součástí parku budou i obytné komplexy, hotely, obchody, mešity, policie, zdravotnictví, školy a sociální zařízení, veřejné knihovny a parkoviště. Projekt by měl být dokončen do roku 2030.

Zdroj: RCRC

7. Oxagon

Součástí nového stavebního projektu zvaného Neom má být lodní přístav a logistické centrum ve tvaru osmiúhelníku, které v plánech představuje největší plovoucí stavbu na světě. Cílem tohoto projektu je vybudovat přístavní město na Rudém moři, které využívá dopravu přes Suezský průplav.

Celé přístavní město bude fungovat na bázi obnovitelné energie, která by měla minimalizovat závislost na ropě. Projekt Oxagon má výrazný osmiúhelníkový tvar, jehož jedna část se rozprostírá na souši a druhá zasahuje do Rudého moře. Dokončení je plánováno do roku 2030. Město by mělo být lemováno náměstími spojenými s krátkými kanály a jeho součástí bude i výletní terminál a oceánografické výzkumné centrum.

„Oxagon přispěje ke změně přístupu průmyslového rozvoje v budoucnosti, ochraně životního prostředí, vytváření pracovních míst, regionálnímu obchodu a obchodu Saúdské Arábie a podpoří vytvoření nového topeniště pro globální obchodní toky,“ uvedl korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman

Oxagon
Zdroj: RCRC

8. Riyadh Metro

Největší projekt sítě veřejné dopravy na světě, projekt Rijádského metra, má délku přibližně 176 kilometrů železničních tratí, na kterých jezdí elektrické vlaky bez řidičů, kromě toho 40 procent trasy vlaku vede v podzemí.

Saúdskoarabské metro v Rijádu, je největším projektem sítí veřejné dopravy na světě. Začátek první fáze otevření metra v Rijádu se údajně očekává v dubnu letošního roku. Podle oficiálního prohlášení má projekt metra v Rijádu hodnotu neuvěřitelných 22,5 miliardy dolarů.

Metro v Saudské Arábie
Zdroj: Egis

9. Red Sea International Airport

Saúdská Arábie bude brzy domovem jednoho z největších letišť na světě. Cílem projektu je diverzifikovat hospodářství Saúdské Arábie mimo ropu a stát se mezinárodním dopravním uzlem. Výstavbu letiště vedou architekti Foster + Partners, tvůrci konceptu, který je spojením prvků města, přírody a nejmodernějšího vybavení. Letiště, které představuje futuristickou vizi, hraje důležitou roli při formování města.

Smyslem letiště je transformovat Rijád tak, aby patřil mezi města s největšími ekonomikami na světě, a podpořit i růst populace Rijádu na 15 až 20 milionů lidí do roku 2030. Očekává se, že mezinárodní letiště King Salman bude mít rozlohu přibližně 57 kilometrů čtverečních s šesti paralelními dráhami a stávajícími terminály pojmenovanými po králi Khalidovi.

Součástí letiště jsou také obytná a rekreační zařízení, maloobchodní prodejny a další nemovitosti. Do roku 2030 má letištěm projet až 120 milionů cestujících a do roku 2050 až 185 milionů cestujících.

Red Sea International Airport - Saudská Arábie
Zdroj: Foster and Partners

10. Jeddah Tower

Jeddah Tower, nová nejvyšší budova na světě, se začala stavět před více než sedmi lety. Ambiciózní projekt v hodnotě 1,4 miliardy dolarů se stává domovem pro kombinaci rezidenčních jednotek a apartmánů s obsluhou, přičemž bude otevřen i hotel Four Seasons.

Centrální jádro věže je v současnosti na úrovni 60. patra a stěny jsou vysoké 248 metrů. Po dokončení má věž Jeddah stát ve výšce jednoho kilometru a tyčit se nad současně nejvyšší budovou světa Burj Khalifou. Věž byla navržena architekty Adrien Smith + Gordon Gill Architecture a pokrývá podlahovou plochu 243 866 metrů čtverečních. Má se pyšnit také nejvyšší vyhlídkovou plošinu na světě, ve výšce 664 metrů nad zemí.

Přestože projekt čelí neúspěchům, stavební developer Jeddah Economic Company, nedávno na Twitteru zveřejnil video propagující věž jako součást Saúdské vize do roku 2030. Ambiciózní vize si klade za cíl snížit závislost země na ropě a modernizovat její ekonomiku. Přestože je datum dokončení stále v nedohlednu, po dokončení bude věž nepochybně zázrakem moderního inženýrství. Díky své působivé výšce a luxusnímu vybavení bude symbolem moderní diverzifikované ekonomiky Saúdské Arábie.

Jeddah Tower v Saudské Arábii
Zdroj: JEC

Akční letenky do Saúdské Arábie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru