Connect with us
USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 11. díl – NP Yosemite

Pelipeckovní roadtrip po USA: 11. díl – NP Yosemite

Pět bezstarostných dní v okolí San Francisca uteklo jako voda. Vzhledem k časovým možnostem už jsme ale víc zahálet nemohli a museli se znovu nastavit na režim v autě. Naše kroky konečně směřovaly do vytouženého Národního parku Yosemite. Známí nám ale ještě doporučili zastávku u jezera Tahoe. Ukázali nám nějaké fotky a i přes pár hodinovou zajížďku jsme neodolali. Jedná se o jedno z nejvýše položených jezer v USA a díky tomu máte možnost během jednoho výletu lyžovat a vyvalovat se na pláži zároveň.

Reklama

Výlet k Lake Tahoe

Vynechali jsme komerční uzel Tahoe City a zamířili si to rovnou k Emerald Bay neboli Smaragdové zátoce. Ledovcem vytvořená zátoka je obklopená strmými žulovými útesy a rozeklaným pobřeží. Vyšlapali jsme si na vyhlídku mezi malé vodopády a nechali se okouzlit. Modrozelenou vodu dotváří žulový ostrov Fannette Island, který je zároveň jediným ostrovem jezera Tahoe. Ve dvacátých letech minulého století tam ukončila činnost malá čajovna a od té doby je ostrov úplně opuštěný. Podél silnice č. 89, která k zátoce vede, najdete plno odstavných pruhů, kde můžete zastavit a pokochat se panoramatickými výhledy. Jedním z nich je například Inspiration Point, naproti kempu Bayview.

Zátoka Emerald Bay u jezera Tahoe.

Noc jsme chtěli strávit někde poblíž Národního parku Yosemite. Všichni nám kvůli poloze doporučovali město Sonora, ale všechna pro nás finančně dostupná ubytování byla pryč. Zařídili jsme si proto nocleh přes airbnb v obytném voze ve Valley Springs a bylo to jedno z nejlepších ubytování vůbec. Velké pohodlné postele, moc milá paní domácí, večerní posezení u vína, které jsme si dovezli z Napa Valley a opékání marshmallow, se nám postaralo o velmi parádní spací zážitek. Určitě vystupte z pohodlí hotelů a vyzkoušejte něco takového, stojí to za to! Dokonce nás v místním obchodě nechali nakoupit po zavíračce. A bez kyselých obličejů!

Národní park Yosemite

Ráno nás čekala 2,5 hodiny dlouhá cesta, na které nás doprovázelo všudypřítomné vedro a vyprahlé pláně poseté uschlou žlutou trávou. Ještě před odjezdem nám po sumarizaci našich možností hostitelka doporučila jet přímo do Yosemite Valley, kde se dá udělat několik časově nenáročných výšlapů. Jedná se o jedno ze čtyř území, na které je Yosemite neoficiálně rozdělený. Ještě jsme se mohli rozhodnout pro High Sierra, Granite Cliffs a Sequoia Groves, ale čas nás držel zkrátka. Večer jsme ještě museli dorazit na nocleh do Exeteru.

Cesta z Valley Springs do NP Yosemite.

Zvědavá srna u cesty v NP Yosemite.

Při vjezdu do parku nám rangeri zkontrolovali Annual Pass, věnovali místní noviny a mapku a s úsměvem nás pustili dovnitř. My jsme si to namířili rovnou ke stezce Mist Trail, která vede k vodopádům Vernal Fall a Nevada Fall. Většina cesty je vhodná i pro méně zdatné jedince, jen se připravte, že u vrcholků vodopádů to klouže. Pokud nebudete mít nějaké krytí, dostane se vám kvalitního osvěžení. To co jsme po cestě viděli, se snad ani nedá popsat. Ta příroda je dokonalá. Teprve tam jsme si uvědomili, jak malý a nepodstatný člověk je.

NP Yosemite.

Veverka v NP Yosemite.

Vernal Fall, NP Yosemite.

Taky jsme zažili trochu dobrodružství, když nám cestu zkřížil malý medvěd. Všude jsou cedule s návodem, jak mají lidé křičet, aby medvědy odplašili, když se dostanou do jejich blízkosti. Myslíte si ale, že se tím někdo řídil? My jsme z dálky udělali jednu fotku a utíkali jsme od něj tak daleko, jak jen to šlo. Našli se bohužel ale i tací, kteří se svých selfie s tímto tvorečkem odmítali vzdát. Vážně se nedivíme, že tam pak dochází k nějakým neštěstím.

Medvěd v NP Yosemite.

Na Yosemite si nechte dostatek času

Pokud můžeme něco doporučit, určitě si nechte na Yosemite aspoň celý víkend. V Yosemitském údolí pak kromě Mist Trail absolvujte také výlet k Tunnel View, který vám poskytne úžasný výhled na ohromné monolity v okolí. Druhý den věnujte majestátným sekvojovcům obrovským v háji Mariposa Grove a určitě nevynechte Glacier Point, ze kterého je perfektní pohled třeba i na proslulý Half Dome. Super je, že auto můžete vždy nechat zaparkované na jednom z místních neplacených parkovišť a k záchytným bodům, odkud stezky vedou, vás vezmou bezplatné kyvadlové autobusy.

Cesta okolo Half Dome.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru