Connect with us
San Francisco

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 9. díl – San Francisco

Pelipeckovní roadtrip po USA: 9. díl – San Francisco

Opět se vracíme k našim letním dobrodružstvím z hamburgerové země.

Reklama

Z Los Angeles se můžete do San Francisca vybrat po dvou různých trasách. Jedna je ta logická – po dálnici, která vás tam dostane za 6 hodin. Za 6 hodin podle Googlu, reálně budete ještě o hodinu déle čekat v Oaklandu v zácpě. A pak je tu ta méně logická, která bohužel také napadla jednoho člena naší posádky. Jedná se o scénickou cestu po pobřeží, která je sice určitě super a máte krásný výhled na oceán a útesy, ale trvá skoro dvojnásobně. Pokud nechcete ztrácet čas a potřebujete stihnout ubytování, udělejte třeba jen krátký úsek této jízdy do Santa Barbary a pak se vraťte na dálnici. Velmi vám přejeme, abyste kvůli tomu pak neměli bouřlivou debatu u obědu jako my.

Santa Barbara

Ale Santa Barbara je krásná! My jsme si ji užili i přes frflání zbytku posádky. Krčí se mezi horami a Tichým oceánem, je plná bělostných buržoazních domků s červenými taškami na střechách a ne nadarmo se jí přezdívá americká Riviéra. Snadno si tam člověk dokáže představit zbytek života, s překrásnou pláží za domem a s výborným jídlem na talíři, na které tam narazíte snad úplně všude.

Pláž v Santa Barbaře.

Ahoj, San Francisco

Kvůli obědu v Santa Barbaře jsme do San Francisca dorazili až pozdě večer. My jsme měli ubytování zařízené u kamarádů, ale na dva z nás už to nevyšlo a muselo se zařizovat. Vyhrálo airbnb. Zlaté Los Angeles. Tady spali v místě San Rafael, téměř hodinu cesty od San Francisca, a i tak jsme měli pocit, že jim museli zaplatit zlatými cihlami. Jedna noc v malém dvoulůžkovém pokoji vyšla v hlavní sezóně na cca 90 dolarů. Samozřejmě platili i daň za to, že jsme to zařizovali na poslední chvíli, ale stejně…

Den po příjezdu jsme zahodili za hlavu všechna traumata z 15 dní nonstop na cestách a začali se těšit. San Francisco se nám stalo domovem a výchozím bodem pro spoustu výletů až na 5 dní! Naše první kroky směřovaly do drogerie Wallgreens, kde jsme si koupili Clipper Card. Takovou kartu si prostě jen nabijete na částku dle libosti a pak už s ní lítáte po celém San Franciscu a okolí. Do městské hromadné dopravy se počítají také některé trajekty. My jsme vždy přijeli autem do Sausalita, tam nechali auto na bezplatném parkovišti a odtamtud se za 6,50 dolarů a necelou půlhodinku dostali rovnou do centra.

Přístav v San Franciscu poblížý Ferry Building.

San Francisco nás uvítalo u historické Ferry Building úžasnými farmářskými trhy. To musíte zažít. A musíte si dát ty nejlepší grilované ústřice s barbecue omáčkou na světě! Připraví vám je na počkání kluci ve stánku Hog Island Oyster Company. Dobře, přiznáváme, jedna vás vyjde na 4 dolary, ale to nebíčko v puse stojí za to!

Muž pracující s ústřicemi.

Grilované ústřice.

Když budete pokračovat napravo od Ferry Building pořád rovně, chodník podél pobřeží vás přivede až k proslulému Fisherman’s Wharf a molu Pier 39. Je to takové komerční turistické centrum, kde můžete sledovat pouliční umělce, dát si čerstvé krevety, nakoupit dárky domů, pobavit se na ukřičených lachtanech nebo jít na vyhlídku a obdivovat Alcatraz. Na ten si mimochodem určitě udělejte i speciální výlet. Cena za plavbu na ostrov včetně audioprůvodce se pohybuje zhruba od 40 dolarů, což není žádná katastrofa.

Pouliční představení na molu Pier 39.

Lachtani u mola Pier 39.

Ostrov Alcatraz.

Golden Gate Bridge

Dalším velkým zážitkem se stala plavba lodí pod Golden Gate Bridge a pozorování velryb. Kapitán a jeho milá asistentka nám skoro tři hodiny hledali keporkaky a plejtvákovce šedé, pro které je právě oblast pod slavným mostem ideální místečko na skotačení. Lístky nebylo problém sehnat ani dva dny předem. Obvykle stojí lístek zhruba 45 dolarů, ale pokud využijete nabídku Early Bird (ranní ptáče) a budete schopni si přivstat na osmou ráno, ušetříte až 9 dolarů. Dobře se oblečte, vymrznout tam není žádný problém.

Keporkak.

Pokud byste měli zájem o výhled na Golden Gate Bridge i z jiného úhlu, nebo se po něm i projít, vyrazte k oblasti Sausalito. Téměř hned pod mostem se dá bezplatně zaparkovat a ty výhledy stojí za to. Navíc to tam není až tak narvané lidmi, jako na jiných místech.

Golden gate Bridge.

Golden Gate Bridge.

Pro nadšence sociálních sítí a internetového šílenství tu máme taky tip. V oblasti Mountain View najdete Google a v Menlo Park na adrese 1 Hacker Way zase Facebook.

1 Hacker Way, Facebook, Menlo Park.

Pro nás bylo asi nejkrásnější se po San Franciscu jen tak poflakovat pěšky. Narazili jsme tak na spoustu zajímavých míst, s jejichž výčtem bychom tu mohli být donekonečna. Za zmínku určitě stojí Lombard street, známá jako nejklikatější ulice na světě. Upřímně řečeno, dojít k ní nahoru, byl výkon. Ono všeobecně, pohybovat se po San Franciscu je docela náhrada posilovny. Hlavně pokud vás všechno zajímá tak jako nás a chodíte pak nahoru a dolu jako blázni. Ideální je vzít si jednu z historických kabelových tramvají, která to vyšlape za vás. Jen nesmíte mít slabý žaludek. S trochou štěstí vám tam bude hrát i živá hudba. A nezapomeňte nahlédnout do knihkupectví City Lights, které se nachází hned vedle aleje Jack Kerouac Alley nebo si dejte kávu v Caffe Trieste, kde Francis Ford Coppola napsal scénář k filmu Kmotr.

Lombard Street, San Francisco.

Pouliční umění v San Franciscu.

Washington Square v San Franciscu.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru