Connect with us

Koronavirus

Létání je bezpečnější než návštěva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská studie

Létání je bezpečnější než návštěva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská studie

Zjištění z výzkumného projektu Harvardské zdravotnické školy potvrdila to, o čem odborníci z leteckého průmyslu hovoří už několik měsíců. Podle aktuálních opatření v letadlech koronavirus pro cestující nepředstavuje hrozbu. Výzkumná práce dospěla k závěru, že riziko nákazy COVID-19 během letu je mimořádně nízké, stačí dodržet několik klíčových opatření současně.

Reklama

Prestižní zdravotnická škola tvrdí, že všechna rizika v letadlech je možné minimalizovat a řídit je. Klíčové je podle nich nosit na palubě roušky, správně letadla čistit, dodržovat dostatečné odstupy při přesunech a využívat letištní zdravotní screeningy. Pokud jsou tyto postupy správně dodrženy, je podle výzkumníků téměř nemožné se nakazit. „Riziko přenosu SARS-COVID-19 na palubě letadla je ještě nižší než u jiných běžných činností během pandemie – například při nakupování nebo stravování v restauraci, informuje vědecká studie.

Větrat, čistit povrchy a dodržovat sociální odstup

Harvardský experiment rovněž tvrdí, že letecké společnosti se musí v současnosti zaměřit na tři věci – dostatečné větrání, čištění a zvládání sociálního distancování.

Odvětrávání a cirkulaci zajišťují moderní HEPA filtry. Ty zmírňují riziko rychlou a nepřetržitou filtrací a výměnou vzduchu v kabině letadla. Tyto filtry jsou dnes standardem pro moderní proudová letadla, extrahují více než 99,99 % částic včetně virů. Zvládnou recirkulovat vzduch v kabině 10 až 30krát za hodinu a vyměnit ho za čerstvý.

Harvardský experiment poukazuje rovněž na to, že je mimořádně důležité, aby docházelo k neustálému čištění povrchů a kontaktních bodů v letadle. K hloubkovému čištění by mělo docházet vždy v noci nebo pokud je dostatek času, tak mezi jednotlivými lety. Toto opatření v současnosti využívají všechny pravidelně létající letecké společnosti.

Řízení a sledování sociálního odstupu výzkumníci považují za nejtěžší. Zde je to v silách cestujících – zda se budou chovat zodpovědně a budou dodržovat pokyny na letišti a v letadle. Jestliže ano, mají minimální šanci se nakazit.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: SimpleFlying, Harvard T.H. Chan

Zdroj foto: Delta Air Lines Media

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář
Nahoru