Connect with us
Řecko - Santorini

Evropa

Cestování do Řecka: pro vstup stačí antigen, imunita či očkování proti COVID-19

Cestování do Řecka: pro vstup stačí antigen, imunita či očkování proti COVID-19

Řecko svůj sektor cestovního ruchu, který je pro růst ekonomiky země klíčový, otevřelo již v polovině května. Společně s ním tak byla zrušena povinná karanténa po příjezdu pro cestující z Evropské unie a dalších několika zemí. Aktuálně je nutné se před vstupem do Řecka zaregistrovat a předložit potvrzení o očkování proti COVID-19, negativním AG/PCR testu nebo překonání onemocnění COVID-19.

Reklama

Podmínky vstupu do Řecka

Návštěvníci z Česka, občané zemí EU či Schengenu a několika vybraných třetích zemí mohou na území Řecka vstoupit po splnění níže uvedených podmínek.

A) Vyplnění a odeslání elektronického formuláře Passenger Locator Form (PLF)

 • Povinné pro všechny osoby starší 18 let. Cestující do 18 let se zapíší do formuláře jednoho z rodičů, případně rodina vyplní jeden formulář dohromady.
 • Nutné vyplnit ještě před vstupem do Řecka, nejpozději den před odletem do 22:59 našeho času (vzhledem k časovému posunu to je do půlnoci řeckého času).
 • Formulář se vyplňuje v angličtině na stránce: https://travel.gov.gr/#/
 • Po vyplnění je cestujícímu vygenerován QR kód, kterým se prokáže v elektronické či tištěné podobě při nástupu do letadla a po příletu.
Pláž se ztroskotanou lodí

B) Předložení patřičného potvrzení

Všichni přijíždějící do Řecka starší 12 let musí kromě registrace prokázat bezinfekčnost jedním z uvedených dokumentů.

 1. Certifikát o provedeném očkování proti COVID-19
  • Musí se jednat o oficiální národní certifikát, který musí obsahovat jméno a příjmení shodné s pasem, typ a počet dávek vakcíny a datum jejich aplikace.
  • Je nutné, aby od poslední vakcíny/dokončení očkování uplynulo alespoň 14 dní.
  • Řecko momentálně uznává vakcíny Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
 2. Certifikát o negativním PCR testu provedeném max. 72 hodin před vstupem do Řecka nebo antigenním testu starým max. 48 hodin od odběru
  • Potvrzení musí být originál v tištěné či elektronické podobě a musí na něm být uvedeno jméno a příjmení shodné s cestovním dokladem.
  • Musí se jednat o test výtěrem z nosohltanu či hltanu (testy ze slin nebo kloktáním nebudou akceptovány).
 3. Potvrzení o překonaném onemocnění COVID-19
  • Potvrzení musí bý vystaveno 30 dnů po prvním pozitivním testu a splňovat platnost 180 dní od data prvního pozitivního testu.
  • Příslušný orgán či laboratoř musí potvrzení vystavit s uvedením jména a příjmení shodného s pasem.
 4. Digitální COVID certifikát
  • Očkování, překonání koronaviru i negativní test (odpovídá výše uvedeným bodům 1,2 a 3) může být doložen pomocí evropského COVID certifikátu.

C) Absolvování kontrolního testu

Cestující jsou povinni absolvovat po příletu test na COVID-19, pokud o to budou požádáni.

Athény

Návrat zpět do České republiky

Pravidla návratu ze zahraničí zpět do ČR stanovuje cestovatelský semafor. V případě návratu domů je tak nutné se řídit podmínkami, které odpovídají destinaci, v níž jste v posledních 14 dnech strávili více než 12 hodin.

Kde se v Řecku nechat otestovat?

Podle aktuálních podmínek cestovatelského semaforu je ještě před návratem z téměř všech destinací (kromě zelených) do ČR veřejnou dopravou (například letecky) vyžadován negativní test (antigenní či PCR).

Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách uveřejňuje možnost absolvování PCR testu na letištích v Athénách a v Soluni.

Po celém Řecku jsou pak k dispozici další autorizované laboratoře, které poskytují možnost provedení jak PCR, tak antigenního testu.

Paros v Řecku

Akční letenky do Řecka

Pelikán proplatí stornopoplatek, když budeš mít pozitivní test, léčebné náklady i cestu zpět

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu COVID-19 testu! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pojištění STORNO nově (od 1. června 2021) pokrývá v případě pozitivního RT-PCR testu na COVID před cestou 80 % stornopoplatků. Rovněž jsou v tomto pojištění zahrnuty náklady na změnu zpáteční cesty v případě onemocnění v destinaci. Pojištění ISTOTA pak zahrnuje obě zmíněné situace a přidává i léčebné náklady na COVID a náklady na karanténu v destinaci. Pojištění je platné pro všechny země světa a to bez ohledu na barvu v cestovatelském semaforu resp. jejich epidemickou situaci.

Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění ISTOTA, STORNO

Zdroj: mzv.cz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup zdarma do nejvyšší budovy světa Burj Khalifa https://t.co/7Jf86Lusl4 #letenky5 hodinami dozadu
Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup zdarma do nejvyšší budovy světa Burj Khalifa https://t.co/7Jf86Lusl4 #novinky5 hodinami dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP8 hodinami dozadu
Řím z Vídně od 676 Kč! Letenky za léto od 855 Kč https://t.co/vQCjwzp1tc1 dnem dozadu
Maledivy: test na COVID ne starší než 72 hodin je opět povinný i pro očkované, za byznys letenky si připlatíme https://t.co/ye6Xw2uW8u #koronavirus1 dnem dozadu
Milovaná Malta! Užijte si léto v jedné z nejbezpečnějších destinací https://t.co/vykyuPgNr01 dnem dozadu
Cestování do Španělska: stačí vstupní formulář, kromě Pražanů https://t.co/QxInBIdJvX #koronavirus1 dnem dozadu
Pro Španělsko je riziková Praha. Zdejší rezidenti musí mít test nebo očkování https://t.co/SGQgaFZgv5 #novinky1 dnem dozadu
Pro Španělsko je riziková Praha. Zdejší rezidenti musí mít test nebo očkování https://t.co/SGQgaFZgv5 #koronavirus1 dnem dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru