Connect with us
Slovenské vodopády

Cestopisy

Projdi si nejkrásnější slovenské vodopády

Projdi si nejkrásnější slovenské vodopády

Hledáš inspiraci, kam za přírodními krásami Slovenska? Co tak za vodopády? Na Slovensku jich mají více než dvě stovky. Vybrala jsem ti několikero z nich, které se vyplatí vidět.

Reklama

Lúčanský vodopád

 • Najdeš ho nedaleko obce Lúčky

Vodopád je přírodní památkou, která patří do území TANAPu (Tatranského národního parku). (Na Slovensku má tento titul jen 5 vodopádů.) Je to 12 metrů vysoký kaskádovitý vodopád s jezírkem, díky teplým lázeňským pramenům nikdy nezamrzá. Nejen proto je vodopád opravdu raritou mezi vodopády. Tento mohutný travertinový vodopád leží přímo uprostřed vesnice. Pod vodopádem je uměle vytvořené menší jezírko, v němž se dá na vlastní riziko i vykoupat. Lúčanský vodopád je označován za nejkrásnější slovenský vodopád. Cesta k němu je nenáročná, takže ji zvládnou i ti nejmenší.

Lučanský vodopád, Slovensko

Šútovský vodopád

 • Najdeš ho nedaleko obce Šútovo

Tento nádherný 38 metrů vysoký vodopád se pyšní titulem nejvyšší vodopád v Malé Fatře a zároveň 4. nejvyšší na Slovensku. Vodopád se nachází v Šútovském údolí, asi 4 km od obce Šútovo. Túra k vodopádu je nenáročná, zvládnou ji i méně zdatní turisté. Šútovský vodopád je napájen vodami Šútovského potoka, který pramení v zajímavém skalním útvaru Mojžíšovy prameny. Prameny jsou od vodopádu vzdálené další kilometr. Když se vydáš k Šútovskému vodopádu, nezapomeň ani na jezero. Dostane tě tyrkysovou vodou a scenérií jako z westernového filmu.

Šutovský vodopád, Slovensko, Slovensko, Slovenské vodopády

Závojový vodopád

 • Najdeš ho nedaleko obce Letanovce

V jednom z nejdivočejších údolí – v Sokolí dolině, se můžeš pokochat nádherným Závojovým vodopádem. Závojový vodopád je s výškou neuvěřitelných 75 metrů nejvyšším z vodopádů Slovenského ráje a druhým nejvyšším na celém Slovensku. Úsek trasy, který vede kolem vodopádu je ovšem nejnáročnější v celém Slovenském ráji. Vede kolem něj 80 metrů dlouhá soustava žebříků, stupaček a můstků, jejichž přechod patří k nejvíce vzrušujícím zážitkům. K Závojovému vodopádu se můžeš dostat po turistické stezce vedoucí Sokolí dolinou.

Závojový vodopád na Slovensku, Slovensko, Slovenské vodopády

Vodopády studeného potoka

 • Najdeš je nedaleko Starého Smokovce

Tvoří je Obrovský, Malý, Skrytý a Dlouhý vodopád. Tyto nádherné a kaskádovité vodopády vytvořené na úseku Studeného potoka, se nacházejí mezi Reinerovou a Bilíkovou chatou. Dostaneš se sem stezkami, které vedou z Tatranské Lesné, Tatranské Lomnice a Starého Smokovce. Ale nejkratší cesta k nim je z Hrebienka.

Vodopády studeného potoka, Slovensko, Slovenské vodopády

Duhový vodopád

 • Najdeš ho nedaleko obce Letanovce

Duhový vodopád se nachází v Kláštorské roklině, která je nejkratší roklí Slovenského ráje. Je jedním ze sedmi vodopádů, které zkrášlují zdejší přírodu. Je vysoký 8,5 metru a při výstupu roklí nahoru je třetím vodopádem v pořadí. K tomuto vodopádu v Kláštorské roklině se můžeš dostat pěšky z Hrabušic, Letanoviec, Spišských Tomášoviec, Smižan nebo ze Spišské Nové Vsi.

Duhový vodopád na Slovensku, Slovensko, Slovenské vodopády

Šarafiový vodopád

 • Najdeš ho nedaleko Žiarské doliny

Tento vodopád je ledovcového původu a patří ke známým vodopádům Západních Tater. Měří 20 metrů a člení se na výrazné kaskády, přičemž nejvyšší z řady kaskád dosahuje jen asi 3,5 m. Je součástí Šarafiového potoka, který stéká po jižním úbočí vrcholu Príslop. K vodopádu vede značená turistická stezka od Žiarské chaty.

Šafáriový vodopád na Slovensku, Slovensko, Slovenské vodopády

Hájske vodopády

 • Najdeš je nedaleko obce Háj

Hájske vodopády patří k nejkrásnějším přírodním výtvorům ve Slovenském krasu. Nacházejí se v krasové soutěsce Hájska dolina. Do Hajské doliny se vchází přes obec Háj a má délku 3 km. Vodopády jsou vysoké 1 až 7 metrů a jejich vydatnost se odvíjí od množství srážek. V zimním období velmi často zamrzají a vytvářejí ledové stěny a rampouchy.

Slovensko, Slovenské vodopády, Hájske vodopády

Brankovský vodopád

 • Najdeš ho nedaleko Ružomberka

Brankovský vodopád je s 55 metry nejvyšším vodopádem Nízkých Tater. Vodopád se nachází v obci Podsuchá, která leží 7 km od Ružomberka. Z osady Podsuchá k němu vede značená turistická stezka. Nejvhodnější dobou na návštěvu vodopádu je období po roztátí sněhu nebo po větších deštích. Osobité kouzlo má ale i v zimě, při tužších mrazech, kdy vytvoří překrásný ledový sloup s množstvím průhledných rampouchů.

Brankovský vodopád na Slovensku, Slovensko, Slovenské vodopády

Hlbočiansky vodopád

 • Najdeš ho nedaleko Smolenic v Hlbočianskej dolině

V pohoří Malé Karpaty je to jediný vodopád, který můžeš navštívit a obdivovat. Často je nazýván také jako „občasný“, protože občas je krásný a bohatý, jindy úzký a téměř bez vody. Výška vodopádu je 9 metrů, jeho mohutnost se ovšem různí – v závislosti na množství vody v potoce. Nejvhodnějším časem na návštěvu je období po velkých deštích nebo na jaře, po roztátí sněhu. Vodopád je součástí Smolenického krasu a nejkratší cesta k němu vede z obce Smolenice po modré turistické značce.

Hlbočiansky vodopád na Slovensku, Slovensko, Slovenské vodopády

Kměťov vodopád

 • Najdeš ho nedaleko Podbanského

Kmeťov vodopád padá z Nefcerskej do Koprové doliny a vytváří ho Nefcerský potok. S výškou úctyhodných 80 metrů je nejvyšším na Slovensku. Na levém břehu potoka Nefcerka je vybudována vyhlídková plošina, odkud si můžeš vodopád vychutnat v plné kráse. Do Koprové doliny se dostaneš z Troch Studničiek nebo z Podbanského. Pojmenován je po významném slovenském vlastenci a vědci Andreji Kmeťovi.

Kmeťov vodopád, Slovensko, Slovenské vodopády

Starohutský vodopád

 • Najdeš ho nedaleko města Nová Baňa

K Starohutskému vodopádu vede naučná stezka z osady Stará Huta. Túra je krátká a nenáročná, vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Nejkrásnější je v jarním období, v době, kdy má Skelný potok největší průtok. Starohutský vodopád vznikl tektonickým poklesem ker a dosahuje výšky pěti metrů.

Starohutský vodopád, Slovensko, Slovenské vodopády

Vodopád Bystré

 • Najdeš ho nedaleko Hriňové

Vodopád Bystré je národní přírodní památkou a nachází se na jižních svazích Poľany – severně od Hriňové. Dostat se k němu můžeš po značených turistických stezkách z Hriňové, či od hotelu Poľana. Pyšní se 23m výškou. Přechod kolem vodopádu zajišťují pravidelně udržované žebříky a lano. Vodopád vznikl přibližně před 13,5 miliony let ztuhnutím lávy, proto tě kromě samotného vodopádu okouzlí i překrásné sopečné skály.

Vodopád Bystré, Slovensko

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Jako patnáctiletá se vydala na tři měsíce do Kuala Lumpur a byla to láska. Cestování i Malajsie. Pracovně procestovala mnoho asijských zemí, ale pokud by si měla vybrat jedno místo, které jí učarovalo, jsou to Princovy ostrovy, 20 km jihovýchodně od Istanbulu. Na cesty po Evropě má už nějaký ten rok s sebou parťačku – německou dogu Elizabeth a nejoblíbenější zemí, kam se vrací každý rok, je pro ni Slovinsko.

Nahoru