Connect with us

Cestopisy

Nový Zéland: Working Holiday, na které nezapomeneme

Cestování nás vždycky bavilo. Jmenuju se Tomáš a společně s mým kamarádem Lukášem a dalšíma dvěma jsme projeli Evropu autem křížem krážem. Evropa nám byla ale brzy malá, a když jsme v roce 2016 oba zjistili, že nás tu nic nedrží, zrodila se myšlenka vyrazit do světa. Kam? Nový Zéland. Proč? Proč ne?

Reklama

Jezero Marian

Boj o Víza

Náš plán nebyl vyrazit na Nový Zéland na dva týdny a zase mazat zpátky. Chtěli jsme zažít život na Novém Zélandu na vlastní kůži a s tím souvisel i první krok, Working Holiday Visas. Získat taková víza na Novém Zélandu vyžaduje rychlost a taky nutnou dávku štěstí. O víza Working Holiday se dá zažádat jednou za rok v březnu. Pro Českou republiku je to konkrétně 1200 víz, které během několika minut zmizí. Pokud se vám je ale podaří získat, můžete na Novém Zélandu pracovat po celý rok. Hladina adrenalinu stoupá, sedíte u počítače, mačkáte klávesu F5 jako o život a modlíte se, aby se na vás usmálo štěstí. My jsme ho s Lukášem měli, což se už nedá říct o našem dalšíma kamarádovi, který se snažil přihlásit jen asi o minutu později. Tam kde končí nutná dávka štěstí, začínají další podmínky. Abyste vízu úspěšně dostali, musíte být bezúhonní, mít 4200$NZD na účtu, pojištění na celý rok a zpáteční letenku nebo dostatek financí na koupení letenky zpátky domů. Podmínky je dobré si zkontrolovat online, na této stránce.

Tací Němci nebo Francouzi mají situaci snazší. Jejich víza nejsou časově nijak omezená a na Novém Zélandu jich tak potkáte stovky. Mnoho mladých lidí tak po škole využije šance a na rok vyrazí do ciziny, rozšířit si obzory. Tohle by se nám tu taky hodilo.

Bez práce nejsou koláče

Bez práce nejsou koláče a nejen ty. Náš plán byl najít si práci až přímo na místě. V době odletu jsme sami netušili, co bychom na ostrovech chtěli dělat. Nový Zéland trpí nedostatkem pracovních sil na sezónní práce. Toho jsme využili a práci si našli už do tří dnů. Práci v oblasti pohostinství nebo zemědělství, ale není problém sehnat prakticky po celý rok.

Naší první prací byly ovocné farmy, kde jsme se o nedostatek práce bát rozhodně nemuseli. Práci v sadech s kiwi jsme dostali v městě Opotiki, které leží na severním ostrově v zátoce Bay of Plenty, přibližně 350 km jihovýchodně od Aucklandu. Nešlo o žádnou velkou dřinu. Koukáte nahoru na Kiwi a prostříháváte květy a mladé nebo nezdravé plody. Horší je to, že vás bolí za krkem a nudíte se k smrti, protože děláte tu stejnou práci 9 hodin denně, pokud tedy zrovna neprší. To ale není nic, co by nevyřešil mobil plný audio knížek.

Nevýhoda manuální práce v tomto odvětví je ale ta, že dostáváte zaplacenu minimální mzdu. I to byl důvod, proč jsme se rozhodli přesedlat na vysokozdvižné vozíky. Dostali jsme smlouvu na 3 měsíce a místo minimální mzdy (15,75 dolarů) jsme dostávali 18,50.  Z Opotiki jsme se tak dostali do Hastings v Haskew’s Bay, kde jsme pracovali ve skladišti se zeleninou. Po 12-13 hodinách práce denně toho máte sice plné zuby, zase ale pracujete v teple a o výdělek máte postaráno.

Novozélanďané se cizinců nebojí a svědčí o tom i to, jak se k nám chovali. Když vidí, že za to umíte chytnout a práce se nebojíte, nemají problém vám svěřit i zodpovědnější úlohy.

Pořád v luftu

Náš život na Novém Zélandu ale nebyla jen samá práce. Kdykoliv se naskytla příležitost, vyrazili jsme prozkoumávat, co toto souostroví nabízí. Procestovali jsme oba ostrovy a zažili toho kopu. Užili jsme si několik jednodenních treků, skočili jsme si nejvyšší bungee jumping na Novém Zélandě s výškou 134 m, největší houpačku, vyzkoušeli jsme jet boat na řece nebo se proletěli helikoptérou do restaurace nad Queenstownem, což je podle nás jedno z míst, na které do smrti nezapomeneme.

Pohled na Queenstown

Díky tomu, že jsou Novozélanďané tak bezprostřední, měli jsme možnost nakouknout pod pokličku přípravy jídla pro 300 lidí tradiční metodou Hangi, díky našim sousedům v Opotiki. Ta spočívá v tom, že v noci vykopete ohromnou díru do země, do které naházíte horké kameny, do železných klecí naskládáte alobalové misky s masem a zeleninou a to vše přikryjete mokrými látkami a zasypete hlínou.

Příprava jídla metodou Hangi

Pokud hledáte zážitek, který budete vyprávět doma přátelům, vydejte se na East Cape. Právě tady můžete každý den jako první lidé na světě vidět východ slunce.

East Cape

Na jižním ostrově jsme si nemohli nechat ujít Milford Sound. Asi nejslavnější novozélandský fjord, patří mezi ty profláknutější, jeho návštěva ve vás ale zanechá dojem na celý život. Jedním z našich treků byl i Tongariro Crossing. Jedná se údajně o nejkrásnější jednodenní trek na světě a nám nezbývá nic jiného než toto potvrdit. Pohled na místní tyrkysová jezera stojí za to. Abyste si trek ale mohli opravdu užít, vydejte se na cestu brzo ráno, někdy kolem 6-7 hodiny, než vás zavalí davy turistů.

Trek na Tongario Crossing Jezera na Tongario Crossing

Mount Ngauruhoe

Stejné platí i pro Hobbiton, kde se vyplatí přivstat a na místo vyrazit hned prvním autobusem.  Jedním z nejsilnějších zážitků bylo i plavání s delfíny v jejich přirozeném prostředí. Pokud po takovém zážitku toužíte taky, vydejte se při návštěvě Nového Zélandu do Kaikoury.

Hobbtion

Pokud bychom měli vyjmenovat dvě nejkrásnější místa na Novém Zélandu, bez váhání bychom řekli jezera Wanaka a Marian. Najdete tu úžasnou kombinaci krásných jezer, hor. Doporučujeme spojit s túrami po místních trekových trasách. Výstup k jezeru Marian vám zabere zhruba tři hodiny a vynaložená námaha se vám stokrát vrátí krásnými scenériemi novozélandské přírody.

Jezero Marian

Všude dobře, doma (u cizích) nejlíp

Co se týče bydlení, většinu času jsme bydleli u místních rodin, a tento druh ubytování se nám i nejvíc osvědčil. Díky tomu poznáte, jak bydlí obyčejní Novozélanďané. I tady se ukázala novozélandská pohostinnost a otevřenost.

Opalovací krém s sebou

Počasí na Novém Zélandu není radno podceňovat. Může se změnit během chvilky a zmoknutí není to nejhorší, co se vám tu může stát. Tím hlavním rizikem je místní slunce. Nový Zéland má nejtenčí ozónovou vrstvu na světě, takže se nebojte vzít si s sebou i opalovací krém s faktorem 50. Better safe, than sorry.

Wanaka Roys Peak

Nový Zéland stojí za to, a pokud se vám v životě naskytne příležitost, chyťte ji za pačesy. Naše cesty už sice vedou po jihovýchodní Asii, ale na Nový Zéland jen tak nezapomeneme. Plno dalších cest najdete i na našich instagramových profilech:

???? @tomaskasparik ????

a

????  @hadejtekdojsem ????

(spoiler alert: je to Lukáš)

 

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
3 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru