Connect with us
Chorvatsko

Cestopisy

20 nejkrásnějších UNESCO míst v Evropě

20 nejkrásnějších UNESCO míst v Evropě


Na kontinentu tak rozmanitém jako Evropa jsou tisíce krásných míst, která musíte vidět. Jak si vybrat? Zde je ochutnávka 20 UNESCO pokladů:

Reklama

1. Plitvická jezera, Chorvatsko

Lesní rezervace ve středním Chorvatsku známá svými terasovitými jezery, vodopády, jeskyněmi a vápencovými kaňony.

Chorvatsko

2. Vlkolínec, Slovensko

Jedna z nejnavštěvovanějších slovenských osad a oáza lidové architektury. Jako jediná obec na Slovensku není narušena novou výstavbou.

Slovensko

3. Klášter Rila, Bulharsko

Největší a nejznámější pravoslavný ortodoxní klášter v Bulharsku. Byl založen v 10. století a zrekonstruován v polovině 19. století.

Bulharsko

4. Mont-Saint-Michel, Francie

Opatství v gotickém stylu postavené mezi 11. a 16. stoletím, umístěné na ostrůvcích. Místo je vystaveno přílivům v severozápadní Normandii.

Francie

Akční letenky

5. Klášter Alcobaça, Portugalsko

Římskokatolický kostel na severu Lisabonu v městečku Alcobaça, založený v 12. století králem Alfonsem I., reprezentuje příchod ranného gotického stylu v Portugalsku.

Portugalsko

6. Budapešť (nábřeží Dunaje, okolí Budínského hradu, Andrássyho třída), Maďarsko

Centrum města představuje velkou éru maďarské historie prostřednictvím nádherné architektury včetně mistrovských kousků jako Parlament, budova opery, Maďarská akademie věd či Velká tržnice.

Maďarsko

7. Kostely Míru ve městech Jawor a Swidnica, Polsko

Kostely postavené v průběhu roku po Vestfálském míru (smlouvy, které ukončily třicetiletou válku v roce 1648) jsou největšími dřevěnými náboženskými budovami v Evropě.

Polsko

8. Roubený kostel v Urnesu, Norsko

Výjimečný příklad tradiční skandinávské architektury, který se nachází v krásné oblasti Sogn og Fjordane na západě Norska.

Norsko

9. Obrův chodník, Severní Irsko

Hustě poseté pobřeží vytvořené asi 40 tisíci polygonálních čedičových sloupů je výsledkem starověké sopečné činnosti.

Severní Irsko

10. Pont du Gard (Římský Akvadukt), Francie

Starověký římský akvadukt, který prochází řekou Gardon v jižní Francii. Vodu nese skoro 50 kilometrů do Nimes a je vysoký téměř 49 metrů na 3 úrovních, díky čemuž je technickým i uměleckým mistrovským dílem.

Francie

11. Poutní kostel ve Wies, Německo

Bavorský rokokový kostel zachovaný v krásném alpském údolí je vzdálen asi 80 kilometrů od Mnichova.

Německo

12. Západní norské Fjordy, Norsko

Geirangerfjord a Nærøyfjord, nacházející se v jihozápadním Norsku, jsou jedny z nejdelších a nejhlubších fjordů na světě. Nádherná okolní příroda nabízí množství vodopádů, ledovcových jezer a lesů.

Norsko

13. Vatikán

Jedno z nejsvětějších míst je domovem mnoha uměleckých a architektonických mistrovství děl jako Bazilika svatého Petra, Sixtinská kaple nebo Vatikánské muzeum.

Vatikán

14. Tisícileté benediktinské opatství v Pannonhalma, Maďarsko

Klášterní komunita a jeden z nejstarších historických monumentů v Maďarsku založen v roce 996.

Maďarsko

15. Národní park Pirin, Bulharsko

Národní park v horách Pirin v jihozápadním Bulharsku je posetý alpskými loukami, ledovcovými jezery, jehličnatými lesy a nacházejí se zde i dvě lyžařská střediska.

Bulharsko

16. La Grande-Place, Brusel, Belgie

Centrální náměstí v Bruselu s jednolitými, architektonicky bohatými budovami ze 17. století.

Belgie

17. Historické město Mostar, Bosna a Hercegovina

Historické město na jihu Bosny a Hercegoviny se nachází na řece Neretva. Je známé Starým mostem postaveným v 16. století a považovaným za jeden z největších architektonických úspěchů v Osmanské říši.

Bosna a Hercegovina

18. Ledový fjord Ilulissat, Dánsko

Fjord na západě Grónska vzdálený asi 150 kilometrů od severního polárního kruhu. Jeho součástí je Sermeq Kujalleq, jeden z nejaktivnějších ledovců na světě.

Grónsko

19. Palau de la Música Catalana, Barcelona, ​​Španělsko

Slavný hudební sál a jeden z nejkrásnějších příkladů katalánského modernismu. Bohaté detaily, květové vzory a oblé linie z dílny secesního architekta Lluise Domènech i Montanera.

Španělsko

20. Benátky, Itálie

Benátky jsou nejromantičtějším městem na vodě a bez pochyby architektonickým skvostem. Není tedy divu že jsou společně s okolní lagunou památkou UNESCO.

Benátky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru