Connect with us

Cestopisy

Řím pro pokročilé: 11 důvodů, proč je toto město věčné

Řím pro pokročilé: 11 důvodů, proč je toto město věčné

Tento příběh začíná tak, že jsi někdy v minulosti navštívil Řím, zamiloval se do něj až po uši, ale jak už to s letními láskami bývá, pár dní ti stačilo jen na hlavní atrakce a doporučení bederků. Hodil sis minci do Fontány di Trevi a řekl si: „Tak sem se ještě musím vrátit.“ No, a protože všechny cesty vedou do Říma, určitě se tak i stane. Proto jsme pro tvůj další italský výlet sepsali tzv. cestopis pro pokročilé.

Reklama

Stojí hrdě, věčně a v záři hvězd

Říká se, že dokud Koloseum stojí, existuje i celý svět. Doufejme, že to není úplně tak pravda, je ale potřeba uznat, že ho znají po celém světě a to ne jen díky jeho slušnému věku, 1900 let. Od roku 2010 je pro turisty otevřeno i jeho podzemí. Pokud chceš mít ale jedinečný zážitek, vydej se do chodeb večer. Vstupenku si koupíš za pětistovku a prohlídka trvá dvě a půl hodiny (20:00 – 22:30).

Zasvěcený bohům

Řeč není o žádné jiné stavbě než o Panteonu, který se řadí mezi nejvýznamnější budovy antické architektury. Podle Michelangela tato budova vypadá, jako by ji postavili samotní andělé, ne lidé. Souhlasíš s ním? Je to v pořádku, my si to myslíme taky. Vstup koupíš za 0 Kč (to není překlep, prostě zdarma, 0, zadáčo, zero). K jedinečnosti Panteonu patří i výjimečné náměstí před ním, a to hlavně v létě. Živá hudba, sklenice vína a pohled na andělský chrám. Co víc potřebuješ ke štěstí?

Požehnání před nedělním obědem od Františka

I když má v létě prázdniny i papež František, motlitbu Anděl páně (Angelus Domini) nevynechává ani v letních měsících. Slyšet ho na Náměstí sv. Petra je zážitkem i pro zatvrzelé ateisty.

Pravá pastva pro oči

Když už navštívíš Vatikán, nevynechej ani jeho slavné muzeum. To platí hlavně v případě, že se v Římě ocitneš poslední neděli v měsíci, protože právě tehdy získáš vstup zdarma. Je zbytečné snažit se během jedné návštěvy vidět a zažít všechno. To je utopie. Teda pokud neplánuješ zůstat na celý týden. V tom případě začni se Sixtinskou kaplí, nenechej si ujít točité schodiště nebo Athénskou školu od Rafaela.

Zaha Hadid i v Římě

Kdo řekl, že v Římě jsou jen staré budovy? Jestli patříš mezi fanoušky moderní architektury nebo tě už prostě jenom bolí nohy ze všech těch kočičích hlav, MAXXI muzeum z dílny Zahy Hadid je pro tebe to pravé ořechové. Bezkonkurenční výstavy, 3D promítání, virtuální zobrazování a i samotná budova pro tebe budou osvěžujícím zážitkem po všech těch datech z před našeho letopočtu.

Vynechat pizzu a těstoviny? Hřích!

Trattoria Pizzeria Luzzi. Tohle italské slovní spojení si zapamatuj, protože tuhle restauraci si nesmíš nechat ujít. Po návštěvě ti totiž zůstane v paměti do konce života. Najdeš ji nedaleko Kolosea a na volný stůl si vystojíš řadu. Stojí to ale za to! Tento rodinný podnik existuje už od roku 1945, a nejen že se tu najíš za dobrou cenu, ale poděkují ti i tvoje chuťové pohárky.

Oddych ve stínu antické historie

Forum Romanum bylo kdysi hlavním politickým centrem Římské říše. Mezi místními ruinami si ve stínu dokonale odpočineš. Abys ale nemusel dlouho čekat, kup si kombinovanou vstupenku za 300 Kč (€12.00 – Koloseum, Forum Romanum a aktuální výstavy).

Náměstí lidu

V minulosti bylo známé díky své strategické poloze, dnes je už Pizza del Popolo oblíbeným místem turistů z celého světa. Egyptský obelisk ve středu náměstí sem byl přivezen už v roce 10 př.n.l. na příkaz císaře Augusta. Dnes je známé hlavně pro živé koncerty nebo jako oblíbená předehra k procházce v parku Villa Borghese v případě, že zatoužíš po zeleni.

Výtah? Nic takového!

Z náměstí Piazza del Popole se můžeš vydat omrknout Španělské schody. Jedná se o nejširší venkovní schodiště v Evropě. Sice si tu už neposedíš jako v minulosti, protože Řím to zhruba před dvěma lety zakázal, ale už jen vidět je je zážitek.

Zbav se měděných mincí

Opravdu nechceme být takový mainstream, ale…dobře, asi budeme. Vydej se podívat na Fontanu di Trevi. Udělej si fotku. Vhoď minci. A ještě něco…Vyraz tam během západu slunce. Místo tak dostává úplně novou atmosféru, než jak jsi možná zažil při první návštěvě.

Prati a Trastevere a tvůj kufr těžší o pár párů bot

Chceš utrácet a pochválit se doma, že máš #italianfashion šatník? Doporučujeme ti Prati s místními stylovými butiky. Přezdívá se jí druhá tvář Říma a k ní se přidává i Trastevere v rámci kategorie „nejmodernější část města“.

Akční letenky do Říma

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

PECKA DNE: 5* Dubaj s polopenzí na ostrově Palm Jumeirah od 26 890 Kč https://t.co/eRX7XWNrOd17 hodinami dozadu
10 nejkrásnějších tatranských túr s dětmi i bez nich https://t.co/XdHL19vUKX17 hodinami dozadu
Mauricius 1. října ruší karanténu pro očkované. Bude nutné pouze testování https://t.co/hSTauB25Z8 #novinky18 hodinami dozadu
Podzimní Mallorca? Leť z Vídně nebo Prahy už od 527 Kč https://t.co/DXYXHexFa821 hodinami dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT7 #letenky23 hodinami dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT723 hodinami dozadu
TOP roadtripy po USA: Nejkrásnější cesty napříč Amerikou https://t.co/y3LEZTK4be2 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Letenky za 3 490 Kč https://t.co/ZOnN17bGpa2 dny dozadu
Anglie chce sjednotit systém cestování. Očkovaní turisté nebudou potřebovat test před příjezdem https://t.co/AGNkZ1v50s #evropa2 dny dozadu
Anglie chce sjednotit systém cestování. Očkovaní turisté nebudou potřebovat test před příjezdem https://t.co/AGNkZ1v50s #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru