Connect with us
Schody v Číně, v Tainmen

Cestopisy

Cestování bez výtahu aneb nejkrásnější schody na světě

Cestování bez výtahu aneb nejkrásnější schody na světě

Tento článek je pro ty, kteří vyhledávají neobyčejné destinace, i pro ty, kteří mají rádi pěší turistiku. Potěší i blázny do architektury a přírodních krás. A je tu mezi vámi nějaký milovník schodů? Pro něj jsou následující kouty světa jako stvořené!

Reklama

Bom Jesus do Monte (Braga, Portugalsko)

Tato turistická atrakce já zároveň i útočištěm věřících cestovatelů. U neoklasicistního kostela, expozici a zelených parcích poutají pozornost i schody o délce 116 metrů. Kostel Bom Jesus do Monte je jinak od roku 2019 součástí Světového dědictví UNESCO. To vše v krásném Portugalsku.

Schody Bon Jesus do Monte

Dongdaemun Design Plaza (Soul, Jižní Korea)

DDP je nejen ikonickou budovou hlavního města Jižní Koreje, ale také významným architektonickým dílem i v globálních rozměrech od legendární architektky Zahy Hadid. Při návštěvě Soulu se určitě zastavte na nějaké chutné občerstvení v tomto futuristickém minisvětě, s plným žaludkem vám pak určitě dobře padne i procházka po originálních schodech.

Schody v Dongdaemun Design Plaza v Jižní Koreji, navržené Zahou Hadid

Opatství Melk (Melk, Rakousko)

Benediktinské opatství Melk je jednou z nejpozoruhodnějších památek oblasti Wachau v Dolním Rakousku. Unikátní estetický zážitek vám nabídne celý komplex s výhledem na Dunaj, a součástí této podmanivé vizuální zkušenosti budou i barokní točité schody v kostele.

Schody v rakouském opatství v Melku v Rakousku

Innovative Space Asia Hub (Singapur)

Singapur je spojením staré kultury s moderním designem, a tato působivá kombinace byla inspirací i při návrhu komplexu Innovative Space Asia Hub. Ačkoliv prostory mají velmi moderní vzezření, na každém kroku narážíte na tradiční motivy a odkazy architektury minulosti. Jeho točité schody nabízejí opravdu výjimečný pohled.

Innovate space hub v Singapuru

Vatikánská muzea (Řím, Itálie)

Vatikánská muzea jsou jedním z nejnavštěvovanějších turistických bodů na celé Zemi, v rámci nich se těší speciálnímu zájmu i jejich točité schody. Původní schodiště, známé jako Bramante, bylo postaveno v roce 1505 a nové bylo dokončeno v roce 1932.

Vatikánská muzea, schody, Itálie, Řím

Patagonie (Chile a Argentina)

Patagonie je srdcovka odvážných turistů, kteří jsou ochotni za dobrodružstvím vycestovat i na konec světa. Tyto schody vznikly právě pro ně. Pomáhají jim objevovat neobyčejné krásy zdejší divočiny, která je úžasným přírodním zázrakem naší Země.

Schody v Patagonii, Chile, Argentina

Tianmen (Čína)

Čínské pohoří Tianmen je národním parkem v jihovýchodní Číně. Jeho součástí je i kouzelný přírodní jev, který se jmenuje „Nebeská brána“. Podívejte se na fotku, pochopíte, kvůli čemu vznikl tento lyrický název. Součástí hory jsou i schody, které samozřejmě nejsou dílem přírody. Postavili je proto, aby turistům usnadnili cestu se k dechberoucímu panoramatu přímo od vchodu do nebes, a to, v jistém smyslu, doslova.

Schody v ianmen v Číně

Chand Baori (Indie)

Indie je plná ničím nesrovnatelných atrakcí, které jsou zároveň také historickým a kulturním dědictvím dávných dob. Jednou z nich je i studna s názvem Chand Baori ve státě Rádžasthán. Má 13 pater a do jejího dna vede 3500 schodů. Postavili ji v letech 800 – 900 a zásobovala vesnici vodou (zachytávala dešťovou vodu).

Schody Chand Baori v Indii

Schody na Santorini (Řecko)

Krásu v Řecku nemusíte hledat dlouho, stačí když se podíváte přímo před nos. Pokud je i předchozí věta mírně přehnaná, na Santorini určitě platí. Tento ostrov nabízí půvabné panorama tvořené bílými domy podél skalnatého pobřeží. Mezi nimi vedou schody, ze kterých je pohled na modrý oceán místy až neuvěřitelně dokonalý.

Schody na Santorini v Řecku

Würzburská rezidence (Würzburg, Německo)

Jedna z nejvýznamnějších památek Německa je palác, který se jmenuje Würzburská rezidence. Postavena byla v 18. století a je učebnicovým příkladem barokní architektury. Mezi její nejkrásnější části patří schody pod největší freskou na světě.

Wuzburský palác na kopci, Německo

Pompidou Centre (Paříž, Francie)

Centrum Pompidou je postaveno ve stylu high-tech, pařížskou atmosféru vznikající ze směsi káviček na terasách a romantických polibků ve světlech Eiffelovy věže sice nepřipomíná, i tak se stalo symbolem města. V budově se nachází několik kulturních institucí, včetně Musée National d’Art Moderne, které je největším muzeem moderního umění v Evropě. Jedinečnost této stavby spočívá v jejím vnějším skeletu, jehož součástí jsou i schody s průhledným koridorem.

Centrum Pompidou v Paříži

The Vessel (New York, USA)

Slovo „vessel“ česky znamená plavidlo. Název je výstižný, protože originální stavba stojí na břehu řeky Hudson. Skládá se ze sítě schodů a odpočívadel, a má jedinou funkci: abyste dostali na její vrchol a užili si dílo kreativity jejích tvůrců. Výhled na New York z výšky 46 metrů je jen taková menší třešnička (nebo velké jablko?) na dortu.

Schody v The Vessel v New Yorku

El Peñón de Guatape (Kolumbie)

Pokud hledáte výstižný příklad výrazu „zapamatovatelnost“, tak tento odstavec by vám mohl pomoci. Monolit Piedra jeho nepatrné Peñol nebo Peñón de Guatapé je symbolem této země, který je sám o sobě jedinečný, stejně jako výhled, který nabízí po zdolání jeho 600 schodů.

Schody na Piedra slebo Penol v Kolumbii

Machu Picchu (Peru)

Legendární ruiny, které nám tu nechali Inkové, jsou jedním ze 7 divů světa. Sice na tento zážitek potřebujete vytrvalost a silné svaly, pokud zvládnete túru po výstupu na jeho vrchol, čekají vás výhledy, jaké jste předtím ještě určitě neviděli.

Machu Picchu

Tiger & Turtle (Duisburg, Německo)

Tiger & Turtle Magic Mountain (nebo pokud chcete, zázračná hora Tygr a Želva) připomíná housenkovou dráhu, ve skutečnosti však představuje klikatý chodník sestávající ze schodů. V roce 2013 se tato stavba umístila na 6. místě v seznamu nejextrémnějších schodišť, vytvořeném společností HuffPost.

Tiger & Turtle Magic Mountain v Německu, schody

Sanxiantai, Taiwan

Na východním pobřeží Taiwanu si přijdou na své zejména dobrodružní cestovatelé, ale i fanoušci jedinečných výhledů na oceán. Tentokrát jde o koketování s Tichým oceánem z jednoho z 8 mostů, které vedou na ostrov Sanxiantai. Jak bychom je mohli popsat? Jednoduše: jsou krásné.

Schody na ostrovech Sanxiantai

Alishan Siding Yunhai (Chiayi County, Taiwan)

Výhled z vrcholu kteréhokoliv úbočí hory v Alishan Siding Yunhai na Taiwanu je nádherný. Tuto krásu dokáže násobit už jen výstup na sérii dřevěných schodů, které vám ty nejmagičtější momenty nabídnou zejména během východu nebo západu slunce.

Dřevěné schodyv Alishan Siding Yunhai v Taiwanu

Most Moses (Halsteren, Nizozemsko)

Viděli jste už most, který se nenachází nad vodou, ale ve vodě? Most Moses v Halsterenu vám může připomenout i biblický motiv, protože na druhou stranu řeky se dostanete tak, že budete kráčet prakticky na hladině. Vždyť i proto se jmenuje „Moses“.

Most Moses v Nizozemsku

Taihang (Linzhou, Čína)

Pohoří Taihang se táhne přes Peking a je dlouhé více než 400 kilometrů. Nebojte se, neposíláme vás na schody vedoucí po celé této trase. Ale na ty točité, které postavili vedle jedné skály tohoto pohoří. Jejich návštěvu byste měli stihnout ještě před svými 60. narozeninami, jinak vás na ně nepustí.

Točité schodyv čínském pohoří  Taihang

Umschreibung (Mnichov, Německo)

Předmětné schody nemají svůj vlastní název, nacházejí se u budovy auditorské společnosti KPMG. Jsou tvorbou dánského umělce Ólafur Eliassona. Jaké jsou? Nekonečné.

Nekonečné schody v německém Umschreibungu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru