Connect with us
Panorama Říma

Cestopisy

Tyhle památky v Římě můžete navštívit zadarmo

Tyhle památky v Římě můžete navštívit zadarmo

Řím, přezdívaný “věčné město“, má pro každého něco. Jídlo, pití, nákupy a v neposlední řadě historii a památky. Na většinu z nich budete ovšem stát dlouhé fronty. Zkuste si projít i ty „nenápadné“ přímo v ulicích. Dáme vám tu pár tipů na památky, ve kterých se vstupné nekoná.

Reklama

1. PANTHÉON

Panthéon je jednou z nejnavštěvovanějších památek Říma a za návštěvu opravdu stojí. Je totiž jednou z nejdochovanějších římských památek vůbec. Najdete jej na náměstí Piazza della Rotonda. Samostatný vstup je zcela zdarma. Pokud si ale vyberete prohlídku s průvodcem, tak ta vás přijde na 20€, za děti naplatíte nic. Uvnitř najdete krásnou architekturu, sochy, ale také třeba náhrobky slavných italských osobností, jako například renesančního malíře Raffaella Santi.

Pantheon v Římě

Více informací získáte na jejich webových stránkách.

2. Bazilika sv. Petra

Vatikánský chrám, z jehož balkonu papež promlouvá k věřícím, zná snad každý. Jedná se o renesančně-barokní stavbu. Dnešní podobě totiž předcházel ještě kostel sv. Petra ze 16. století. Abyste ještě více docenili tuto památku, měli byste vědět, že chrám stojí přesně na místě, kde měl být podle legendy ukřižován svatý Petr.

Bazilika sv. Petra v Římě, Vatikán

Na stavbě jedné z největších a nejkrásnějších bazilik světa se podílel i umělec Michelangelo Buonarotti. V jedné z kaplí je pak umístěna jeho pieta a Berniniho slavný baldachýn a oltář, dvě úchvatná sochařská díla.

Vstupné do baziliky je zcela zdarma, připlatíte si jen za návštěvu kopule. Poplatek činí 7€. Více informací získáte na jejich webových stránkách.

Bazilika sv. Petra v Římě

Za podívanou stojí už jen samotné náměstí sv. Petra, v jehož čele je chrám situován. Náměstí navrhl Jean Lorenzo Bernini a jen dotváří církevní charakter místa. Jeho tvar má představovat dlaně, které, jako sama církev, chrání a vítají.

Náměstí sv. Petra v Římě, Vatikán

V areálu pak najdete situovanou slavnou Sixtinskou kapli a Vatikánské muzeum. Mimo volby nového papeže je Sixtinská kaple slavná hlavně pro Michelangelovu fresku Posledního soudu a stropní malby. Najdete zde ale díla i jiných umělců.

3. Fontána di Trévi

Jednu z nejznámějších a nejkrásnějších fontán světa můžete navštívit zcela zdarma, stačí projít kolem – najdete ji na náměstí Trevi, které jí zároveň propůjčuje jméno. Její nejstarší část pochází dokonce z 19. stolení př.n.l., kdy byla součástí akvaduktu. Dnešní podobu, kterou všichni známe, má na svědomí slavný barokní umělec Nicola Salvi. Sochy na fontáně symbolizují čtyři roční období, hojnost a zdraví. A k její slávě jistě přispívá i Felliniho snímek Sladký život.

Fontána di trévi v Římě

Podle pověry platí, že kdo do fontány hodí minci, ještě se do Říma vrátí. Kdo vhodí 2 mince, najde v Římě svou lásku a kdo hodí 3, bude mít šťastnou svatbu. No, každý večer se přitom vybírá kolem 2000€, a darují se na charitu, takže své štěstí tu zkouší určitě nejeden turista…

4. La Bocca della Verita (Ústa pravdy)

I další památku proslavil film, konkrétně Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem. Podle pověsti sloužila mramorová tvář, o průměru 175 cm, jako “detektor lži”. Když někdo vložil ruku do jejích úst a zalhal, ústa mu ji ukousla. Zcela zdarma si tak při návštěvě Říma můžete vyzkoušet, zda je tato pověst pravdivá. Najdete ji blízko kostela Santa Maria in Cosmedin,  který je na náměstí Piazza della Bocca della Veritá.

Ústa pravdy v Římě

5. Konstantinův vítězný oblouk

Oblouk nechal postavit římský senát po vítězství císaře Konstantina nad Maxentinem po bitvě u Mulvijského mostu roku 312 n.l. Pokud se rozhodnete si k němu vyrazit, neuděláte chybu. Je situován v blízkosti centra historického města. Takže od něj pak máte blízko ke Koloseu, Palatinu (pahorku, na němž údajně Řím založen) nebo Cirku Maximu a Foru Romanu.

Konstantinův vítězný oblouk, Řím
Řím, ulice Via Sacra

K nim se pak pohodlně dostanete po Via Sacra – nejstarší římské ulici. Za své jméno vděčí velkému množství svatyní, obřadů a průvodů nebo slavností, které zde probíhaly. V antickém Římě byla tato ulice v podstatě hlavní třídou.

Táhne se od pahorku Kapitol skrze Forum Romanum, kde se rozšiřuje a končí před branami Kolosea. Pro všechny turisty představuje úžasný způsob jak spojit více památek v jeden příjemný výlet. Obojí je pochopitelně k vidění zcela zdarma.

6. Zahrady villy Borghese

V rozsáhlém renesančním parku, který nechal zřídit kardinál Scipione Borghese, synovec papeže Pavla V., najdete francouzské zahrady i anglický park, kašny, malebné jezírko, cesty lemované alejemi soch, ale například také nejstarší zoologickou zahradu v Itálii (vznikla už v roce 1911) a hned 3 muzea.

Řím, zahrady u Vily Borghese
Řím, zahrady u Vily Borghese

Dovnitř se dostanete hned několika vchody – Piciánskou bránou (na konci Via Veneto), zahradami Pincio od náměstí Pizza del Popopolo, z Piazzale di Belle Arti (u Národní galerie moderního umění) a z Villa Medici (kousek od Španělských schodů).

Galerie, u které je park situován má vstup zpoplatněný, ale vstup do samotných zahrad je zcela zdarma.

Řím, zahrady u Vily Borghese

7. Cestiova pyramida

Jedinou pyramidu v Římě prostě musíte vidět. Tuto kuriozitu si nechal, jako svou hrobku, postavit Gaius Cestius Epulo. Byla postavena mezi lety 12 a 18 n.l., takže za starověkou pyramidou opravdu nemusíte cestovat až tak daleko. Navíc tato památka není mezi turisty příliš známá, a tak si ji můžete prohlédnout poměrně nerušeně.

Řím, Cestiova Pyramida

8. Vatikánská muzea s malou výjimkou

Vatikán není jen církevním centrem, ale i místem s dlouholetou historií a úžasnými památkami. Obrovský komplex muzeí najdete ve vatikánských palácích blízko Baziliky sv. Petra. Vstup do těchto institucí stojí 15 €, ale minimálně vaše děti do 6 let se tam podívají zdarma vždy.

Muzeum ve Vatikánu

Vy si na volný vstup musíte trochu počkat. Každou poslední neděli v měsíci je totiž vstup volný. Pokud vám tak dovolená zrovna vyjde, zkuste si pro návštěvu muzea vytipovat správný termín.

Místo dlouhé cesty autem zkuste letět letadlem. Letenky bývají poměrně levné a let krátký. Pár tipů na akční letenky najdete např. zde.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru