Connect with us

Cestopisy

UNESCO: 10 nejkrásnějších míst v Evropě

UNESCO: 10 nejkrásnějších míst v Evropě

Řekněme si to upřímně, když se rozhodnete cestovat po tak rozmanitém kontinentu jako je Evropa, může být náročné vybrat si ty nejzajímavější zastávky. Naštěstí, UNESCO udělalo takový průzkum za vás. Organizace Spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu pravidelně vybírá pod svou záštitu města, národní parky a architektonické poklady po celém světě, které opravdu stojí za to. Pro začátek se můžete mrknout na 10 našich nejoblíbenějších, a kdo ví, třeba vás to inspiruje na příští výlet.

Reklama

1. Historické centrum Banské Štiavnice, Slovensko

Tady platí víc než kdekoliv jinde, že za krásami nemusíte nutně cestovat přes celý svět. Toto bývalé hornické městečko vám ve svém historickém centru představí až 360 umělecko-historických památek, které se na Seznam světového dědictví UNESCO dostaly v roce 1993. Nezapomeňte se projít i k místním tajchům – uměle vytvořeným jezírkům, které jsou dokonale zakomponované do malebné přírody Štiavnických vrchů.

Kalvária, Banská Štiavnica.

2. Palau de la Música Catalana, Barcelona, Španělsko

Tato nejznámější koncertní hala ve Španělsku, otevřená veřejnosti v roce 1908, patří mezi nejvýraznější počiny secesního architekta Lluís Domènech i Montanera. Umělec vytvořil jedinečnou ocelovou krásku plnou světla a prostorů, bohatě zdobenými předními designéry tehdejší doby.

Palau de la Música Catalana, Barcelona.

Zdroj: Ccat82 | Dreamstime

3. Mont Saint Michel, Francie

Normandie už je několik let naší srdeční záležitostí. Především kvůli takovým skvostům, jako je tento klášter, který je posazený na skalnatém ostrůvku Mont Saint Michel, uprostřed písečných břehů mezi Normandií a Bretaní. Tento gotický „Zázrak západu“ byl zasvěcen archandělu Michaelovi a po Paříži je to druhé nejnavštěvovanější místo ve Francii. My jednoznačně chápeme proč.

Ostrov Mont-Sant-Michel v Normandii.

4. Plitvická jezera, Chorvatsko

Voda stékající přes vápencové skály vytvořila během několika tisíců let řadu nádherných terasovitých jezer, jeskyní a vodopádů, za kterými jezdí lidé z celého světa. Ano, řeč je o Plitvických jezerech, která jsou součástí nejpopulárnějšího a nejstaršího národního parku v Chorvatsku.

Plitvická jezera v Chorvatsku.

5. Roubený kostel v Urnesu, Norsko

Tento nádherný příklad tradiční skandinávské dřevěné architektury najdeme v oblasti Sogn og Fjordane, na západě Norska. Byl postaven ve 12. století a typ jeho konstrukce se považuje za nejmodernější a technologicky nejvyspělejší, jež v severozápadní Evropě ve středověku existovaly. Je až neskutečné, jak úžasně spojuje stopy keltského umění, vikingských tradic a románského stylu.

Roubený kostel v Urnesu.

6. Budapešť, Maďarsko

Na Seznam světového dědictví UNESCO se dostala také nedaleká Budapešť a její gotický Budínský hrad, Andrássyho třída a budovy podél břehu Dunaje. Jedná se o jednu z nejkrásnějších městských oblastí v Evropě. Můžeme tam nalézt pozůstatky různých významných památek, například římského města Aquincum.

Budova parlamentu v Budapešti.

7. Kreml a Rudé náměstí, Moskva, Rusko

Moskevský Kreml postavený mezi 14. a 17. stoletím z neomítaných pálených cihel je největší obývanou pevností v Evropě a jedním z největších hradních komplexů na světě. Uvnitř se nachází hned několik nejvýznamnějších ruských pravoslavných kostelů a paláců. Na úpatí hradeb se nachází Rudé náměstí s proslulým Chrámem Vasila Blaženého. Jedná se o osm různých malých kostelů, které jsou spojeny společnými základy, galerií a vnitřními klenutými průchody. Nemusíte být milovníky jejich kontroverzního prezidenta, aby se vám tam líbilo!

Bazilika Vasila Blaženého na Rudém náměstí.

8. Mostar, Bosna a Hercegovina

Historický Mostar rozkládající se v hlubokém údolí řeky Neretvy vznikl v 15. století jako osmanské hraniční město a je vynikajícím příkladem multikulturního městského osídlení. Je známý svými tureckými domy a Starým mostem. Kvůli konfliktům v devadesátých letech byla velká část města zničena. Naštěstí se díky spolupráci UNESCO a dalších podobných organizací podařilo Mostar zrekonstruovat a navrátit mu jeho téměř originální podobu.

Starý most v Mostaru.

9. Klášter Rila, Bulharsko

Ve své složité historii byl zejména ve středověku klášter Rila centrem silného duchovního a uměleckého vlivu východního ortodoxního světa. Pod osmanskou vládou ovlivňoval rozvoj kultury a umění všech křesťanských národů, které do Osmanské říše spadaly. Svou specifickou architekturou a freskami reprezentuje kreativního ducha bulharského lidu.

Klášter Rila v Bulharsku.

10. Ledovcový fjord Ilulissat, Grónsko

Jen 250 km od polárního kruhu si můžete po turistickém chodníčku dojít k až k ledovci Sermeq Kujalleq. Ten je jedním z nejaktivnějších a nejrychlejších ledovců vůbec, protože se za den pohne o 20-40 metrů. Dramatické zvuky rychle se pohybující ledovcové masy, která přechází do ledem pokrytého fjordu, vytváří úchvatný zážitek.

Stezka k ledovcovému fjordu Ilulissat.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru