Connect with us
Kam na lyžovačku? v roce 2020 některé země otevřou

Dovolené

Lyžování v Evropě: které země otevírají lyžařská střediska a které ne?

Lyžování v Evropě: které země otevírají lyžařská střediska a které ne?

Jak bude letos vypadat lyžovačka? Zdá se, že zase úplně jinak, než loni. Pojďme se podívat na střediska, která otevírají, a naopak i tam, kde sezóna ani nezačne. Itálie či Francie pořadují předložení COVID certifikátu. Švýcarsko v sobotu zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků ze zahraničí vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se mohlo otevřít očkovaným 13. prosince.

Reklama

Ve všech státech platí povinnost nosit roušky nebo respirátory na vlecích a lanovkách, přísnost opatření se podle jednotlivých států liší. Pravidla pro děti jsou v daných zemích rovněž odlišná. Informuje o tom agentura ČTK.

Rakousko: lyžařská střediska se očkovaným otevřou 13. prosince

V Rakousku platí celostátní lockdown a nejméně do pondělí 13. prosince mají turisté zakázán vstup do země. Hotely a jiné formy ubytování, stejně jako bary, restaurace a další zařízení jsou z nařízení vlády uzavřeny. Před uzavřením lyžařských středisek i po jejich otevření bude platit pravidlo zvané 2G, tedy povinnost mít ukončené očkování nebo doklad o překonané nemoci COVID-19. Negativní test na koronavirus nestačí. Všichni musí zároveň nosit respirátory FFP2. Na děti do 12 let se pravidla nevztahují.

Platnost dvoudávkové vakcíny v Rakousku je devět měsíců. Jednodávková vakcína společnosti Johnson & Johnson bude uznávána pouze do 3. ledna, poté bude nutné mít posilující dávku. Aktuální pravidla na svých stránkách zveřejňuje rakouská centrála cestovního ruchu.

Rakouské hory v zimě

Itálie: lyžařská střediska jen s COVID certifikátem

Při cestě do Itálie musí turisté ze zemí schengenského prostoru předložit digitální certifikát Evropské unie (očkování, překonání, test) a zároveň vyplnit speciální formulář, elektronicky nebo v papírové podobě. Pokud tyto doklady cestující nemá, čeká jej pětidenní izolace, povinnost ohlásit se místním úřadům a po pěti dnech podstoupit test.

Děti do 18 let mohou cestovat do Itálie bez omezení, pokud jsou v doprovodu rodiče, který pravidla vstupu splňuje. Tato pravidla platí zatím do 15. prosince, jednotlivé italské regiony je mohou upravovat podle vlastní potřeby.

V Itálii platí vícestupňový systém a opatření se odvíjí od vývoje epidemie na jednotlivých územích. V bílých a žlutých zónách, kde jsou nyní všechny regiony, mohou na sjezdovky vstoupit lidé se základním covidovým certifikátem, který prokazuje očkování, uzdravení z nemoci či negativní test. V oranžových zónách se již neuznávají testy a v červených oblastech musí areály zastavit provoz.

Na lyžování v Jižním Tyrolsku a v provincii Trento je potřebný základní digitální očkovací certifikát, zároveň platí povinnost nosit roušky nebo respirátory v uzavřených kabinách lanovek a dodržovat metrové rozestupy. Provozovatelé skiareálů rovněž doporučují nákup skipasů online. V pátek bylo v Itálii otevřeno 18 lyžařských areálů, sezónu již začaly desítky dalších středisek.

Lyžování v Itálii

Francie: bez COVID pasu vás neubytují

Ve Francii je od soboty nutné mít na sjezdové lyžování covidový certifikát, tedy doklad o očkování, překonání nemoci COVID-19, o negativním výsledku PCR testu nebo nejvýše den starý antigenní test. Podle médií se na sjezdovkách dají očekávat kontroly. Takzvané COVID pasy jsou nezbytné i pro ubytování a v restauracích. Doklad je povinný pro děti od 12 let a dvou měsíců. K zakrytí nosu a úst jsou ve Francii přípustné chirurgické roušky, textilní nanoroušky splňující francouzskou normu nebo homologovaný filtrační nákrčník. Lyžaři musí mít zakrytá ústa při vstupu do restaurací, v řadách na vlek a také na všech sedačkách a lanovkách včetně těch otevřených. Jedinou výjimkou jsou pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. Roušky jsou povinné od 11 let.

Ve Francii je otevřeno šest středisek, k nimž se první prosincový víkend přidalo 18 dalších.

Lyžování ve Francii, Val Thorens

Švýcarsko: vyžadováno testování

Před vstupem do Švýcarska musí všichni cestující vyplnit příjezdový formulář. Pro rizikové země, mezi nimiž bylo i Česko, Švýcarsko zmírnilo podmínky příjezdu a zrušilo karanténu. Od všech návštěvníků ze zahraničí starších 16 let se při příjezdu požaduje negativní PCR test, bez ohledu na očkování nebo překonání nemoci. Další PCR či antigenní test je třeba podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je třeba společně s formulářem poslat příslušným úřadům.

Švýcarské zdravotnické úřady podmínky vstupu pravidelně aktualizují, stejně tak seznam rizikových zemí. V listopadu provozovatelé lyžařských areálů prohlásili, že od lyžařů nebudou žádat covidové certifikáty, pokud se situace výrazně nezhorší.

Lyžování ve Švýcarsku

Slovensko: lyžovačka s otazníkem

Lyžařská střediska by se měla otevřít již od 11. prosince 2021, a to pro očkované a ty, kteří překonali COVID-19. Otevřít mají vleky a otevřené lanovky. Kabinové lanovky by prozatím měly zůstat uzavřeny.

Lyžování v Tatrách, Slovensko, koronavirus 2020

Česko: test vám stačit nebude

Asosiace horských středisek doufá, že letošní sezóna bude lepší než ta minulá, která kvůli koronavirové pandemii trvala pouze devět dní. Skiareály jsou připraveny přijmout schválená opatření.

Při nákupu skipasů je nutné se prokázat certifikátem o ukončeném očkování nebo překonání COVID-19. Děti do 12 let mají výjimku a u osob do 18 let či těch, které jsou rozočkovány, bude akceptován i negativní PCR test. Na restaurace, bary i ubytovací zařízení se vztahují stejná pravidla. V uzavřených kabinkách lanovek je nutná rouška či jinak zapezpečené překrytí úst a nosu.

Zdroj: mzv.cz, idnes.cz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru