Connect with us

Cestopisy

Island: Ostrov jako z pohádky

Island: Ostrov jako z pohádky

Když jsem byla na Islandu poprvé, strávila jsem tam multikulturní Vánoce v brazilsko-islandské společnosti. Viděla jsem polární záři a na svém bucket listu jsem si tak odškrtla další splněný sen. Když jsem byla na Islandu podruhé, lidé na koncertě v řadě přede mnou šňupali kokain z kreditky. Bylo to na 20. ročníku festivalu Iceland Airways. Lidé se v noci měnili na úplně jiné tvory, aby bylo ráno zase všechno tak, jak má být.

Reklama

Island je pro mě směsicí šíleností, živočišné živelnosti, různých vůní a barev, které jsem nikdy předtím neviděla ani necítila. Nedá se o něm psát ve zkratce, ale aspoň se o to pokusím. Tady je alespoň několik tipů na místa, která stojí za návštěvu. A že jich jsou na tomto ostrově tisíce.

Víš, že…?

Island je průkopníkem v oblasti přírodní energie. Přibližně 85 % spotřebované energie na ostrově pochází z obnovitelných zdrojů, z čehož až 66 % má geotermální původ. Islanďané mají doma radiátory plné vody. Zvyšovat na Islandu topení je velice zajímavá zkušenost. Otočíte regulátorem a po chvilce se v trubkách rozezvučí kapalina, místnost se pomalu ohřívá lehce vlhkým, ale příjemným teplem.

Za okny se mezitím ve sněhové vánici pohupují vánoční ozdoby na širokých řetězech. Kromě toho tady neznají komáry a najdeme zde i největší přehlídku penisů na světě. Stačí zajít do falologického muzea Hið Íslenzka Reðasafn v Reykjavíku. Nebo taky ne.

Pět míst, kam na Islandu

Island v kostce

Pokud na Islandu trávíte skutečně krátkou dobu, možná byste se měli vydat na poloostrov Snæfellsnes. Dal by se nazvat miniaturou Islandu, protože se zde na poměrně malém prostoru nacházejí téměř všechny islandské divy přírody a krajinné rysy. Poloostrov obklopují lávová pole a pobřeží. Nad ním se tyčí Snæfellsjökull, dvouvrcholový ledovec pokrývající sopku.

Narazíte zde na zcela opuštěnou osadu Búðir a čedičové komíny vystupující přímo z oceánu. V roce 2001 se toto místo stalo národním parkem. Snæfellsjökull inspiroval svým vzhledem i samotnou Cestu do středu Země od Julese Verna. Taková je to krása!

Černočerná černota

Jižní pobřeží je jednou z nejoblíbenějších turistických zastávek na Islandu. U městečka Vík, přibližně 160 km od hlavního města Reykjavíku, najdeme pláž Reynisfjara. Pro mě to byl jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec, dokonalé místo. Vodopády, ledovce i sopky jsou majestátní a krásné, ale právě pláže dokážou překvapit svou nebezpečnou surovostí. Pokud si nedáte dobrý pozor, divoký Atlantik vás v rychlosti stáhne do svých hlubin. Na pláži nenajdeme ani obyčejný bílý písek, ten je zde díky vulkanické aktivitě vybuchlých sopek naopak černý.

Ukrýt před mrazivými větry oceánu se můžete v čedičové jeskyni s šestiúhelníkovými sloupy. Projít se můžete až ke skalnatým pilířům Reynisdrangar, které Islanďané jako mnohé podobné útvary považují za trolly. Zastihlo je ranní slunce, a proto zkameněli. Dokonalé místo! Pořádně se však oblečte, takový vichr jste možná ještě nezažili.

Tam, kde lišky dávají dobrou noc

Nejsevernější část západních fjordů ostrova spojována se starými islandskými ságami se nazývá Hornstrandir. Už sto let je to téměř vylidněná oblast. Lidé ji opustili zejména pro nedostatek průmyslu v okolí a vzdálenost od většiny islandského života. Nejvěrnější těmto útesům, které sahají až do oblak, zůstali ptačí obyvatelé.

V zarostlých polích možná zahlédnete i jediného místního savce, polární lišku. Krásný tvor! Zvířata tady neznají strach z lovu, proto se může stát, že vám liška, pokud budete mít štěstí, smlsne pamlsek přímo z dlaně. Do oblasti Hornstrandir se dostanete trajektem z města Ísafjörður a z okresu Strandir.

Daleko na východ

Turisté, kteří se vracejí z východních fjordů, tvrdí, že je to snad nejlepší část ostrova. Objevují je však většinou jen ti, kteří se vydají na cestu po Islandu po takzvané Ring Road. Pokud nemáte rádi davy turistů, pak je tato cesta pro vás jako stvořená. Do horských průsmyků a na hranaté útesy se nevydá jen tak leckdo.

Nabízejí nádherné scenérie a výhledy, například na národní park Vatnajökull a jeho obrovský centrální ledovec. Navzdory odlehlosti najdete ve východní části ostrova usedlosti Djúpivogur, Seydisfjörður a Egillstaðir, kde vás rádi uloží a nakrmí, abyste si před další cestou odpočinuli. Nedívejte se jen před sebe, ale zaměřte se také na detaily. Vody jsou plné mořských savců a na útesech hnízdí velcí mořští ptáci.

Bez Reykjavíku není Island

Pulzující umělecké a hudební scény a nikdy nekončící večírky, desítky světoznámých kulturních a historických památek – v Reykjavíku byste měli okusit z každého trochu. Žije tady sice méně obyvatel, než má třeba Bratislava, může se však pochlubit všemi atributy velkoměsta. Mou nejoblíbenější atrakcí je muzeum islandských velryb v životní velikosti. Panuje zde dokonalá atmosféra – všude se linou zvuky velryb, v prostoru se odrážejí vlny a mihotá se podmořské světlo. Miluji to tam!

Vykoupejte se v městských bazénech, které vypadají spíše jako luxusní lázně. Vlastně to možná bude to nejlevnější spáčko, jaké jste kdy zažili. Pokud se budete zdržovat v centru Reykjavíku, jasnou volbou je návštěva koupaliště Sundhöll Reykjavíkur, které se nachází jen několik set metrů za mohutným kostelem Hallgrímskirkja. Ten rozhodně navštivte také. Ani si ho nemusíte přidávat na seznam míst, která „musíte vidět“. Nepřehlédnete jej, je vidět snad z každého koutu města. Objevujte kavárny a restaurace plné mořských plodů z lokálních vod a nechte se zlákat atmosférou čítáren a knihoven. Po městě je vhodné se pohybovat pěšky, Reykjavík je na to jako stvořený.

Netradiční turista

Pokud se na cesty mimo hlavní město nechcete vydávat na vlastní pěst, pak využijte průvodcovské služby. Hlavním cílem jedné z takových komentovaných výprav bude ledovcové jezero Jökulsárlón, známá ledovcová laguna, po které vás dokonce čeká krátká plavba. Rozprostírá se mezi Atlantským oceánem a ledovcem Vatnajökull. Z tohoto místa výlet pokračuje do města Vík a k vodopádu Seljalandsfoss.

S Pelikánem nejen na Island

Podívejte se během jednoho výletu hned do několika severských měst – Stockholm a Reykjavík se zastávkou v Torontu a v New Yorku. Po zpáteční cestě z Ameriky vás ještě před sladkým a možná trochu teplejším domovem čeká zastávka v Kodani.

Klidný spánek nedaleko centra města

Rodinný penzion Aurora se nachází v klidné čtvrti Thingholt, jen 450 metrů od nejznámější ulice Laugavegur. Jste tak ubytovaní přímo v centru města. Penzion provozuje příjemná rodinka, jejíž členové vám rádi poradí s plánováním cest, transferem na letiště, volnočasovými aktivitami a v neposlední řadě vám také doporučí dobré restaurace v okolí. Pokoje v penzionu jsou sdílené nebo soukromé, vše záleží na výši rozpočtu.

Druhým velmi příjemným a nekomerčním ubytováním ve městě je rodinný penzion Eric the Red. Nabízí krásné pokoje pro větší i menší skupiny. Do centra je to pěšky jen pár minut a zhruba kilometr od penzionu, kousek od budovy starého parlamentu, se nachází reykjavické jezero Tjörnin. K snídani vám dokonce připraví domácí čerstvě upečený chleba!

Pronájem auta na Islandu

Pravděpodobně neexistuje lepší a svobodnější způsob, jak poznat tuto severskou zemi, než s pomocí auta. Pokud si pronájem auta rezervujete předem, můžete docílit výborné ceny. Díky tomu pak dovolená na Islandu nemusí stát ranec.

Užitečné aplikace

Pokud se budete zdržovat pouze v centru hlavního města, pak vám bohatě postačí vaše nohy, ale pokud plánujete vyrazit do odlehlejších částí Reykjavíku či za jeho brány, pak vám přijde vhod aplikace Strætó. Využívají ji turisté, ale i místní. Aplikace nabízí přesné informace o autobusových zastávkách, příjezdech a odjezdech autobusů a rovnou umožňuje zakoupit jízdenku.

Při cestách vnitrozemím mějte pro jistotu v záloze aplikaci 112 Island. Lze přes ni kontaktovat islandskou záchrannou službu, policii a hasiče. Stačí jedno klepnutí prstem a oni už si vás najdou. Určitě se budou hodit také aplikace Aurora ForecastVeður. První z nich vás informuje, zda má cenu se vydat za polární září, druhá pak poslouží jako užitečný pomocník a rádce při rozhodování, zda se vůbec někam vydávat. Islandské počasí je zrádné a není radno si s ním zahrávat. Mnozí už na to doplatili.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru