Connect with us

Koronavirus

Koronavirus způsobil problémy i půjčovnám aut. Hertz bankrotuje

Koronavirus způsobil problémy i půjčovnám aut. Hertz bankrotuje

Poslední měsíce jsme pro pandemii koronaviru zůstaly zaseklí blízko, ti méně šťastní zase daleko od domova, letiště se změnila na města duchů. Kromě toho, že koronavirus měl dopad na ekonomiky států, soukromých podniků, maloobchodníků, gastronomii či naše peněženky, na COVID-19 doplatily i takové na pohled neohrožené podniky jako jsou půjčovny automobilů. S počtem nakažených a s počtem nových opatření proti koronaviru úměrně klesaly ujeté kilometry a potřeba půjčit si auto. V pátek 22. května proto vyhlásila společnost Hertz, jedna z největších půjčoven automobilů na světě, bankrot.

Reklama

Dopad koronaviru na cestování a různé způsoby přepravy byl tak dramatický, že společnosti klesly příjmy na minimum, zrušily se také rezervace do budoucna. Dvě třetiny jejich zisků pocházely právě z půjčování automobilů na letištích. Na trhu byl Hertz od roku 1918, nepoložila ho ani Velká hospodářská krize ve 30. letech 20. století, druhá světová válka, kdy se výroba soustředila výslovně na vojenské účely, ani četné šoky automobilového průmyslu z cen ropy.

Půjčovna automobilů na letišti v německém Frankfurtu. Autor: charnsitr / shutterstock.com

Budou prodávat své vozy za minimum?

Podle CNN chce Hertz v rámci své restrukturalizace vyřešit své dluhy a stát se finančně zdravější a nezávislejší společností. V Hertz zmeškali platbu věřitelům, když jim 27. dubna nebyli schopni zaplatit dlužnou částku. Předpokládalo se, že nebudou schopni zaplatit ani tu další, 22. května. Nedá se však říci, že za všechno může Covid-19. Hertz má ve svých účetních knihách k 31. březnu 2020 dluh ve výši 18,8 miliard dolarů, což je o 1,7 miliardy dolarů více než na konci minulého roku.

Jedním z řešení na ozdravení společnosti je podle odborníků prodej části své automobilové flotily. Po celém světě vlastní společnost Hertz 568 000 vozů a 12 400 franšíz. Třetina z nich funguje na letištích.

Prodej ojetých aut půjčovnami je docela běžná věc, například společnost Enterprise, která je také půjčuje, prodává přibližně milion ojetých automobilů ročně po celém světě, píše CNN. Analytik automobilového průmyslu Ivan Drury udělal v roce 2017 analýzu trhu a zjistil, že půjčovny prodávají své rok či dva roky ojeté vozy často za bezkonkurenční ceny. „V závislosti na konkrétním modelu by nákup přímo od autopůjčovny mohl zájemci ušetřit 5 až 15% z ceny, kterou by zaplatil běžnému prodejci ojetin,“ řekl pro CNN.

Franšíz společnosti Hertz v Aténách v Řecku. Autor: EQRoy / shutterstock.com

Vyplatí se koupit ojeté auto od půjčovny?

Business redaktor CNN Peter Valdes-Dapena se ve svém textu zamýšlí i nad tím, zda je taková koupě koneckonců výhodná. Jak se k autu chovali předchozí desítky či stovky nájemníků? Auta z půjčoven aut mají také podle něj vždy více najetých kilometrů než auta, která byla v osobním vlastnictví jednotlivce či rodiny. Na druhé straně společnosti pronajímající automobily mají motivaci udržovat vozidla zdravá, aby jejich další zákazníci s nimi neměli problémy, a aby neztratila příliš na hodnotě.

Podle Johna Linkova z Consumer Reports by měli potenciální kupující využít zkušebního období, které nabízí i Hertz, aby si auto nechali zkontrolovat nezávislým mechanikem a aby se ujistili, že nemá žádné skryté problémy. Půjčovny sice nabízejí programy certifikovaných ojetých vozidel a slibují důkladné kontroly, ale člověk nikdy neví.

Hertz má program Rent2Buy, který nabízí třídenní pronájem auta potenciálním kupcům, kteří si ho, pokud se jim auto bude zamlouvat, následně koupí. Hertz od března prodal již 41 tisíc aut v Americe a 13 tisíc se jim podařilo prodat v Evropě, píše CNN.

*Titulní fotografie: Půjčovna aut společnosti Hertz na letišti v Las Vegas. Autor: Tupungato / shutterstock

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru