Connect with us

Cestopisy

Havaj doufá, že se na ostrovech po koroně změní turismus

Havaj doufá, že se na ostrovech po koroně změní turismus

Korály na havajském ostrově Maui kypí životem. Cesty jsou prázdné. Všude kolem vidíte hlavně místní. Takto vypadá ostrov, který podobně jako zbytek Havaje, od března nepřivítal téměř žádné turisty.

Před vypuknutím globální pandemie zaznamenával ostrov Maui denně až 30 tisíc turistů. Tento počet se v aktuální nestandardní situaci snížil na méně než 500. Mnozí místní obyvatelé si tuto „přestávku“ užívají. A nejen oni. O trochu méně návštěvníků prospělo i havajskému životnímu prostředí. Želvy spokojeně lenoší na pláži, ukazují se dokonce i ohrožení tuleni havajští, píše Condé Nast Traveler. I na ostrově Oahu se v moři najednou vesele mihotají rybky a co je uzavřená známá zátoka Hanauma, prosperují i korály. Toto oblíbené šnorchlovací místo přivítá za normálních okolností i 3 tisíce návštěvníků denně.

Méně turistů znamená méně příjmů

Vlny jsou nadále plné surfařů, ale těch domácích. Mnozí z nich totiž kvůli koronaviru nejsou v práci, takže si svůj čas krátí takto. Od března se úroveň nezaměstnanosti na ostrově Maui propadla z 3 procent na 22,3. Přísná pravidla držela Havaj mezi místy s nejnižším počtem nakažených v USA. Byly však logicky i zátěží pro důležitý motor místní ekonomiky – turismus.

Zatím pomůže ekonomiku potáhnout zemědělství a technologie, ačkoliv turismus je dominantním sektorem. Výzkumná organizace Univerzity havajské ekonomiky odhaduje, že až 30 tisíc lidí se bude muset do roku 2022 zaměstnat v jiném sektoru.

Změnu v turistice mnozí vítají

Velký restart, který turismus na ostrově v budoucnu čeká, je ale podle mnohých dobrou příležitostí na změnu. Například loni navštívilo Havaj až 10,4 milionu turistů.

Hana Road

Kolem 18 tisíc aut k pronájmu stojí na někdejších polích s cukrovou třtinou v okolí letiště Kahului. Jsou každodenní připomínkou plných cest, zejména na známé dálnici Hana. V posledních letech dokonce obyvatelé založili Regulační výbor pro dálnici Hana, ve snaze zabránit turistům v nelegálním parkování, překážení domácím řidičům, postávání v jízdních pruzích kvůli selfie a zacházení na soukromé pozemky. Od března měli na úseku dálnice mezi Kaupakalua Road a Hana Town průjezd povolen jen místní, aby byla tato komunita chráněna před koronavirem.

Ačkoliv opětovné nastartování turismu vidí mnozí velmi negativně, jiní se přiklánějí k šanci tento průmysl změnit, nejlépe ve prospěch místních. Ti by chtěli, aby zahraniční návštěvníci upustili od povrchního odpočinku a místo toho poznávali místní kulturu.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Havaj – akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

10 nejlepších pláží v Emirátech. Dubaj, Abú Dhabí i Ras Al Khaimah https://t.co/3RtKaDAZEp3 dny dozadu
Do Vídně raz dva. RegioJet spustí přímé vlakové spojení na vídeňské letiště https://t.co/k8fK9v4xar3 dny dozadu
10 důvodů, proč jsou Kanárské ostrovy dobrý nápad i v zimě https://t.co/IkV7lgGMm63 dny dozadu
LEVNÁ EXOTIKA: Ammán a Aqaba z Vídně od 1 389 Kč https://t.co/3u0gb6OD0K3 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Navíc s letenkami z Prahy od 5 690 Kč https://t.co/ZOnN16U5xC3 dny dozadu
Bali s 5* EVA Air od 18 990 Kč: TOP servis a velké zavazadlo https://t.co/I5NPe9Ljg03 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ3 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ #letenky3 dny dozadu
Vyraz na Kanáry ještě letos! Slunná Fuerteventura z Vídně od 1 936 Kč https://t.co/So83B53OMt3 dny dozadu
POBYT DNE: Pobyt v Nízkých Tatrách se snídaní + vstup do wellness od 2 790 Kč https://t.co/39XNFNTf8i4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru