Connect with us
Gran Canaria

Cestopisy

10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít

10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít

Gran Canaria nabízí něco pro každého. Ať už hledáš destinaci na aktivní dovolenou, chceš si vyhodit z kopýtka na párty, nebo si s rodinou užít krásné pláže a vodní sporty. Společným jmenovatelem jsou levné letenky a krásné počasí po celý rok. Chceš ze své dovolené na Kanárech vytěžit co nejvíc a poznat to nejlepší z ostrova Gran Canaria? Pak určitě nevynechej těchto 10 míst.

Reklama
Gran Canaria

1. Roque Nublo

Geologický zázrak a symbol Gran Canarie tě vyzývá dotknout se nebes. Roque Nublo je považován za jeden z největších přírodních útesů na světě. Má sopečný původ, měří 80 metrů a tyčí se ve výšce 1813 m n.m. Vrch byl pro domorodé obyvatele ostrova kdysi místem uctívání. Přírodní památka v hornatém centru Gran Canarie se nachází konkrétně v obci Tejeda. Unikátní tvar Roque Nublo je snadno rozpoznatelný z mnoha vyhlídek a vesnic po celém ostrově. Zažij okouzlující procházku při východu či západu slunce na toto místo.

Roque Nublo

2. Duny de Maspalomas

Na jihu Gran Canarie najdeš na pobřeží Atlantského oceánu zlatavou plážovou poušť s téměř 4 km2 písku. Pláž Maspalomas je rovněž známá majákem, který od roku 1890 ukazoval poutníkům cestu. Dnes je populární destinací mezi turisty, a to nejen díky své unikátní fotogeničnosti, ale také atmosféře, kterou zde během dovolené zažiješ. Najdeš zde lidi na procházce, na surfech a dokonce i nuda pláž. Přírodní dunová rezervace Maspalomas je tvořena třemi ekosystémy – palmovým, rybníkovým a dunovým. Ty žijí paralelně pár metrů od moře. Celá oblast je obrovským, mimořádně cenným kusem přírody.

Duny Maspalomas

3. Vesnička Puerto de Mogán

Tato přímořská vesnice ukrývá nekonečná tajná místa, barevné uličky a úzké kanály. Někteří Puerto de Mogán nazývají Benátky Kanárů. Je nejmalebnějším resortem Gran Canarie. Zlatá pláž je z písku dovezeného ze Sahary a je orientována na jih. Před otevřeným mořem je chráněna skalnatým vlnolamem. Díky tomu je pláž v Puerto de Mogán ideální na koupání, šlapadla, kánoe i vodní skútry. Najdeš zde spoustu restaurací s rybími specialitami. V pátek se koná velký trh pod širým nebem, který zaplňuje dvě náměstí.

Puerto de Mogán

4. Staré město v Teror

Teror na severu ostrova Gran Canaria je jedním z nejstarších měst na Kanárských ostrovech. Teror, založený po zjevení Panny Marie v roce 1481 a vyhlášený za poutní město na konci 15. století, se stal destinací nejen pro věřící. Ulice Real de la Plaza je společenským a obchodním centrem města již 500 let. Pekaři města Teror jsou na Gran Canarii známí svými sladkými dobrotami. Klášter Císter prodává slavné městské pečivo, marcipánové pochoutky a anýzové koláče. V neděli ráno je v Teroru živo díky pouličnímu trhu na hlavním náměstí. Prodává se zde široký sortiment místních produktů, šperků a dřevěných a textilních řemeslných výrobků, stejně tak i typické výrobky – například oblíbená roztíratelná klobása chorizo.

Teror

5. Pláž Las Canteras

Pláž Las Canteras na severovýchodě ostrova Gran Canaria, přímo v hlavním městě Las Palmas, patří mezi nejznámější městské pláže v Evropě. Nabízí klidné vody a teplé počasí po celý rok – její přírodní lávový útes na moři působí jako vlnolam, díky čemuž je Las Canteras nejlepším místem pro šnorchlování.

pláž

6. Botanická zahrada

Celý název Jardín Botánico Viera y Clavijo aneb jednoduše Botanická zahrada Gran Canaria, označuje největší botanickou zahradu ve Španělsku. Najdeš zde endemické rostliny, jako například Euphorbia canariensis nebo cardon, který je symbolem ostrova. Tento sukulentní keř dorůstá až do výšky 4 metrů a je ozdoben zelenými, červenými nebo žlutými květy.

Botanická zahrada

7. Přírodní rezervace Los Tilos de Moya

Tato unikátní přírodní rezervace se nachází ve venkovském parku Doramas, konkrétně ve 2kilometrovém úseku v roklině Moya. Právě zde najdeš jednu z malých zbývajících populací vavřínových lesů na Gran Canarii. Její flóru a faunu tvoří typické druhy vavřínových lesů, z nichž mnohé jsou endemické. Nádherná turistická trasa Los Tilos je 1,8 km dlouhá okružní trasa, jež začíná u restaurace Los Tilos. Je zde však spousta jiných cest, které stojí za to.

Los Tilos de Moya

8. Vegueta nebo Las Palmas?

Směrem na jih od hlavního města Gran Canarie stojí Vegueta, která byla původní osadou, ze které se na konci 15. století zrodilo Las Palmas de Gran Canaria. Na jeho ulicích a náměstích se nachází historické budovy jako sídlo Casa de Colon, katedrála Santa Ana, muzeum Museo Canario, klub Gabinet Literario, Casas Consistoriales a galéria Centro Atlántico de Arte Moderno. Okolí trhu postaveného v roce 1856 je plné obchodů a je zde i nákupní čtvrť Triana. Staré město Veguety je plné dlážděných uliček, pěkných zákoutí a široké škály architektonických stylů od pozdní gotiky až po renesanci.

Las Palmas

9. Roklina Guayadeque

Guayadeque je velkolepá rokle, přesněji jedna z nejdelších roklin na Kanárských ostrovech. Rozděluje obce Ingenio a Agüimes. Její unikátnost podtrhuje zeleň a množství jeskynních domů, kde si můžeš pochutnat na velmi dobrém kanárském jídle a dokonce se zde i ubytovat. V jednom z jeskynních domů se nachází obchod s řemeslnými výrobky. Toto místo na Gran Canarii musíš opravdu zažít.

Roklina Guayadeque

10. Cueva Pintada – cesta v čase

Muzeum a archeologické naleziště Cueva Pintada je výsledkem 24 let vykopávek a pečlivého uchovávání obrovské archeologické rezervace. Samotná budova muzea byla postavena kolem pozůstatků původní domorodé osady, která představuje jednu z největších hodnot kulturního dědictví, jež lze na ostrově nalézt. Je živým důkazem dob dávno minulých. Zjisti, jak žili původní obyvatelé ostrova Gran Canaria. Název muzea je odvozen od nejpozoruhodnější části skalních maleb v Cueva Pintada (což znamená Malovaná jeskyně). Jedná se o typické symboly a geometrické obrazce, které dnes reprezentují kanárskou kulturu.

Gran Canaria

Akční letenky na ostrov Gran Canaria

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru