Connect with us
New York

Amerika

Jak zažít nejkrásnější vánoční New York? 7 tipů na bohatý program

Jak zažít nejkrásnější vánoční New York? 7 tipů na bohatý program

Věděl/a jsi, že vánoční světýlka na tradičním Rockefellerově stromku by se natáhla do délky až 8 kilometrů? New York se na Vánoce pojí s mínusovými teplotami, ale i s pohádkovou atmosférou. Hledáš tipy, co dělat během vánočního období v hlavním městě světa? Zahřej se na vánočních trzích nebo na kluzišti, vychutnej si nádherně vyzdobené domy i výlohy. Město nákupů, obrovského vánočního stromku, světel a bruslení na ledě tě určitě během zimního období nezklame.

Reklama

7 tipů, co v zimě dělat v New Yorku

1. Začni vánoční klasikou u Rockefellerova centra

Bruslení na ikonickém kluzišti v New Yorku stojí kolem 15-27 dolarů. Během pohádkové jízdy se nezapomeň rozhlížet kolem sebe. Spatříš vánoční stromek, který má na tomto místě dlouholetou tradici. Ta začala v roce 1931, kdy pracovníci z Rockefellerova centra dali dohromady peníze a koupili si vánoční stromek. Muži poté ozdobili dvacetimetrovou jedli ručně vyrobenými girlandami, které vyrobily jejich rodiny. Rockefellerovo centrum se o dva roky později, tedy v roce 1933, rozhodlo učinit z vánočního stromku každoroční tradici a uspořádalo vůbec první ceremoniál rozsvícení stromku. Od té doby ho zde mohou domácí i turisté obdivovat každý rok!

Tradice rozsvícení stromu na Rockefellerově náměstí je zároveň začátkem sváteční sezóny v USA, která je vysílána i v televizi. Poprvé se tak stalo již v roce 1951. Obvykle je rozsvícení naplánováno na začátek prosince a doprovází ho různá zábavná vystoupení. Na vrcholu stromku je každý rok zasazena hvězda vážící více než 400 kilogramů. Vyrobila ji společnost Swarovski Crystal a napočítal/a bys na ní až 3 miliony křišťálů.

Vánoční strom New York Rockefeller Center USA

2. Nakup dárky pro sebe i blízké

New York je mnohými považován za nejlepší město k nákupům na světě. V zimním období si navíc můžeš užít pohádkovou atmosféru na vánočních trzích. Najdeš je po celém Manhattanu včetně Times Square či Columbus Circle. Mezi oblíbená místa pro vánoční nákupy patří také Macy’s, Dylan Candy Bar, The Brooklyn Flea, Winter village v parku Bryant či trhy na Union Square.

Columbus Circle New York
Zdroj: Shutterstock/Albert Pego

3. Projeď se zasněženým Central Parkem

Central Park patří k ikonickým místům Velkého jablka. Je obrovský, proto se dopředu rozhodni, které části bys chtěl/a navštívit a neplánuj jej vidět celý. Můžeš si případně pronajmout kolo a zamířit k mostu Gasptow nebo do místní Zoo. Návštěvníci Central Parku mohou dokonce přes jeho zasněžené plochy běžkovat. Oblíbené je také kluziště.

Krásný pohled je rovněž na zasněžené Pinetum Arthura Rosse, kde najdeš až 17 různých druhů borovic. Můžeš se tu projet na jednom z kolotočů nebo se svézt na sáňkách z místních svahů.

Central Park v zimě Ney York

4. Kochej se krásnými výlohami na Fifth Avenue

Nejslavnější ulicí a hlavní tepnou New Yorku je Pátá avenue, která je považována za nejdražší ulici na světě. Spojuje sever a jih Manhattanu a je protkána obchody zvučných značek. Nemusíš sem zrovna přijít utrácet peníze a stejně bude Pátá avanue stát za návštěvu. Výlohy obchodů jako Saks Fifth Avanue, Tiffany&Co. nebo Macy’s jsou plné zimní dekorace. Neboj se, nebudeš sám, kdo do nich nahlíží, aniž by něco koupil. Vánoční výlohy jsou zimní tradicí, kterou si nenechají ujít místní ani turisté.

Vánoční Fifth Avenue v New Yorku
Zdroj: Shutterstock/Andrew F. Kazmierski

5. Prohlídka vánočních dekorací v Dyker Heights

Extravagance a klišé? A nejsou o tom tak trochu každé Vánoce? Ty nejextravagantnější světelné výzdoby v New Yorku najdeš v části Brooklynu nazvané Dyker Heights. New York pro turisty připravil speciální vánoční prohlídku autobusem, který tě proveze osvícenými ulicemi a domy, jako bys byl součástí místních rodin. Umíš si představit ten moment, kdy „Christmas meets Las Vegas“? Přesně tak zde nazvali jeden z domů. Projížďka trvá asi 3,5 hodiny a dospělí platí zhruba 55 dolarů.

Dyker Heights v New Yorku
Zdroj: Shutterstock/Marco Bicci

6. Vánoční show

New York je epicentrem zábavy a dvojnásob to platí během různých svátků. Vánoční show zahrnují klasické i moderní představení. Mezi nejoblíbenější patří show The Radio City Spectacular, během níž slavná taneční skupina The Rockettes vystupuje v ikonické hale Radio City Music Hall. Tradice trvá již od roku 1931.

Radio City Hall o vánocích
Zdroj: Shutterstock/Andrew F. Kazmierski

7. Navštiv obchod Harryho Pottera

Nevíme jak tobě, ale nám se vánoční období už tradičně pojí i s filmy o Harrym Potterovi. Fanoušci kouzelnického světa zpod pera J. K. Rowlingové mají o důvod navíc vydat se do New Yorku. Ten se svým obchodem konkuruje oblíbeným místům v Londýně či Edinburghu. Třípatrový zážitek má největší kolekci produktů z řady Harry Potter a Fantastických zvířat pod jednou střechou. A to není ani zdaleka všechno.

Harry Potter store New York

Akční letenky do New Yorku

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru