Connect with us
Gran Canaria

Cestopisy

Gran Canaria: ostrov pro milovníky aktivní dovolené, pohybu a adrenalinu

Gran Canaria: ostrov pro milovníky aktivní dovolené, pohybu a adrenalinu

Představ si, že je tvoje posilka venku, rozléhá se na 1560 km2 a vládne v ní slunečné a teplé počasí i v zimních měsících. Taková je totiž Gran Canaria, třetí největší z Kanárských ostrovů. Je obklopena úžasnými plážemi, což z ní činí přirozené hřiště pro všechny možné vodní sporty. Hornatý povrch je zase perfektní pro cyklistiku i lezení. Nejlépe ji ovšem probádáš pěšky, na mnoha turistikých trasách s nádhernými výhledy. Kromě těchto sportů se domácí věnují také ​​některým zvláštnostem, jako kanárský wrestling či pastevecký skok.

Reklama
Gran Canaria

Surfing, windsurfing a kitesurfing

Dobré vlny na ostrově Gran Canaria nikdy nepřestávají. Menší vlny zvou k vodním sportům nováčky a velké vlny vyhledávají zase zkušení experti. Některé se dokonce skrývají v tichých zátokách, kde si je mohou milovníci surfování užít naplno. Nejlepšími plážemi na surfování jsou Playa del Inglés či Maspalomas. Vlny jsou o něco větší a silnější v zimě a na jaře.

Gran Canaria

Na Gran Canarii jsou také jedny z nejlepších povětrnostních podmínek pro windsurfing. K oblíbeným plážím windsurferů patří Vargas či Pozo Izquierdo. Každým rokem sem směřuje více a více kitesurferů, protože ideální počasí na tyto sporty zde trvá po celý rok. Během dní, kdy je moře klidné, je čas vyzkoušet Stand Up Paddle. Za tímto sportem lidé míří na pláž Las Canteras.

Gran Canaria
Zdroj: grancanaria.com

Pěší turistika na Gran Canaria

Na Gran Canarii se pravidelně vrací rovněž fanoušci hor a pěší turistiky. Na ostrově můžeš objevovat tisíce různých scenérií od zvláštní směsi plamových hájů a borových lesů přes rokliny až po chodníky, které vedou mezi horami. Nejvíce turistických stezek je na severozápadě ostrova v okolí Puerto de las Nieves a Cruz de Tejeda.

Gran Canaria

Mezi nejlepší túry na Gran Canarii patří túra po Güi Güi pláži. Jedná se o 9,3 kilometru dlouhou trasu, ujít ji trvá asi 4,5 hodiny. Pláž Güi Güi patří mezi nejkrásnější pláže na ostrově. Nachází se na jihozápadním pobřeží v regionu La Aldea de San Nicolás. Pláž je izolována, takže se sem návštěvníci dostanou jen pěšky nebo lodí. Túra začíná na pláži Tasartico a vede přes členitý hornatý terén. I proto je vhodné vzít si pevnou obuv a ideální je vyrazit brzy ráno, protože během dne pak svítí slunce.

Gran Canaria

Další krásnou túrou, o něco delší a náročnější, je trasa z údolí Agaete do borového lesa Tamadaba. V tomto případě jde o celodenní výlet, délka je asi 16 kilometrů a odhadovaný čas výšlapu je 7 hodin. Údolí Agaete je zeleným a úrodným místem na úpatí přírodního parku Tamadaba na severozápadě Gran Canarie. Během této pěší túry se ti naskytnou nádherné výhledy na údolí, borové lesy i scenérii se sopečným tufem.

Gran Canaria pod hladinou moře

Potápění na Gran Canaria by se dalo rozdělit do tří hlavních oblastí – severozápad, východ a jih. Jižní část ostrova nabízí klidné potápění v průzračných vodách, zatímco zbytek ostrova je kombinací potápění z lodi a pobřeží v o něco sportovnějších podmínkách. Gran Canaria je skvělým místem nejen pro zkušené potápěče, ale také pro začátečníky, kteří si k tomuto sportu chtějí přičichnout. K oblíbeným místům na ostrově patří pláž Playa Tufia, kde nakoukneš do podmořského života na Gran Canarii.

Na zkušené potápěče čeká pod mořem vrak lodi Arona. Leží 35 metrů pod hladinou na bílém písku obklopen houfy ryb. Loď dlouhá 100 metrů se potopila v roce 1972 po vypuknutí požáru. Voda je v těchto místech tak čistá, že vrak spatříš už z 5metrové hloubky.

Gran Canaria

Desítky cyklotras

Ať už preferuješ horský tenér nebo cyklistiku na větší vzdálenosti, Gran Canaria nabízí možnosti pro každého. Přestože tento sport na ostrově není zrovna pro cyklo-začátečníky. Požitek z jízdy na kole je umocněn krásnými výhledy na zeleň a pobřeží ostrova. Celoroční slunce a různorodý terén představují pro milovníky jízdy na dvou kolech ideální podmínky.

Gran Canaria

Mezi oblíbené aktivity na Gran Canarii patří tvz. cyklistické výstupy. Najdeš zde dokonce trasu, která je považována za jeden z nejtěžších výstupů na kole v Evropě. Trasa se nazývá Údolím slz a její součástí je prudký 25kilometrový výstup. Začíná u kruhového objezdu v San Nicholas.

Ráj lezení

Přesněji, Gran Canaria je rájem skal a vertikálních útesů, které čekají na objevení nadšenci lezení. Vulkanický reliéf Gran Canaria byl vybudován třemi hlavními obdobími sopečných erupcí po dobu 16 milionů let. Nejstarší skály, vyvržené jako lávové proudy, jsou ideální pro lezení. Ostrov nabízí kompletní repertoár trhlin, komínů, desek, klínů, převisů, stropů, které proměnily celý ostrov na jednu obrovskou lezeckou stěnu s nekonečným množstvím možností.

Gran Canaria

Mezi vyhledávané vrcholy pro lezení patří Roque Nublo s 12 různými lezeckými trasami a obtížnostmi. Tento vrch je přírodním symbolem Gran Canarie a je samotným původcem lezení na ostrově. Dalšími vrchy, které lze zdolat, jsou El Palmés v El Toscone de Tejeda či Betancuria v Ayacata.

Gran Canaria

Starověká hora Tamadaba je pokryta borovým lesem a vertikálními útesy. Zvedá se nad moře do výšky více než 1000 metrů. Mnohá ​​místa a horolezecké trasy z ní dělají hlavní město lezení Gran Canarie.

Bonus: tradiční sporty Kanárských ostrovů

Tradiční sporty na Kanárských ostrovech jsou staré jako ostrovy samy. Mnozí obyvatelé Gran Canarie dělají juego del palo. Tato rekreační sportovní aktivita zahrnuje sérii pohybů s holemi v simulovaném boji mezi dvěma účastníky. Cílem je skórovat nebo simulovat zásahy, aniž by došlo ke kontaktu s nechráněnými částmi těla. Populární je také la lucha canaria – kanářský wrestling. Tento sport se předává z otce na syna, což přitahuje spoustu diváků.

Gran Canaria
Zdroj: shutterstock/Salvador Aznar

Další typickou aktivitou je Vela Latina Canaria, plachtění oblíbené zejména v hlavním městě ostrova Las Palmas. Plachtí se na speciálních loďkách. Tento konkrétní typ regaty je charakteristický tím, že plachty jsou trojúhelníkové a neproporční. To znamená, že loď může zůstat ve vzpřímené poloze a na vodě jen tehdy, pokud je posádka skutečně zručná, správně s ní manévruje a vyvažuje.

Gran Canaria
Zdroj: grancanaria.com

Neobvyklá horská scenérie ostrova Gran Canaria přiměla obyvatele venkovských oblastí vyvinout speciální prostředky a techniky pro pohyb v těžkém terénu a překonávání překážek, mezi které patřily velké rokle, strmé skály a útesy. El salto del pastor (pastýřský skok) se zrodil z této potřeby. Technika zahrnuje použití dlouhé dřevěné tyče (která se na Gran Canarii nazývá garrote), ke které je připevněn kovový hrot (známý jako regaton), aby se usnadnil pohyb nahoru a dolů. Tímto stylem obyvatelé Gran Canarie dokázali zdolat kopce, svahy a strmé skály, skákat přes rokle a příkopy.

Akční letenky na ostrov Gran Canaria

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru