Connect with us
Fidži

Koronavirus

Fidži 1. prosince otvírá své hranice. Koukni na podmínky vstupu

Fidži 1. prosince otvírá své hranice. Koukni na podmínky vstupu

Může se zdát, že čím se dál od nás nějaká země nachází, tím je pro nás její kultura vzdálenější a zajímavější. Cesta na ostrovy Fidži opravdu trvá velmi dlouho (je jich jinak 333), a slovní spojení „jiný svět“ se na ně víc než hodí. Deštný prales, chůze po žhavém uhlí, domky se slaměnou střechou, hinduistické chrámy, kosti v písečných dunách, pláže poskytující skrýš před ruchem běžných dní – čekají jen na to, aby ti pomohli najít v sobě dobrodružného cestovatele, objevitele, ale i fotografa neobvyklých záběrů a turistu hledajícího klid v duši. Že by bylo Fidži reálným nebem na Zemi? Je to možné.

Reklama

Země se nyní v návaznosti na dosažení vysoké míry proočkovanosti populace opětovně otevírá. Ostrovní stát Fidži od 11. listopadu 2021 začíná s přípravami na znovuotevření hranic turistickým návštěvníkům.

První turistický let do země je naplánován na 1. prosinec 2021. Od tohoto dne budou moci na Fidži cestovat všichni přijíždějící z následujících zemí: Austrálie, Nový Zéland, USA, Spojené království Velké Británie, Spojené arabské emiráty, Kanada, Katar, Německo, Španělsko, Francie, Korejská republika, Singapur, Švýcarsko, Japonsko, Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Malta, Portugalsko, Švédsko a většina pacifických ostrovních států.

Seznam zemí se bude rozšiřovat, jak bude postupovat proočkovanost proti onemocnění COVID-19 ve světě.

Podmínky vstupu na Fidži pro přijíždějící z výše uvedených států

 1. Důkaz o očkování proti COVID-19:
  • vyžaduje se od všech cestujících ve věku 18 let a více; nárok na osvobození od této podmínky lze uplatňovat pouze v případě nezletilých do 18 let za podmínky, že jsou doprovázeni plně očkovaným rodičem nebo zákonným zástupcem,
  • poslední dávku očkování musí cestující absolvovat minimálně 14 dní před cestou na Fidži,
  • Fidži uznává tyto vakcinační látky: Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson and Johnson.
 2. Negativní test na COVID-19, ne starší než 72 hodin před cestou:
  • vyžaduje se od všech cestujících ve věku 12 let a více,
  • cestující, kteří v období 90 dnů před plánovanou cestou na Fidži překonali onemocnění COVID-19, musí předložit důkaz o absolvování karantény od důvěryhodné instituce z domovské země nebo předložit potvrzení o schopnosti cestovat od svého lékaře.
 3. Důkaz o předplaceném ubytování na minimálně první 3 dny po příjezdu na Fidži:
  • ubytování musí být zajištěno pouze v jednom z resortů na Fidži, které mají certifikaci tzv. Care Fiji Commitment (CFC), a rovněž musí zahrnovat důkaz o pozemním transportu z letiště do CFC hotelu,
  • turisté se v rámci svého pobytu budou moci zdržovat jen v určených turistických zónách a v jejich hranicích absolvovat výlety certifikované CFC.
 4. Zdravotní pojištění, které pokrývá i onemocnění na COVID-19

Povinnosti během pobytu na Fidži pro turisty z výše uvedených států

 • po 48 hodinách od příjezdu na Fidži se cestující podrobí testování na COVID-19; v případě negativního výsledku se turista může svobodně pohybovat v rámci vyhrazené turistické zóny; cenu za test hradí turista samostatně nebo formou předplacených služeb ve svém hotelu; v případě pozitivního výsledku bude turista izolován na 10 dní a bude dodržovat pravidla stanovená národní strategií Fidži v boji proti COVID-19,
 • všichni turisté musí mít povinně staženou aplikaci Fidži pro trasování kontaktů „careFIJI“ a mít zapnutou funkci Bluetooth v mobilu během celého pobytu,
 • je nutné respektovat místní nařízení týkající se povinnosti nosit roušku a dodržovat společenské vzdálenosti.
Fidži

Proč navštívit Fidži? Je to zážitek na celý život

1. Milované Mamanuca ostrovy

Výraz „tropický ráj“ se používá velmi často, sice může pro mnohé to znít jako klišé, v tomto případě ho ale jednoduše nelze vynechat. Tato skupina ostrovů je ideálním místem k hledání dokonalosti. Nejen v kontextu toho, co uvidíš, ale také v souvislosti s celkovou atmosférou. Romantika, klid, pokud se ti chce, surf, fantastické letoviska, čili dokonalý odpočinek. Proto není vůbec překvapivé, že ostrovy Mamanuca jsou nejpopulárnější destinací na Fiji.

2. Vibrující Suva

Jsi připraven na další verbální kýč? Suva se nazývá jako srdce Fidži. Svěží, zelené hlavní město na kopcovitém ostrově Viti Levu s intenzivním kulturním životem a rozmanitou populací. Je to největší město jižního Tichomoří, žije zde polovina městské populace země. Centrum je velmi zajímavé díky své různorodé architektuře – koloniální budovy, moderní nákupní centra, výborné restaurace a veselé promenády splývají v jednu obchodní čtvrť. Malé pasáže jsou stálým místem obchodů sárí, bister s indickým jídlem a prodejců drobných suvenýrů a starožitností. Vyplatí se navštívit i některé z místních kin, a povinným programem je místní tržnice (Suva Municipal Market).

Fidži

3. Blahodarná Colo-i-Suva

Pokud už budeš nasycený ruchem města Suva, čeká tě blahodárný chládek a klid oázy ve velikosti 2,5 km², deštný prales s lákavou tropickou flórou a magickým zpěvem ptáků. Po 6,5 km dlouhé turistické cestě se ti několikrát nabídne pohled na fotogenické panorama. Doteky přírody budeš mít šanci pocítit i doslova. Voda ze zátoky Waisila Creek po své cestě do řeky Waimanu River totiž vytváří přírodní bazény po celé své trase.

Fidži

4. Pitoreskná Navala

Navala je vesnička, která vypadá jako malované zátiší. Je známé svými domky se slaměnou střechou. Není to způsobeno jednotným vkusem obyvatel nebo náhodou. Platí zde pravidlo regulující stavbu domů, podle kterého všechny mají vypadat stejně. Jsou postaveny z materiálu, který je dostupný na místě (bambus, kameny, dřevo atd.). Výjimkou jsou pouze 3 betonové budovy: škola, katolický kostel a rádiová věž (ve které je umístěn pohotovostní rádiový telefon).

Pozor! Platí se vstupné ve výši 15 $, které si můžeš zakoupit od turaga-ni-koro, místního „vedoucího“.

Fidži

5. Sporné Nadi

Znáš ta místa, u kterých se po jejich návštěvě neumíš hned rozhodnout, zda se ti líbí, ale i tak na ně nemůžeš zapomenout? Nadi je přesně takové. Nachází se na ostrově Viti Levu, stejně jako Suva. Někteří toto město ani nezařadí do svého itineráře. Jiní sem zas jezdí na nákupy do přístavu Denarau Marina. A i tak je toto místo známé mezi turisty. Každopádně, v Nadi je něco, co se vyplatí navštívit. Podívej se na fotku níže a přečti si i další kapitolu.

Fidži

6. Sakrální skrýše

Sri Siva Subramaniya Swami je hinduistický chrám v Nadi. Jedno z mála míst mimo Indii, které nabízejí pohled na dravidianskou architekturu. A jaký pohled! Jinak, dřevění bohové sem přicestovali přímo z Indie, stejně jako umělci, jejichž dílem je tato barevná a působivá budova.

Hinduistický chrám Mariamma v Suva je podobný. V červenci a srpnu je místem pro nejdůležitější kulturní tradici na Fidži: firewalking, čili chůze po žhavém uhlí. Celý festival sleduje bohyně, tedy její barevná dřevěná socha, aby mohla celý obřad požehnat.

Fidži

7. Působivé písečné duny Sigatoka

Jedním z nejúžasnějších přírodních atrakcí Fidži jsou písečné duny Sigatoka na pobřeží Tichého oceánu jako součást Národního parku Sigatoka na pobřeží řeky Sigatoka. Národním parkem je toto území od roku 1989. Pokud si pod výrazem „duny“ hned představíš ty zlaté ze Sahary, tak na tento obraz rychle zapomeň. Písek je zde jemný a šedo-hnědý, většinou pokrytý keři nebo jinými rostlinami. Formovaly se miliony let. Jelikož periferie dun není úplně stabilní, občas se na povrch probijí lidské kosti nebo prastará keramika. Z tohoto místa pocházejí archeologické vykopávky až 2600 let staré.

Fidži
Fidži

8. Nezkrocené Kadavu ostrovy

Kousek divoké stránky Fidži. Mezi potápěči je dobře známé, zejména díky útesu Great Astrolabe Reef. A právem. Kromě neskutečného podmořského světa je okouzlující i to, co uvidíš nahoře. Dlouhé písečné pláže, chráněné zátoky, kadavští papoušci, neuvěřitelně zelené stromy…

Fidži

9. Přitažlivé pláže

Oslnivý písek, dokonalé palmy, neskutečně modrá voda. Ve většině případů však ostrovy Fidži nedisponují typickými plážemi, jaké má například Havaj, Florida nebo Ibiza. Jde spíše o laguny s mělkou vodou – ano, může to být omezující v některých hodinách dne, hlavně pro milovníky vodních sportů. Ten pohled a atmosféra však vynahradí vše. Většina záběrů pláží Fidži na pohlednicích a spořičích obrazovek pocházejí z ostrovů Mamanuca nebo Yasawa, nedaleko od hlavního ostrova Viti Levu.

Fidži

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Smartwings už znají na všech kontinentech. Dnes přistály v Antarktidě https://t.co/0AyOFc7YRn #novinky8 hodinami dozadu
Amerika volá! Z Německa do USA nebo Kanady od akčních 6 990 Kč https://t.co/CeJfWOqUJL9 hodinami dozadu
PECKA DNE: 7 nocí ve 4* hotelu v Dubaji od 23 850 Kč https://t.co/jenc1MtNLC10 hodinami dozadu
Dubaj z Prahy s Emirates už od 10 490 Kč! EXPO a další benefity v ceně https://t.co/mYFcthjvRn12 hodinami dozadu
99 + 1 věcí, které můžete zažít v Dubaji https://t.co/T3bougpQ9T12 hodinami dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus13 hodinami dozadu
Londýn, baby! Naplánuj si ho s akčními letenkami od 777 Kč https://t.co/fXBvbRXr981 dnem dozadu
Z Vídně přímo do New Yorku s Austrian Airlines od skvělých 8 490 Kč https://t.co/uEqmtGomoQ1 dnem dozadu
Roadtrip divoký jako Skotsko samo! Inspiruj se našimi zážitky https://t.co/p6W8ND40FI1 dnem dozadu
NOVINKA: Na letišti Vídeň přibylo 16 spacích kabinek. Noc vyjde na 48 eur https://t.co/4Ucq6TD1Fl #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru