Connect with us
Fidži

Cestopisy

Fidži bez testu a očkování: exotický ráj zrušil všechna vstupní opatření související s covidem

Fidži bez testu a očkování: exotický ráj zrušil všechna vstupní opatření související s covidem

Od 14. února 2023 lze cestovat na tichomořské souostroví Fidži bez nutnosti testu, očkování či karantény po příletu.

Reklama

Země dosud vyžadovala důkaz o plném očkování proti koronaviru. Povinné bylo rovněž pojištění, které mělo pokrývat události spojené s nákazou koronavirem.

Fidži

Proč navštívit Fidži? Je to zážitek na celý život

Může se zdát, že čím se dál od nás nějaká země nachází, tím je pro nás její kultura vzdálenější a zajímavější. Cesta na ostrovy Fidži opravdu trvá velmi dlouho (je jich jinak 333), a slovní spojení „jiný svět“ se na ně víc než hodí. Deštný prales, chůze po žhavém uhlí, domky se slaměnou střechou, hinduistické chrámy, kosti v písečných dunách, pláže poskytující skrýš před ruchem běžných dní – čekají jen na to, aby ti pomohli najít v sobě dobrodružného cestovatele, objevitele, ale i fotografa neobvyklých záběrů a turistu hledajícího klid v duši. Že by bylo Fidži reálným nebem na Zemi? Je to skutečně možné, zde je 9 důvodů:

1. Milované Mamanuca ostrovy

Výraz „tropický ráj“ se používá velmi často, sice může pro mnohé to znít jako klišé, v tomto případě ho ale jednoduše nelze vynechat. Tato skupina ostrovů je ideálním místem k hledání dokonalosti. Nejen v kontextu toho, co uvidíš, ale také v souvislosti s celkovou atmosférou. Romantika, klid, pokud se ti chce, surf, fantastické letoviska, čili dokonalý odpočinek. Proto není vůbec překvapivé, že ostrovy Mamanuca jsou nejpopulárnější destinací na Fiji.

2. Vibrující Suva

Jsi připraven na další verbální kýč? Suva se nazývá jako srdce Fidži. Svěží, zelené hlavní město na kopcovitém ostrově Viti Levu s intenzivním kulturním životem a rozmanitou populací. Je to největší město jižního Tichomoří, žije zde polovina městské populace země. Centrum je velmi zajímavé díky své různorodé architektuře – koloniální budovy, moderní nákupní centra, výborné restaurace a veselé promenády splývají v jednu obchodní čtvrť. Malé pasáže jsou stálým místem obchodů sárí, bister s indickým jídlem a prodejců drobných suvenýrů a starožitností. Vyplatí se navštívit i některé z místních kin, a povinným programem je místní tržnice (Suva Municipal Market).

Fidži

3. Blahodarná Colo-i-Suva

Pokud už budeš nasycený ruchem města Suva, čeká tě blahodárný chládek a klid oázy ve velikosti 2,5 km², deštný prales s lákavou tropickou flórou a magickým zpěvem ptáků. Po 6,5 km dlouhé turistické cestě se ti několikrát nabídne pohled na fotogenické panorama. Doteky přírody budeš mít šanci pocítit i doslova. Voda ze zátoky Waisila Creek po své cestě do řeky Waimanu River totiž vytváří přírodní bazény po celé své trase.

Fidži

4. Pitoreskní Navala

Navala je vesnička, která vypadá jako malované zátiší. Je známé svými domky se slaměnou střechou. Není to způsobeno jednotným vkusem obyvatel nebo náhodou. Platí zde pravidlo regulující stavbu domů, podle kterého všechny mají vypadat stejně. Jsou postaveny z materiálu, který je dostupný na místě (bambus, kameny, dřevo atd.). Výjimkou jsou pouze 3 betonové budovy: škola, katolický kostel a rádiová věž (ve které je umístěn pohotovostní rádiový telefon).

Fidži

5. Sporné Nadi

Znáš ta místa, u kterých se po jejich návštěvě neumíš hned rozhodnout, zda se ti líbí, ale i tak na ně nemůžeš zapomenout? Nadi je přesně takové. Nachází se na ostrově Viti Levu, stejně jako Suva. Někteří toto město ani nezařadí do svého itineráře. Jiní sem zas jezdí na nákupy do přístavu Denarau Marina. A i tak je toto místo známé mezi turisty. Každopádně, v Nadi je něco, co se vyplatí navštívit. Podívej se na fotku níže a přečti si i další kapitolu.

Fidži

6. Sakrální skrýše

Sri Siva Subramaniya Swami je hinduistický chrám v Nadi. Jedno z mála míst mimo Indii, které nabízejí pohled na dravidianskou architekturu. A jaký pohled! Jinak, dřevění bohové sem přicestovali přímo z Indie, stejně jako umělci, jejichž dílem je tato barevná a působivá budova.

Hinduistický chrám Mariamma v Suva je podobný. V červenci a srpnu je místem pro nejdůležitější kulturní tradici na Fidži: firewalking, čili chůze po žhavém uhlí. Celý festival sleduje bohyně, tedy její barevná dřevěná socha, aby mohla celý obřad požehnat.

Fidži

7. Působivé písečné duny Sigatoka

Jedním z nejúžasnějších přírodních atrakcí Fidži jsou písečné duny Sigatoka na pobřeží Tichého oceánu jako součást Národního parku Sigatoka na pobřeží řeky Sigatoka. Národním parkem je toto území od roku 1989. Pokud si pod výrazem „duny“ hned představíš ty zlaté ze Sahary, tak na tento obraz rychle zapomeň. Písek je zde jemný a šedo-hnědý, většinou pokrytý keři nebo jinými rostlinami. Formovaly se miliony let. Jelikož periferie dun není úplně stabilní, občas se na povrch probijí lidské kosti nebo prastará keramika. Z tohoto místa pocházejí archeologické vykopávky až 2600 let staré.

Fidži

Fidži

8. Nezkrocené Kadavu ostrovy

Kousek divoké stránky Fidži. Mezi potápěči je dobře známé, zejména díky útesu Great Astrolabe Reef. A právem. Kromě neskutečného podmořského světa je okouzlující i to, co uvidíš nahoře. Dlouhé písečné pláže, chráněné zátoky, kadavští papoušci, neuvěřitelně zelené stromy…

Fidži

9. Přitažlivé pláže

Oslnivý písek, dokonalé palmy, neskutečně modrá voda. Ve většině případů však ostrovy Fidži nedisponují typickými plážemi, jaké má například Havaj, Florida nebo Ibiza. Jde spíše o laguny s mělkou vodou – ano, může to být omezující v některých hodinách dne, hlavně pro milovníky vodních sportů. Ten pohled a atmosféra však vynahradí vše. Většina záběrů pláží Fidži na pohlednicích a spořičích obrazovek pocházejí z ostrovů Mamanuca nebo Yasawa, nedaleko od hlavního ostrova Viti Levu.

Fidži

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru