Connect with us
Expo 2020 Dubai

Novinky

Český úspěch na EXPO 2020! Technologie S.A.W.E.R. je nejlepší inovací

Český úspěch na EXPO 2020! Technologie S.A.W.E.R. je nejlepší inovací

Jedinečná výstava Expo 2020, která se letos konala v Dubaji a na níž se představilo téměř 190 národů, vyvrcholila koncem března. Kromě velkolepého ceremoniálu bylo ale rovněž rozdáno mnoho cen. Jednu si odnáší i Česká republika. Tzv. systém S.A.W.E.R. získal ocenění za „nejlepší inovaci“.

Reklama

Češi vyráběli vodu ze vzduchu

Český pavilon s název Czech Spring byl zkrátka unikátní, a to i díky zmiňovanému systém S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources). Pokud ti to nic neříká, tak dávej pozor. Jedná se totiž o zařízení, které pomocí solární energie samostatně vyrábí vodu ze vzduchu. Získaná voda byla v pavilonu následně používána k zavlažování zahrady vytvořené v dubajských podmínkách.

Pro první Expo v arabském světě navrhl systém S.A.W.E.R. generální komisař české účasti, Jiří František Potužník, již v roce 2017. Během čtyř let se z něj díky práci týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov stala skutečná a funkční technologie.

Expo 2020 Dubai

Cena pro Českou republiku

Poté, co organizátoři během vyhlašování rozdali ceny a začali se věnovat výstavě Expo 2025, přišlo překvapení v podobě dalších dvou ocenění. Jedno z nich, konkrétně cenu UAE Innovations Award, udělilo České republice Centrum pro vládní inovace Mohammeda bin Rašída Al Maktůma.

Malému výzkumnému centru z Česka se tak podařilo uspět v konkurenci několika tisíc dalších inovací a mezi zhruba pěti sty finalisty soutěže.

Expo 2020 Dubai

S.A.W.E.R. se tímto ale určitě neodsunuje do kouta. Jeho vývoj bude pokračovat i nadále. Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze dodal, že jen z původně plánovaných 500 litrů vody denně se na konci výstavy vyrábělo více než 1 300 litrů.

Expo 2020 Dubai

Další radostnou zprávou bylo, že organizátory zaujal i exponát We Speak Plantish. Ten se stal jedenáctým nejzajímavějším na celé výstavě Expo 2020 Dubai.

Jedná se o technologii společnosti Photon Systems Instruments, která sleduje reakce rostlin na světlo. Na základě tohoto pozorování pak dokáže určit nejen jejich okamžitou potřebu, různé druhy stresu či případné onemocnění, ale po nějakém čase rovněž kvalitu jejich genetické výbavy.

Expo 2020 Dubai

Akční letenky do Dubaje

Zdroj informací a fotografií: www.czexpo.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru