Connect with us
Expo 2020 Dubai

Novinky

Expo 2020 Dubai oficiálně skončilo. Který pavilon byl nejlepší a která země organizuje nejbližší Expo?

Expo 2020 Dubai oficiálně skončilo. Který pavilon byl nejlepší a která země organizuje nejbližší Expo?

Trochu později, ale přece. Netrpělivě očekávaná událost, na kterou si brousili zuby turisté ze všech koutů světa, museli kvůli pandemii koronaviru odložit. Z velkoleposti a grandiozity jí to ovšem ani trochu neubralo. Nezapomenutelné akce s názvem Expo 2020 Dubai, která trvala půl roku, se zúčastnilo 190 zemí a navštívilo ji téměř 23 milionů lidí z celého světa. Při příležitosti slavnostního ukončení byla kromě unikátního programu rozdána i ocenění pavilonům, které způsobily největší WOW efekt. Expo má také svého oficiálního vítěze.

Reklama

Světová výstava Expo odstartovala v roce 1851, kdy se konala v Londýně. Od té doby se pořádá každých 5 let. Tentokrát ji poprvé zorganizovali na Blízkém východě a podařilo se jí rozhýbat celý svět.

Nejlepší i nejudržitelnější pavilon

Pavilon Saúdské Arábie je vítězem Expo 2020 Dubai. Saúdská Arábie získala ocenění „nejlepší pavilon“ a dvě čestná vyznamenání. Saúdská Arábie zřídila hned po Spojených arabských emirátech druhý největší pavilon. Získal vyznamenání za nejlepší exteriérový design a nejlepší expozici od magazínu EXHIBITOR. Kromě toho byl oceněn LEED platinovým certifikátem od neziskové organizace US Green Building Council. Certifikát vypovídá o tom, že pavilon měl jeden z nejudržitelnějších designů na světě.

Expo 2020 Dubai
Zdroj: Shutterstock/Ingus Kruklitis

Technologie na Expo přinesly historická města i Rudé moře

Elegantní, šikmý saúdskoarabský pavilon na výstavě Expo 2020 Dubai je architektonickou přehlídkou, nachází se v něm výstava oslavující saúdské umělce. Během jedné jízdy na eskalátoru jsi mohl/a zažít několik UNESCO památek včetně města AlUla a historické Džiddy.

Díky technologii se návštěvníci pavilonu mohli potápět v Rudém moři, postavit se na vrchol hor v provincii Tabuk či projet dunami dechberoucí pouště, kterou v překladu nazývají Prázdná čtvrť.

Expo 2020 Dubai
Zdroj: Shutterstock/Ingus Kruklitis

Expo 2020 Dubai získalo několik světových rekordů

Expo má na kontě Guinnessovy rekordy za největší osvětlenou interaktivní podlahu s 8 000 LED světly, nejdelší interaktivní vodní prvek měřící 32 metrů a největší LED interaktivní digitální zrcadlovou obrazovku s plochou 1 302,5 metrů čtverečních. Jestli jsi měl/a to štěstí a stihl/a jsi ji, dáš nám zřejmě za pravdu, že to byl skutečně zážitek. Nacházela se na vnější straně budovy a nabízela jakési okno do Saúdské Arábie.

Kde se bude konat nejbližší světová výstava Expo?

Na hostování nejbližšího Expa se chystá japonská Osaka. Konat se má od 13. dubna do 13. října 2025. Zúčastnit se má 150 zemí a 25 organizací. Po úspěšné organizaci v roce 1970 a 1990 to bude potřetí, co Osaka hostí Expo.

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock/Aleksandra Tokarz
Zdroj informací: Time Out Abu Dhabi

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru