Connect with us

Dovolené

Proč je proč Čechy Bulharsko i po letech jedním z favoritů?

Proč je proč Čechy Bulharsko i po letech jedním z favoritů?

Smažený sýr, vepřo knedlo zelo, ponožky v sandálech, ale i Fantomas. Něco vysíláme do světa jako naše, něco si přivlastňujeme. To platí i pro oblíbenou letní destinaci Čechů a SlovákůBulharsko. Dokazuje to také skutečnost, že v posledních desítkách let slýcháme na bulharských plážích a v místních podnicích češtinu nebo slovenštinu poměrně často.

Přívětivá vzdálenost a dostupnost

Tyto aspekty nejsou důležité pouze pro rodiny s dětmi nebo starší turisty. Pro mnoho lidí je cestování povinným zlem, ale zároveň si chtějí užít letní dovolenou v zahraničí a ideálně u moře. Bulharsko je pro tuto skupinu cestovatelů výbornou alternativou.

I takové dechberoucí pohledy Burgas nabízí

Počasí jako v exotické destinaci

Pokud patříte mezi milovníky moře a každoročně potřebujete pořádnou dávku vitamínu „Sea“, určitě se shodneme na tom, že základ kvalitní dovolené tvoří teplo. I to Bulharsko nabízí, v létě dosahují denní teploty až 34 °C. Letní období zde trvá od dubna do září s průměrnou denní teplotou 23 °C.

Pláž ve Varně

Vytoužený odpočinek na pláži

To, co do Bulharska láká spousty turistů, je dlouhé pobřeží Černého moře s pohodlnými písečnými plážemi. Asi nejznámější je Slunečné pobřeží (s velmi výstižným názvem). To je zároveň centrem nočního života a nabízí množství nočních klubů.

Rodinám s dětmi doporučujeme zvolit klidnější vody, například městečko Sozopol. Další přímořská destinace – Pomorie – je vhodná pro všechny věkové kategorie. Nenabízí sice množství podniků a barů, ale jde o čisté místo vhodné k odpočinku.

Seascape – straw umbrellas on peaceful beach in Bulgaria

Intelektuální turistika

Přesto, že si pod pojmem „dovolená v Bulharsku“ nejčastěji představujeme sladké lenošení na písečné pláží v rámci all inclusive zájezdu, tato země toho může nabídnout mnohem více než jen moře, slunce a zábavu.

Zajímavá církevní díla ukrývá nejen známý chrám svatého Alexandra Něvského v Sofii nebo Rilský klášter, ale v podstatě každý vesnický kostelík. Pokud dáváte přednost cestování v čase, můžete se prostřednictvím ruin a pevností vrátit až do doby neolitu. Stopy po Římanech lze dohledat ve Varně a Plovdivu.

Římské divadlo v Plovdivu

Důvěrně známá kuchyně

To však neznamená, že nenabízí nic nového. K snídani ochutnejte tzv. banicu – listové těsto plněné pravým opěvovaným bulharským sýrem, které malinko připomíná typické turecké pečivo. Pokud neradi zkoušíte nová jídla, s bulharským národním jídlem problém mít nebudete. Jde o fazolovou polévku jako od babičky, která má i svou bezmasou verzi a jmenuje se bob čorba.

V létě možná přijde více vhod tarator, osvěžující lehká studená polévka z kyselého mléka a okurek. Pokud dáváte přednost masu, zvolte jako hlavní jídlo kavarma kebab nebo musaku. No a když už jsme v úvodu zmiňovali smažený sýr, co takhle ochutnat jeho bulharskou verzi – smažený kashkaval?

Tarator

Bulharské víno je výborná záležitost. Hodí se k němu například mísa gjuveč. K nočnímu životu sice patří barevné drinky, ale každého milovníka zlatavého moku určitě potěší, že Bulharsko nabízí i širokou nabídku točeného piva.

Hory jako u sousedů

Na hory to máme kousek na Slovensko i do Rakouska, tak proč za tímhle účelem vyrážet právě do Bulharska? Ze stejného důvodu jako když ochutnáte smažák i jinde, i když předem víte, že ten náš je jednoznačně lepší. Bulharsko může nabídnout 7 pohoří, kde se mezi zasněženými vrcholy ukrývají ledovcová jezera. Lesy jsou domovem medvědů, vlků a rysů, a národní park Pirin nabízí pohled na pestrá společenstva ptáků.

Pokud vás napadá, že Bulharsko může být i ideální destinací i v zimě, nemýlíte se. Těm, kterým se nepoštěstí absolvovat během letní dovolené cyklistický výlet, nezbývá než si vychutnat krásu bulharských hor na lyžích.

Pohoří Rila
Klikněte pro komentář
Nahoru