Connect with us

Cestopisy

Malta: ostrov požehnaný teplým podnebím

Malta: ostrov požehnaný teplým podnebím

Přestože je Malta stále oblíbenější turistickou destinací a ročně ji navštíví více než 1,5 milionu lidí, pořád existují tací, kteří si ji pletou s některým z italských ostrovů. Mezi ty však nepatří. V minulosti sice byla pod nadvládou Féničanů, Kartága, Římanů a Byzantské říše, Francouzů i Britů, ale od roku 1964 je tento ostrov nezávislý. Všechnu tu historii a multikulturalismus však lze v současnosti na Maltě cítit. Tak se pojďme společně podívat alespoň na několik jejích míst.

Reklama

Víte, že…?

Malta je ostrovní zemí. Tvoří ji tři obydlené ostrovy – největší Malta, Gozo a Comino. Je nejjižnějším členem Evropské unie a před 17 tisíci lety byla přímou součástí nejen Sicílie, ale i pevninské Itálie. Je také atraktivní destinací filmových režisérů a producentů, natáčelo se zde už 98 filmů. Z těch, které určitě znáte, jsou to například snímky Gladiátor, Světová válka Z, Kapitán Phillips nebo seriál Hra o trůny.

Zahrady s nádechem druhé světové války

Dovolenou na Malte můžete začít třeba procházkami po zahradách Barrakka. Nachází se jen kousek od hlavního města Valletty a jejich severní městské hradby nabízí nádherný panoramatický výhled na celé město, Velký přístav (Grand Harbour) i Tři města – tak jsou nazývána přístavní města východně od Valletty – Vittoriosa, Senglea a Cospicua.

V parku je několik památníků věnovaných politickým představitelům Malty a Velké Británie, najdeme zde i repliku sochy Les Gavroches od maltského sochaře Antonia Sciortina. Originál se nachází v Národním muzeu výtvarného umění. Nechybí ani krásné monumenty, fontány a květiny! Ze zahrad vede malebná cestička přímo do centra Valletty.  

Jen málokdo ví, že 45 metrů pod úrovní zahrad se nachází kus vojenské historie tohoto souostroví – tunelový komplex Lascaris z dob druhé světové války. Z tohoto místa byly údajně řízeny hlavní operace na obranu Malty.

Co ukrývá moře?

Malťané tvrdí, že byli požehnáni teplým podnebím a azurovým mořem, díky čemuž se mohou koupat, potápět a šnorchlovat téměř bez přestání. Ne všude se vám však při těchto činnostech podaří nahlédnout do minulosti. Vedle potápění mezi útesy můžete na Maltě objevovat také vraky strojů, které padly v druhé světové válce. Tím nejznámějším je bojová loď HMS Maori. V roce 1942 ji u břehů Malty potopili Němci. Dnes odpočívá na dně moře v hloubce 14 metrů.

Vůbec se nemusíte bát, že byste se do takové hloubky nezvládli potopit. Právě naopak, je to vhodné místo zejména pro začátečníky. Potápěčské školy nabízí řadu kurzů a vy si tak z dovolené na Maltě můžete dovézt třeba potápěčský certifikát.

Další koupání a plavání

Pro zkušenější plavce a potápěče bude ideální volbou jeskynní potápění v okolí neobydleného ostrova Comino. Nachází se zde řada podmořských jeskyní, které vyzařují silné tmavomodré světlo. Můžete zde pozorovat také různé druhy mořských živočichů, v hojném počtu zde žijí zejména chobotnice a barakudy.

Když už budete na ostrově, nevynechejte Modrou lagunu. Akvamarínové barvy tohoto přírodního bazénu jsou až k neuvěření, jako z obrázku. Počítejte však s davy turistů a místních, kteří se sem rádi chodí koupat. Proto je vhodné na Comino vyrazit brzy ráno.

V nejkrásnějším kostele Evropy

Vodu na chvíli vyměníme za souš. Na Maltě se nachází údajně nejkrásnější kostel v Evropě. Katedrálu sv. Jana dokončili koncem 16. století rytíři tohoto svatého patrona. Jejím specifikem je mramorová podlaha s mozaikami, pod kterou jsou uloženy jejich ostatky. Oltář je rovněž z mramoru a je zdobený zlatem a drahými kameny. Detaily této barokní stavby jsou dechberoucí – ručně tkané gobelíny, maltézské kříže, rukopisné zpěvníky, erby a dekorativní fresky klíčových scén z Bible.

O Maltě se říká, že každý den se můžete modlit v jiném kostele, dohromady je jich tady 313. Tento je navíc jako z jiného světa, alespoň uvnitř.

Nábřežím Valletty

Nábřeží Valletty bývalo útočištěm námořníků, dnes je z něj turistická promenáda. Najdeme zde restaurace, kavárny, obchody se suvenýry i nákupní centra. Procházka v přístavu doprovázená mořským vánkem je příjemnou povinností, doporučujeme ji absolvovat při západu slunce.

Cestou vás možná zlákají některé z místních nočních klubů, kterých je tu nepočítaně. Z přístavu je to jen co by kamenem dohodil do již zmiňovaných Tří měst, která jsou údajně sestrami – Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Nejznámější a nejstarší z nich je Vittoriosa.

Nedá mi to nezmínit ještě jedno nebo dvě další místa. Pro mě osobně je jedním z nejzajímavějších míst na Maltě řemeslná vesnička Ta‘ Qali, která se nachází na starém letišti z druhé světové války. Najdete zde tradiční maltské řemeslné výrobky od počátku věků – z foukaného skla, keramiky, kůže nebo lnu. Máte tady jedinečnou možnost se na cokoliv zeptat, vše si osahat a ke všemu si přivonět. Řemeslníci vám rádi o výrobě popovídají. A pokud vám zbyde čas, navštivte také zahrady sv. Antona, je to dokonalé místo k odpočinku na lavičce s knihou.

Pokud byste se po Maltě raději vozili autem než veřejnou dopravou, pak vám s tím rádi pomůžeme – spolupracujeme hned s několika maltskými autopůjčovnami.

Netradiční turista

Pokud dáváte přednost komentovaným prohlídkám, využijte k procházkám po zákoutích měst Vittoriosa, Senglea a Cospicua služeb průvodců. Společné jméno těchto tří sester je Cottonera. Cospicua je největším a zároveň nejmladším z měst, Senglea je zase nejlidnatější částí celého maltského souostroví. Zároveň je jedním z nejhustěji osídlených měst v Evropě.

Před kostelem ve Vittoriose se nachází bronzové sousoší památníku svobody, který je vzpomínkou na rok 1979, kdy Maltu opustili poslední britští vojáci. V závěru prohlídky ochutnáte víno z vinárny Marsovin i místní chléb a sýr.

Věděli jste, že Valletta je město barokní povahy s manýristickými, neoklasicistními a moderními prvky architektury? Nebo že i přesto, že druhá světová válka zanechala na tomto nádherném městě pár jizev, byla Valletta v roce 1980 oficiálně zařazena mezi světové dědictví UNESCO? Toto a ještě mnohem více se můžete dozvědět na komentované prohlídce města Valletta.

Bazén hotelu Ramla Bay Resort

Akční letenky na Maltu

Letenky bez problémů – Pelikán proplatí stornopoplatky

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
4.4/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw1 dnem dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky1 dnem dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus1 dnem dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus1 dnem dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a402 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru