Connect with us

Cestopisy

Malta: ostrov požehnaný teplým podnebím + letenky z Prahy za 2 990 Kč

Malta: ostrov požehnaný teplým podnebím + letenky z Prahy za 2 990 Kč

Přestože je Malta stále oblíbenější turistickou destinací a ročně ji navštíví více než 1,5 milionu lidí, pořád existují tací, kteří si ji pletou s některým z italských ostrovů. Mezi ty však nepatří. V minulosti sice byla pod nadvládou Féničanů, Kartága, Římanů a Byzantské říše, Francouzů i Britů, ale od roku 1964 je tento ostrov nezávislý. Všechnu tu historii a multikulturalismus však lze v současnosti na Maltě cítit. Tak se pojďme společně podívat alespoň na několik jejích míst.

Reklama

Víte, že…?

Malta je ostrovní zemí. Tvoří ji tři obydlené ostrovy – největší Malta, Gozo a Comino. Je nejjižnějším členem Evropské unie a před 17 tisíci lety byla přímou součástí nejen Sicílie, ale i pevninské Itálie. Je také atraktivní destinací filmových režisérů a producentů, natáčelo se zde už 98 filmů. Z těch, které určitě znáte, jsou to například snímky Gladiátor, Světová válka Z, Kapitán Phillips nebo seriál Hra o trůny.

Zahrady s nádechem druhé světové války

Dovolenou na Maltě můžete začít třeba procházkami po zahradách Barrakka. Nachází se jen kousek od hlavního města Valletty a jejich severní městské hradby nabízí nádherný panoramatický výhled na celé město, Velký přístav (Grand Harbour) i Tři města – tak jsou nazývána přístavní města východně od Valletty – Vittoriosa, Senglea a Cospicua.

V parku je několik památníků věnovaných politickým představitelům Malty a Velké Británie, najdeme zde i repliku sochy Les Gavroches od maltského sochaře Antonia Sciortina. Originál se nachází v Národním muzeu výtvarného umění. Nechybí ani krásné monumenty, fontány a květiny! Ze zahrad vede malebná cestička přímo do centra Valletty.  

Jen málokdo ví, že 45 metrů pod úrovní zahrad se nachází kus vojenské historie tohoto souostroví – tunelový komplex Lascaris z dob druhé světové války. Z tohoto místa byly údajně řízeny hlavní operace na obranu Malty.

Co ukrývá moře?

Malťané tvrdí, že byli požehnáni teplým podnebím a azurovým mořem, díky čemuž se mohou koupat, potápět a šnorchlovat téměř bez přestání. Ne všude se vám však při těchto činnostech podaří nahlédnout do minulosti. Vedle potápění mezi útesy můžete na Maltě objevovat také vraky strojů, které padly v druhé světové válce. Tím nejznámějším je bojová loď HMS Maori. V roce 1942 ji u břehů Malty potopili Němci. Dnes odpočívá na dně moře v hloubce 14 metrů.

Vůbec se nemusíte bát, že byste se do takové hloubky nezvládli potopit. Právě naopak, je to vhodné místo zejména pro začátečníky. Potápěčské školy nabízí řadu kurzů a vy si tak z dovolené na Maltě můžete dovézt třeba potápěčský certifikát.

Další koupání a plavání

Pro zkušenější plavce a potápěče bude ideální volbou jeskynní potápění v okolí neobydleného ostrova Comino. Nachází se zde řada podmořských jeskyní, které vyzařují silné tmavomodré světlo. Můžete zde pozorovat také různé druhy mořských živočichů, v hojném počtu zde žijí zejména chobotnice a barakudy.

Když už budete na ostrově, nevynechejte Modrou lagunu. Akvamarínové barvy tohoto přírodního bazénu jsou až k neuvěření, jako z obrázku. Počítejte však s davy turistů a místních, kteří se sem rádi chodí koupat. Proto je vhodné na Comino vyrazit brzy ráno.

V nejkrásnějším kostele Evropy

Vodu na chvíli vyměníme za souš. Na Maltě se nachází údajně nejkrásnější kostel v Evropě. Katedrálu sv. Jana dokončili koncem 16. století rytíři tohoto svatého patrona. Jejím specifikem je mramorová podlaha s mozaikami, pod kterou jsou uloženy jejich ostatky. Oltář je rovněž z mramoru a je zdobený zlatem a drahými kameny. Detaily této barokní stavby jsou dechberoucí – ručně tkané gobelíny, maltézské kříže, rukopisné zpěvníky, erby a dekorativní fresky klíčových scén z Bible.

O Maltě se říká, že každý den se můžete modlit v jiném kostele, dohromady je jich tady 313. Tento je navíc jako z jiného světa, alespoň uvnitř.

Nábřežím Valletty

Nábřeží Valletty bývalo útočištěm námořníků, dnes je z něj turistická promenáda. Najdeme zde restaurace, kavárny, obchody se suvenýry i nákupní centra. Procházka v přístavu doprovázená mořským vánkem je příjemnou povinností, doporučujeme ji absolvovat při západu slunce.

Cestou vás možná zlákají některé z místních nočních klubů, kterých je tu nepočítaně. Z přístavu je to jen co by kamenem dohodil do již zmiňovaných Tří měst, která jsou údajně sestrami – Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Nejznámější a nejstarší z nich je Vittoriosa.

Nedá mi to nezmínit ještě jedno nebo dvě další místa. Pro mě osobně je jedním z nejzajímavějších míst na Maltě řemeslná vesnička Ta‘ Qali, která se nachází na starém letišti z druhé světové války. Najdete zde tradiční maltské řemeslné výrobky od počátku věků – z foukaného skla, keramiky, kůže nebo lnu. Máte tady jedinečnou možnost se na cokoliv zeptat, vše si osahat a ke všemu si přivonět. Řemeslníci vám rádi o výrobě popovídají. A pokud vám zbyde čas, navštivte také zahrady sv. Antona, je to dokonalé místo k odpočinku na lavičce s knihou.

Pokud byste se po Maltě raději vozili autem než veřejnou dopravou, pak vám s tím rádi pomůžeme – spolupracujeme hned s několika maltskými autopůjčovnami.

Netradiční turista

Pokud dáváte přednost komentovaným prohlídkám, využijte k procházkám po zákoutích měst Vittoriosa, Senglea a Cospicua služeb průvodců. Společné jméno těchto tří sester je Cottonera. Cospicua je největším a zároveň nejmladším z měst, Senglea je zase nejlidnatější částí celého maltského souostroví. Zároveň je jedním z nejhustěji osídlených měst v Evropě.

Před kostelem ve Vittoriose se nachází bronzové sousoší památníku svobody, který je vzpomínkou na rok 1979, kdy Maltu opustili poslední britští vojáci. V závěru prohlídky ochutnáte víno z vinárny Marsovin i místní chléb a sýr.

Věděli jste, že Valletta je město barokní povahy s manýristickými, neoklasicistními a moderními prvky architektury? Nebo že i přesto, že druhá světová válka zanechala na tomto nádherném městě pár jizev, byla Valletta v roce 1980 oficiálně zařazena mezi světové dědictví UNESCO? Toto a ještě mnohem více se můžete dozvědět na komentované prohlídce města Valletta.

Bazén hotelu Ramla Bay Resort

Akční letenky na Maltu

Cestuj na jistotu s pojištěním

  • Pojištění KOALA: každý pasažér obdrží 5 000 Kč za každý zrušený let nebo za zpoždění více než 2 hodiny. Pojištění KOALA si můžeš zajistit jednoduše společně s rezervací letenek. Pár kliků a cestuješ bezpečně s pojištěním (pojištění nelze dokoupit dodatečně).
  • Pojištění ISTOTA: zaručuje proplacení léčebných výloh a následků po úrazu. Platí však i v jiných nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob.
  • Pojištění STORNO: v případě událostí, jako onemocnění, úraz nebo i ztráta práce a další neočekávané situace. Za neproletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze.
Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.4/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru