Connect with us
Malta

Cestopisy

Malta jinak. Článek, ve kterém se nedozvíš nic o památkách!

Malta jinak. Článek, ve kterém se nedozvíš nic o památkách!

Malta je taková, že pokud jste tam ještě nebyli, tak sice registrujete, že tato země existuje a lidé tam frekventovaně jezdí na dovolenou, ale pravděpodobně vám to nic víc neřekne. Tento článek je určený zejména pro vás. Pokud jste tento stát už navštívili, asi budete souhlasit, že dovolená na Malte má jednu velmi silnou vlastnost: dokáže překvapit, a to nejen v hlavní sezóně, ale například i na jaře.

Reklama

Muž procházející po uzkých uličkách na Maltě.

Malta se skládá z ostrovů

Ze tří: Malta, Gozo, Comino. Pokud budete ubytovaní na hlavním ostrově, Maltě, určitě navštivte i tiché a trochu pomalejší Gozo. Comino není ani otázkou, tam vás bude posílat každý kvůli Modré laguně. Přitom Comino je nejmenším ze tří sourozenců s populací jen tří lidí.

Laguna na Maltě.

Maltské domy jsou hlídané a mají jména

Malta je silně katolická země, sošky svatých nenajdete pouze ve výkladech, ale i u vchodů do domů. Tedy nejčastěji jde o sošku Panny Marie. Kromě toho, maltské domy mají vlastní jména. Takže pokud budete potřebovat najít něco na konkrétní ulici, nehledejte čísla, potřebujete znát, jak se daný vchod jmenuje.

Maltský dům chráněný soškou Panny Marie.

Na Maltě umí anglicky každý

Nebojte se toho, že si z jídelního lístku budete muset objednat podle intuice, nebo že v obchodě budete muset nakreslit, že si přejete koupit rohlíky a vodu. Na Maltě je kromě malštiny oficiálním jazykem i angličtina, jde totiž o bývalou britskou kolonii.

Dokonce se vám může stát, že s úmyslem být milým a svědomitým turistou, se zeptáte číšnice, jak se maltsky řekne děkuji, a ona vám odpoví „I have no idea. (Nemám tušení.)“

Malta je tak trochu britská

Sice je Malta blízká sousedka se Sicílií a Afrikou, malština se považuje za směs arabštiny a italštiny, ale na snídani i tak všude dostanete kombinaci vajíčko-fazole-klobáska-slanina, tedy typickou anglickou snídani. Jak už jsme zmiňovali, Malta byla kolonií Velké Británie, a dodnes tam jezdí mnoho britských turistů.

Na Maltě se jezdí na levé straně a je celkem milé narazit v malé vesničce na Škodu Favorit s volantem na pravé straně.

Zástrčky jsou britské. A fish&chips najdete taky úplně všude.

Typická britská telefonní budka na Maltě.

Na Maltě je mnoho Čechů a Slováků

Víte, co je dobré nedělat na Maltě? Procházet se po Golden Bay a dopodrobna rozebírat, jak velmi jste zpocení a smrdíte. Může se stát, že se budete cítit trapně, když po vašem minutovém monologu – česky samozřejmě – vám neznámý fešák kráčející nedaleko vaší skupinky nabídne deodorant z obchůdku, ve kterém pracuje.

Na Maltě je opravdu hodně Čechů a Slováků. Žijí tam, pracují, nebo jsou na jazykovém studijním pobytu. Případně akorát prožívají parádní dovolenou plnou překvapení.

Malta má žízeň

Kudy chodíte, tam je voda. Ale slaná. Malta nemá žádnou řeku ani jezero a vzhledem k tomu, že se nachází uprostřed moře, musí odsolovat. Takováto voda potom teče z vodovodu. Jsme si jistí, že když ji ochutnáte, ihned budete googlit, jestli je vůbec pitná. No, pitná je, ale chutná strašně. Takže se připravte na to, že budete kupovat hodně importované balené vody a váš bezodpadní životní styl se bude otřásat v základech. Možná vás aspoň potěší, že šetřit vodou z vodovodu je zde velmi vítané.

Malta je veselá

Že by to bylo povolením rozvodů v roce 2011? Ne, to byl pouhý pokus o vtipné podání dalšího zajímavého faktu.

Nebo proto, že je Malta bohatá země, ale i tak si dáte vydatnou večeři pro dvě osoby s vínem v turistické čtvrti levněji než v Praze v „neturistickém“ podniku?

Každopádně, je to vážně veselá země. Není to jen slunečními paprsky, milými a ochotnými řidiči v autobusech, je tu něco, kvůli čemu se každý nakazí určitým pocitem spokojenosti. Důkazem jsou i čísla. V roce 2013 byla Malta 48. nejšťastnější zemí na světě. Tento fakt odráží i míra kriminality, která na těchto ostrovech skoro neexistuje.

Šťastná žena v klobouku procházející se uličkami na Maltě.

A na závěr dobrá zpráva! V nabídce máme hned tři výborné pobytové baličky, se kterými Maltě zkrátka neodoláte.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru