Connect with us

Tipy

Cestování s dětmi – ceny, omezení a podmínky

Cestování s dětmi – ceny, omezení a podmínky

Věděli jste, že my, tým Pelipecek, máme velmi rádi děti? Dokonce s cestováním s těmi nejmenšími máme nějaké ty zkušenosti a ty si rozhodně nechceme nechat pro sebe. I proto jsme se rozhodli, že pomůžeme rodinným cestovatelům ulehčit přípravu na výlet i cestování samotné. Do tohoto článku jsme sesbírali otázky technicko-praktického charakteru, které od rodičů nejčastěji dostáváme, a samozřejmě i odpovědi na ně. Ale hned první, a asi nejužitečnější rada: všechny níže uvedené body je velmi důležité prověřit u konkrétních leteckých společností. Nejlépe hned dvakrát.

Reklama

Co je moje dítě?

Krom toho, že je nejmilejším, nejkrásnějším a nejlepším dítětem na světě, od letecké společnosti dostane jedno další označení. Závisí to na věku v době cesty. Pokud je váš prcek mladší 2 let, bude označeno za infanta. Další věkovou kategorií je child (v doslovném překladu „dítě“). Některé letecké společnosti sem přiřazují i mladé do 15 let, některé děti jen do 12 let. Například i Ryanair má pro věk 12-15 let samostatnou skupinu s názvem teen, tedy „,mladistvý“. Všichni, kteří jsou starší než 12/15 let jsou považováni za dospělé cestující (adults).

Od jakého věku potřebujeme pas?

Od věku 0. A ne, nejsou výjimky. Navíc od roku 2011 platí, že každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Dítě zapsané v cestovním pasu rodiče – to je už výjimečný případ. Ale nebojte se, nikdo po vašem mrněti nebude chtít do pasu podpis. Vyřízení dětských dokladů není samo o sobě až tak složité. Návod, jak na to najdete v našem samostatném článku.

Co se sedadlem?

Žádný infant nemá nárok na samostatné sedadlo. Takže cesta v letadle je ideálním časem na tulení, protože malinké bude sedět na vašem klíně. Je však i další možnost, že si do letadla vezmete autosedačku, kterou upevníte na sedadlo, samozřejmě, za toto sedadlo musíte též zaplatit. Tu ale platí, na co jsme upozorňovali v úvodu našeho článku: takový případ je potřebné řešit přímo s leteckou společností.

Nízkonákladové letecké společnosti někdy dělají takový ten nepříjemný trik, že dvojici zarezervují sedadla, ale daleko od sebe a ta je pak nucena si připlatit za sezení vedle sebe. No prostě vás rozsadí jako ve škole. Nebojte se, s dítětem se vám tohle nestane.

Když dítě nemá místo, nezaplatím letenku?

Může se to stát, ale platí to jen pro některé domácí lety s určitými leteckými společnostmi. Ale obecně je samozřejmostí, že pokud malý cestující do 2 let nemá vlastní sedadlo, nezaplatíte celou sumu letenky, jen část její plné ceny. Zase – závisí to jen na samotné letecké společnosti. Většina aerolinií dává „slevy“ i pro děti ve věku 2-12/15 let. Opět ale upozorňujeme, že jde vždy o jeho věk, aktuální během samotné cesty.

Mlíčko je tekutina?

Ano, je! Ale pro mateřské mléko apod platí méně přísná pravidla. Jediné, co se může stát je, že pracovníci letiště nádobku otevřou, a vy, jako rodič, budete muset z dané tekutiny odpít. Ne proto, jestli je chutná a v pořádku, ale kvůli prokázání faktu, že nejde o nebezpečnou látku. Kolik mlíčka se hodí vzít s sebou a co je povolené se dozvíte v našem článku o jídle na palubě.

Ale my i kočárkujeme

Ve většině případů platí, že kočárek se přepravuje bezplatně. Najděte příslušný check-in pult – tam by ho měli označit a vzít by vám jej měli až u letadla, kde jej umístí do podpalubí. Měl by ale být složený. Při výstupu z letadla už na vás oblíbené vozidlo vašeho drahouška bude čekat.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru