Connect with us
Chlapec si hraje s tabletem

Cestopisy

6 tipů pro jednodušší cestování s dětmi

6 tipů pro jednodušší cestování s dětmi

Princ William a vévodkyně Kate často kombinují pracovní cesty s těmi objevnými a jejich privilegované potomstvo při tom nesmí chybět. Vlastní letadlo plné osobního personálu dělá jejich cesty nenáročnými. Královští zaměstnanci pravděpodobně neobrací na Kate své rozzlobené pohledy, když se snaží utišit malou Charlotte, která naříká kvůli bolestem způsobených změnou tlaku vzduchu. Ani se nemusí po večeři hnát do malé umývárny, aby vyměnila znečištěné královské plenky. Cestování s dětmi se může zdát jako velmi stresující zkušenost, nad kterou se rozplývají všechny romantické představy o dovolené. Letadlo je zřejmě tou nenáročnější částí cesty, a tak vám přinášíme těchto 6 tipů na jednodušší let s dětmi.

Reklama

Dětská ruka na okénku letadla

Neznepokojujte se úrovní hlasitosti

Podle webové stránky The Culture Tip téměř ¾ (72 %) dotázaných rodičů zmínilo, že nejvíc stresujícím faktorem cestování s malými dětmi je, že by mohly rušit ostatní cestující. Většinou je to však samotný rodič, který se především zaobírá rušivých chováním svého malého potomka. Drtivá většina lidí mívá pochopení a pokud je potřeba se za své dítě omluvit, určitě to přijmou s porozuměním. Psychoterapeutka Joanne Higginsová radí: „Děti jsou ve všeobecnosti živější než dospělí, a proto je pro ně ve většině případů těžší mlčky sedět. Je pro ně téměř nereálné zůstat zcela zticha, pokud neusnou, takže se hlukem příliš nezaobírejte.“ Před letem svým dětem vysvětlete, co je čeká a co se od nich očekává. Kolik času byste rozhovoru měli věnovat, záleží na jejich věku a zvědavosti.

Příruční zavazadlo si zabalte pečlivě

Ujistěte se, že jste do něj zahrnuli i věci, kterou pomohou vašemu dítěti cítit se téměř jako doma. Oblíbená hračka, deka, chutné občerstvení.

Maminka s příruční taškou

Vezměte si s sebou věci, které je i bez přílišného doprovodného hluku zabaví, například omalovánky, barvičky nebo puzzle. Pokud letíte na větší vzdálenost, vaše cesta by měla zahrnout i obrazovky. I když u vás doma možná platí pravidlo půl hodiny sledování TV denně, v letadle elektroniku určitě oceníte. Obsahuje množství dětských filmů a seriálů. Pokud si s sebou vezete například tablet, stáhněte do něj aplikace a hry pro děti a pořiďte k nim sluchátka vhodná pro dětské uši.

Malé děvče si kreslí během letu

Zhluboka se nadechněte a komunikujte

Pokušení reagovat na handrkování se sourozenců nebo hněv batolata zbrkle přináší nové výzvy do už tak napjaté situace. Joanne radí: „Pokud jdou děti podrážděné nebo zoufalé, je pravděpodobné, že se u rodičů pod tlakem projeví nežádoucí pocity. Pod tlakem pocitů rozpačitosti z veřejných míst mohou mít rodiče pochopitelně snahu, aby se dítě přizpůsobilo jejich požadavkům Při řešení situace, však většinou pomůže, když se uklidníte a uvědomíte si, co se vlastně děje. Vaše reakce bude v takovém případě vhodnější.“

Na cestu se připravte dopředu

Prázdniny jsou pro celou rodinu vzrušujícím zážitek. Celý proces na letišti a v letadle se ale snadno může proměnit s poklidné situace na vypjaté momenty. Myslete na to, že všichni členové pravděpodobně opouští svoji komfortní zónu a cítí se stejně tak nadšení jako nervózní. Podle Joanne „mají rodiče při pamatování si, co všechno je potřebné sbalit si na cestu, na bedrech opravdu hodně. Pokud je to možné, měli by se dopředu domluvit, jak si rozloží úlohy v den cestování. Budou se tak cítit uvolněněji, což bude mít pozitivní vliv i na děti.“ Stejně tak je dobré si nastudovat možnosti cestování s dětmi u konkrétních leteckých společností.

Rodiče se baví s chlapcem

Zvažte let během noci

Některé děti dokáži usnout kdekoliv. Jiným to jde hůř, a tak se před vašimi zděšenými očima proměňují na malou příšeru. Promyslete si, do jako kategorie spadá vaše dítě dřív, než si 13 hodinový let rezervujete. Pokud si zvolíte let během noci, budete si moct odpočinout i vy, případně se podívat na nějaký film, s pohárem vína v ruce potají. Navíc, snažit se naplnit několikahodinový let zábavnými, ale zároveň tichými aktivitami, je opravu výzvou.

Unavené spící děvče v letedle

Jídlo ne/vhodné pro děti

Všeobecně byste měli během dálkového letu, trvajícím více jak osm hodin, dostat i v ekonomické třídě jídlo zdarma. Tady ale dobré zprávy končí. V posledních letech se palubní občerstvení výrazně zlepšilo, ale stále je co dohánět. Naštěstí, mnoho leteckých společností nabízí možnost objednat si pokrmy pro děti během rezervace letenky. Mohou to být makaróny se sýrem, ravioli s rajčatovou omáčkou nebo jednoduché maso s rýží. Další věc, kterou byste měli mít na paměti je, že nezdravé jídlo je sice pro děti absolutně nevhodné, ale mnohahodinový let je speciální událostí. Vyhněte se pochutinám, které zanechávají mnoho nepořádku (například čokoláda) nebo obsahují mnoho cukru. Dálkový let není ani časem striktního dodržování nutričních pravidel. Oblíbená sušenka může vaše dítě uklidnit víc, než organická gluten-free tyčinky. Pokud je vaše dítě dost staré na žvýkačky, vězte, že právě ty mohou pomoct snížit nepříjemný tlak v uších.

Chlapec si pochutnává na obědě

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru