Connect with us

Tipy

Dvě a půl letenky, aneb dítě v oblacích

Dvě a půl letenky, aneb dítě v oblacích

Zažili jste to už mnohokrát. Sbalit kufry, udělat online check-in, nezapomenout doklady. Následně vyrazit na letiště aspoň o dvě hodiny dřív, nechat se odbavit, dát si kávičku v duty free zóně, nastoupit do letadla… A pak už jen hezky směr cílová destinace. Jenže takový klidný spád to mělo dosud, když jste byli vázaní jen na sebe. Co se ale změní, a hlavně na co se připravit, když s vámi poprvé letí dítě, tak to se dočtete právě v tomto článku. Pokud snad budete potřebovat více rad, vhod přijde i těchto dalších 6 tipů.

Reklama

I ti nejmenší potřebují své cestovní doklady

Tento bod je možná nadmíru jasný, ale opakování je matka moudrosti. Podle norem EU („chvála” jim) musí mít všichni co opouštějí svou krajinu doklad totožnosti, bez ohledu na věk, či pohlaví. Tudíž zápis v pase rodiče již není (ani pro ty nejmenší) možný a budete tak s mrňousem před dovolenou nuceni zavítat na příslušný úřad. Tam dítko vyblejsknou, podepíšete lejstro a máte hotovo. Čekačka na občanku, se kterou může dítko cestovat po EU, je zhruba týden. Na pas si počká měsíc. Pak už tradá, můžete plánovat, bookovat a kupovat letenky.

Letenka – do dvou let, od dvou let…

Že věk nehraje roli? Tak pochopitelně, že u dětí a letenek to neplatí. Tady se na věk hraje, hlavně, když jsou v sázce peníze. Většina aerolinií to má nastaveno tak, že dítě do dvou let za letenku neplatí. Neznamená to, že by ale miminko letělo úplně zadarmo. Platí se letištní a palivové poplatky, které jsou pro dítě do dvou let většinou vyčíslené na zhruba 50 – 60 euro. Dítě do dvou let je myšleno tak, že věk dítěte nesmí v době dovolené přesáhnout 24 měsíců (tam už by cena zpáteční letenky byla počítaná cenou pro děti od dvou let). Dítě do dvou let letí bez nároku na místo, což znamená, že v letadle sedí na jednom z doprovodu. Dítě od dvou let platí nižší cenu letenky spolu s letištními a palivovými poplatky a v letadle má tudíž klasicky nárok také na své vlastní místo.

TIP – v různých diskuzních fórech najdete také tipy, jak na nízkonákladové lety s batoletem. Při nízkonákladovkách, kdy je akční cena letenky levnější než palivové poplatky pro dítě do dvou let, je možnost zakoupit letenku pro batole jako pro klasického dospělého. Při odbavení budete mít menší komplikace, ale i to se údajně dá.

Letím, letíš, letíme!

Přes prvotní komplikace s focením na doklady, kdy to vaše měsíční miminko ne a ne udržet hlavičku a o americkém úsměvu se taky nedá mluvit (no co, aspoň, že se povedla zachytit momentka, kde neřve), jsme se vydali na letiště. Ano, poprvé s mrňousem. „Hin sa hukáže”… Při odbavení zavazadel s přednostním postavením počítat nemůžete. Některá letiště se ale slitují a mrňouse s doprovodem ládují aspoň do toho letadla přednostně. To ale přeskakujeme. Pokud s sebou berete dítko, které ještě k přepravě využívá kočárek nebojte. Své vozítko si můžete vzít až k letadlu, kdy vám jej těsně před nástupem do letadla přijde vyzvednout personál a při výstupu vás kočárek bude čekat hned pod schody. Což je bezesporu výhoda. Jak to vypadá, když už jste v letadle. Pokud je dítě mladší 24 měsíců nárok na místo nemá, sedí tedy na jednom z doprovodu a připoután je při vzletu i přistávání speciálním přídavným pásem, který se připne o váš pás při sedadle. Vše vám ochotně vysvětlí palubní personál, ale nebojte, je to dost easy. Míň easy je samotný let s prckem. Některé děti to zvládají naštěstí dobře a cestu buď prospí, nebo se těm starším strčí do ruky tablet s pohádkou a aspoň na chvíli je vystaráno. Pokud máte ale malé, které právě objevilo krásu chůze, o zábavu máte postaráno nejen vy, ale i všichni okolo. Těm, kteří si tímto obdobím již prošli, nemusíme popisovat dál a pro ty, kterým toto zatím nic neříká, užívejte pocitu neznámého.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru