Connect with us

Tipy

Jídlo v příručním zavazadle: co si smíte vzít a kolik?

Jídlo v příručním zavazadle: co si smíte vzít a kolik?

Jídlo v příručním zavazadle mít můžete. Patří to mezi nejčastěji položené otázky před prvním letem, ale ptají se nás i lidé, kteří letadlem cestují pravidelně. Přiznejme si, mnohokrát jsme si vzali do příručního zavazadla jídlo v takovém množství, o kterém jsme nevěděli, zda je ještě povolené. „Přinejhorším to vyhodím,“ protože víme, že na chyby v balení nás při kontrole upozorní. My jsme se ale rozhodli, že tohle téma si zaslouží nějaký ten návod. Nezapomeňte na to, že informace níže platí na jídlo v příručním zavazadle, ne v odbavené.

Reklama

Kolik jídla si mohu vzít do letadla?

Omezení platí jen na tekutiny anebo potraviny, které „nejsou pevné“ – treska, majonéza, tvaroh, džem, pomazánka atd. Stejně tak na tekutiny v příručním zavazadle platí, že si můžete vzít maximální množství 100ml/100g. Jejich celkové množství nemůže přesáhnout 1l. (Pokud jste prošli kontrolou, v odletové hale si můžete koupit něco na pití i ve větším množství.)

Mléko nebo jinou stravu pro miminka a batolata můžete do příručního zavazadla sbalit také. Neexistuje přesné číslo kolik, má to však být v takovém množství, které vaše dítě bude během letu potřebovat.

Jak zabalit jídlo do zavazadla?

Jídlo v zavazadle by mělo být hermeticky zabalené, v původním obalu. Pokud se vám v minulosti stalo, že jste si sbalili jablko nebo žemli s máslem od maminky a nikdo vám nic nesebral, předpokládáme, že tehdy šlo o nějaký kratší let v rámci EU. Mimo EU se nesmí převážet čerstvé potraviny, doporučujeme vždy zkontrolovat celní předpisy dané země. Některé letecké společnosti nepřevážejí (zejména v případě dlouhých letů) věci, které se lehce zkazí…

Co se tekutin a potravin „nepevného“ skupenství týká (treska, cottage, tvaroh apod.) třeba je zabalit přesně tak, jako všechny tekutiny: v uzavřeném plastovém pytlíčku, spolu s ostatními věcmi podobného charakteru (samozřejmě v nádobkách). Jen si pak nespleťte majonézu se sprchovým gelem.

Když se vám tohle všechno nebude chtít řešit, ale víte, že váš žaludek si prostě žádá odměnu i během krátkého letu, nezapomeňte na to, že i v případě většiny nízkonákladových leteckých společností se dá objednat jídlo na palubu ještě před letem.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru