Connect with us

Tipy

Jídlo v příručním zavazadle: co si smíte vzít a kolik?

Jídlo v příručním zavazadle: co si smíte vzít a kolik?

Jídlo v příručním zavazadle mít můžete. Patří to mezi nejčastěji položené otázky před prvním letem, ale ptají se nás i lidé, kteří letadlem cestují pravidelně. Přiznejme si, mnohokrát jsme si vzali do příručního zavazadla jídlo v takovém množství, o kterém jsme nevěděli, zda je ještě povolené. „Přinejhorším to vyhodím,“ protože víme, že na chyby v balení nás při kontrole upozorní. My jsme se ale rozhodli, že tohle téma si zaslouží nějaký ten návod. Nezapomeňte na to, že informace níže platí na jídlo v příručním zavazadle, ne v odbavené.

Reklama

Kolik jídla si mohu vzít do letadla?

Omezení platí jen na tekutiny anebo potraviny, které „nejsou pevné“ – treska, majonéza, tvaroh, džem, pomazánka atd. Stejně tak na tekutiny v příručním zavazadle platí, že si můžete vzít maximální množství 100ml/100g. Jejich celkové množství nemůže přesáhnout 1l. (Pokud jste prošli kontrolou, v odletové hale si můžete koupit něco na pití i ve větším množství.)

Mléko nebo jinou stravu pro miminka a batolata můžete do příručního zavazadla sbalit také. Neexistuje přesné číslo kolik, má to však být v takovém množství, které vaše dítě bude během letu potřebovat.

Jak zabalit jídlo do zavazadla?

Jídlo v zavazadle by mělo být hermeticky zabalené, v původním obalu. Pokud se vám v minulosti stalo, že jste si sbalili jablko nebo žemli s máslem od maminky a nikdo vám nic nesebral, předpokládáme, že tehdy šlo o nějaký kratší let v rámci EU. Mimo EU se nesmí převážet čerstvé potraviny, doporučujeme vždy zkontrolovat celní předpisy dané země. Některé letecké společnosti nepřevážejí (zejména v případě dlouhých letů) věci, které se lehce zkazí…

Co se tekutin a potravin „nepevného“ skupenství týká (treska, cottage, tvaroh apod.) třeba je zabalit přesně tak, jako všechny tekutiny: v uzavřeném plastovém pytlíčku, spolu s ostatními věcmi podobného charakteru (samozřejmě v nádobkách). Jen si pak nespleťte majonézu se sprchovým gelem.

Když se vám tohle všechno nebude chtít řešit, ale víte, že váš žaludek si prostě žádá odměnu i během krátkého letu, nezapomeňte na to, že i v případě většiny nízkonákladových leteckých společností se dá objednat jídlo na palubu ještě před letem.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw10 hodinami dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus12 hodinami dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus13 hodinami dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky13 hodinami dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus13 hodinami dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus13 hodinami dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a401 dnem dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm1 dnem dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky1 dnem dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru