Connect with us
Unesco, Slovensko - Levoča, Spišský hrad

Koronavirus

Cestování na Slovensko: očkovaní se karanténě vyhnou, neočkovaní ne

Cestování na Slovensko: očkovaní se karanténě vyhnou, neočkovaní ne

Začátkem července se změnila pravidla příjezdu na Slovensko a následně byla ještě upravena. Od 31. července 2021 záleží na tom, zda přijíždějící cestující je nebo není plně očkován proti COVID-19, neboť lidé s ukončeným očkováním se po příjezdu na Slovensko vyhnou domácí karanténě i testování.

Reklama

Pravidla vstupu na Slovensko platná od 31. července:

Slovensko zrušilo stávající slovenský cestovatelský semafor a bude důležité, zda je přijíždějící očkován proti COVID-19 nebo ne.

Plně očkovaní cestující

Cestujícím s ukončeným očkováním proti COVID-19 se při příjezdu stačí prokázat potvrzením nebo zeleným COVID pasem a to v mobilní nebo tištěné podobě. Současně se na ně vztahuje povinnost registrovat se v systému eHranica (plně očkovaným se stačí registrovat pouze jednou za 6 měsíců).

Za plně očkované se považují cestující, kteří mají:

  • 14 dní po podání (15. den) druhé dávky vakcíny s dvoudávkovým schématem, platnost 1 rok.
  • 21 dní po podání (22. den) vakcíny s jednodávkovým schématem, platnost 1 rok.
  • pokud někdo COVID-19 překonal a současně je 14 dní po podání první dávky vakcíny v rozmezí 180 dní od překonání, platnost 1 rok.

Osoby se započatým očkováním

Do 2. srpna do 6:00 bude pro očkované jednou dávkou (pokud cestující obdržel první dávku vakcíny do 9. července 2021) platit přechodné období. Po vstupu na Slovensko bude od cestujících se započatým očkováním vyžadováno nastoupit do karantény, kterou ukončí výsledek negativního PCR testu. Test si ovšem mohou nechat provést kdykoliv po příjezdu (třeba hned). Od 3. srpna bude tento krok možný nejdříve 5. den karantény.

Po skončení tohoto přechodného ustanovení se přejde na standardní režim, v rámci kterého se budou rozlišovat pouze osoby chráněné a nechráněné (za chráněné se budou považovat pouze kompletně naočkované osoby).

Rovněž pro cestující s jednou dávkou vakcíny platí povinnost registrace prostřednictvím systému eHranica.

Neočkovaní cestující

Nové podmínky pro ty, kteří neabsolvovali očkování proti COVID-19:

  • musí se povinně registrovat v systému eHranica,
  • musí nastoupit na povinnou 14denní karanténu,
  • karanténu lze zkrátit předložením negativního PCR testu, který je možné provést nejdříve 5. den od příjezdu.

Nenaočkované děti do 12 let

U dětí do 12 let se bude pohlížet na rodiče. Pokud jsou rodiče očkováni, tak se nebudou muset registrovat. Pokud rodiče očkováni nebudou, na dítě se bude rovněž vztahovat domácí karanténa.

Osoby od 12 do 18 let budou mít přechodné období na očkování do konce 9. srpna, během kterého se bude rovněž pohlížet na rodiče. Od 9. srpna 2021 se cestující od 12 do 18 let budou řídit režimem pro dospělé osoby.

Aktuální situace koronaviru na Slovensku

Změna podmínek vstupu má předejít šíření nové nakažlivější mutace onemocnění COVID-19 a současně zamezit častému zneužívání stávajících výjimek. Rovněž je cílem zvýšit zájem obyvatel Slovenska o očkování proti koronaviru.

Při návratu zpět do České republiky je nutné se řídit podmínkami, které stanovuje cestovatelský semafor.

Důvody, proč cestovat na Slovensko v našich článcích:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru