Connect with us

Koronavirus

Kuba od 15. listopadu opětovně otevře hranice turistům

Kuba od 15. listopadu opětovně otevře hranice turistům

Kuba se sice na podzim minulého roku začala postupně otevírat, ovšem v únoru zavedla povinnou státní karanténu pro všechny mezinárodní cestující. Výjimku měli jen ti turisté, kteří si zakoupili zájezd přes cestovní kancelář/tour operátora. Ti po příjezdu na Kubu podstoupili jen první PCR test přímo na letišti a 24 hodin čekali na hotelu na výsledek. Druhý PCR test podstupovali cestující, kteří přicestovali individuálně, pátý den od příjezdu do země.

Reklama

Jak včera oznámilo kubánské ministerstvo cestovního ruchu, země chce od 15. listopadu 2021 opět postupně otevírat své hranice. Vzhledem k pokroku, jehož bylo na Kubě dosaženo v procesu očkování proti COVID-19, bude do listopadu 2021 plně očkovanáno více než 90 % celkové populace, uvádí se ve vysílání kubánské turistické kanceláře.

Otevírání vnitřního trhu cestovního ruchu bude iniciováno postupně v souladu s epidemiologickou situací v jednotlivých oblastech. Při vstupu do země budou cestujícím měřit teplotu a budou provádět náhodné diagnostické testy. Kuba od očkovaných cestujících nebude vyžadovat PCR test. Zatím ale není jasné, zda bude očkování při vstupu do země povinné.

Podmínky vstupu budeme pozorně sledovat a článek aktualizovat.

Podmínky platné do 15. listopadu 2021

Každý cestující musí při vstupu do země předložit negativní PCR test, ne starší 72 hodin a podstoupit PCR test přímo na letišti. Cestujícím je měřena tělesná teplota a musí vyplnit čestné prohlášení o svém zdravotním stavu. Výsledky prvního PCR testu jsou známy do 72 hodin. Pátý den od vstupu do země je povinnost podstoupit druhý test PCR a čekat na výsledky dalších 72 hodin v izolaci.

Každý turista musí mít pojištění na COVID-19 zakoupené v zemi původu nebo si ho zakoupit po příjezdu na Kubu, a to přímo na letišti za poplatek 30 USD. Zahraniční studenti jsou izolováni ve speciálních zařízeních ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství. Karanténa platí pro všechny cestující bez ohledu na to, zda již prodělali COVID-19 nebo byli proti onemocnění COVID-19 očkováni.

Rezidenti na Kubě podstupují karanténu ve speciálních karanténních zařízeních zdarma včetně dopravy do/ze speciálního zařízení. Turisté musí podstoupit karanténu v hotelových zařízeních v různých provinciích, náklady na hotel a dopravu do/ze zařízení si hradí turista.

Na letišti je povinnost nosit roušku a dodržovat odstup. Zdravotní stav turistů je monitorován v hotelech i v soukromých zařízeních. Od 1. prosince 2020 musí každý cestující zaplatit sanitární poplatek 30 USD, který je už však zahrnutý v ceně letenky.

Vstup na letiště je povolen pouze cestujícím, kteří se musí prokázat platnou letenkou. Od 6. února 2021 se omezují na minimum lety z/do USA, Panamy, Mexika, Bahamského společenství, Dominikánské republiky, Jamajky a Kolumbie. Jsou zrušeny lety z následujících zemí: Nikaragua, Guyana, Trinidad a Tobago a Haiti.

Kuba

Cestování v rámci Kuby

Od 10. ledna nejezdí veřejná doprava uvnitř Havany v době od 21:00 do 5:00 hodin. Od 12. ledna je dočasně zastavena veřejná autobusová a vlaková doprava, jakož i soukromí dopravci mezi Havanou a ostatními provinciemi. Povolený je vstup a odchod z Havany soukromými dopravními prostředky a státní taxi službou pouze přes určená místa – za účelem kontroly zdravotního stavu osob.

Podmínky tranzitu a odjezdu

Odlet ze země z mezinárodního letiště Havana a z dalších letišť v zemi je možný komerčními nebo charterovými lety. Je povolen návrat kubánských občanů na Kubu. Vláda zároveň zrušila vydávání povolení k opuštění země pro občany Kuby a rezidenty.

Opatření v zemi

V důsledku epidemiologického vývoje v zemi přešla Havana od 14. ledna 2021 do fáze transmisión autóctona, tzn. že byla zavedena následující opatření: Zavřená jsou kina, divadla a noční kluby; od 19:00 je zakázáno zdržovat se v parcích, na náměstích a veřejných prostranstvích. Jsou zakázány soukromé a veřejné oslavy a realizování veřejných aktivit. Jsou zavřené restaurace a kavárny, dovolená je donáška jídla. Fitness centra zůstávají zavřena, je zakázáno sportovat na veřejných prostranstvích. Zavírají se státní a soukromá koupaliště, jakož i pláže. Pláže v ostatních letoviscích v zemi zůstávají otevřené. Platí zákaz prodeje rozlévaných alkoholických nápojů; zákaz návštěv v nápravně výchovných zařízeních. Hotely mohou operovat s kapacitou naplnění 60 % a hotelové bazény s kapacitou naplnění 30 %, exkurze jsou zakázány. Zavřené jsou kostely, muzea i galerie.

V platnosti zůstává povinnost nošení roušek ve vnitřních i venkovních prostranstvích; dodržování sociálního odstupu (bezpečné vzdálenosti cca dva metry mezi osobami na veřejnosti), dezinfekce rukou a obuvi před vstupem do prodejen a ostatních prostor. Nedodržování opatření je nadále pokutováno.

Pracovníkům rekreačních zařízení se denně měří tělesná teplota, k dispozici je 24hodinová služba zdravotnického personálu, který monitoruje zdravotní stav klientů, jakož i pracovníků zařízení. Od 2. listopadu 2020 byl obnoven vyučovací proces na školách pro školní rok 2020/2021

Kuba otevřela dovolenkové resorty již minulý rok

Kuba začala postupné znovuotevření nejlepších dovolenkových destinací pro mezinárodní turisty ještě v červenci. Díky cestovním kancelářím je možné cestovat do letovisek Cayo Largo Del Sur, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Santa María a Cayo Cruz a nakonec i do oblíbeného Varadera (otevřeno od 15. října).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus7 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus10 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g10 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN13 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky14 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus15 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru