Connect with us

Koronavirus

Cestování na Kubu: od 6. února platí povinná státní karanténa pro všechny

Cestování na Kubu: od 6. února platí povinná státní karanténa pro všechny

Kuba se sice na podzim minulého roku začala postupně otevírat, ovšem od 6. února 2021 zavádí povinnou státní karanténu pro všechny mezinárodní cestující.

Reklama

Každý cestující navíc musí při vstupu do země předložit negativní test PCR, ne starší než 72 hodin, a podstoupit test PCR přímo na letišti. Cestujícím je měřena tělesná teplota a musí vyplnit čestné prohlášení o svém zdravotním stavu. Výsledky prvního testu PCR provedeného na letišti jsou známé do 72 hodin. Na pátý den od vstupu do země je povinnost podstoupit i druhý test PCR a čekat na výsledky dalších 72 hodin v izolaci.

Rezidenti na Kubě podstupují karanténu ve speciálních karanténních zařízeních zdarma včetně dopravy do/ze speciálního zařízení. Turisté musí podstoupit karanténu v hotelových zařízeních v různých provinciích, náklady na hotel a dopravu do/ze zařízení si hradí turista. Zahraniční studenti budou izolováni ve speciálních zařízeních ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství. Karanténa platí pro všechny cestující bez ohledu na to, zda již prodělali COVID-19 nebo byli proti onemocnění COVID-19 očkováni.

Na letišti je povinnost nosit roušku a dodržovat odstup. Zdravotní stav turistů je monitorován na hotelech i v soukromých zařízeních. Od 1. prosince 2020 musí každý cestující zaplatit sanitární poplatek 30 USD, který je už však zahrnutý v ceně letenky.

Vstup na letiště je povolen pouze cestujícím, kteří se musí prokázat platnou letenkou. Od 6. února 2021 se omezují na minimum lety z/do USA, Panamy, Mexika, Bahamského společenství, Dominikánské republiky, Jamajky a Kolumbie. Jsou zrušeny lety z následujících zemí: Nikaragua, Guyana, Trinidad a Tobago a Haiti.

Cestování v rámci Kuby

Od 10. ledna nejezdí veřejná doprava uvnitř Havany v době od 21:00 do 5:00 hodin. Od 12. ledna je dočasně zastavena veřejná autobusová a vlaková doprava, jakož i soukromí dopravci mezi Havanou a ostatními provinciemi. Povolený je vstup a výstup z Havany soukromými dopravními prostředky a státní taxi službou pouze přes určená místa – za účelem kontroly zdravotního stavu osob.

Podmínky tranzitu a odjezdu

Odlet ze země z mezinárodního letiště Havana a z dalších letišť v zemi je možný komerčními nebo charterovými lety. Je povolen návrat kubánských občanů na Kubu. Vláda zároveň zrušila vydávání povolení k opuštění země pro občany Kuby a rezidenty.

Opatření v zemi

V důsledku epidemiologického vývoje v zemi přešla Havana od 14. ledna 2021 do fáze transmisión autóctona, tzn. že byla zavedena následující opatření: Zavřená jsou kina, divadla a noční kluby; od 19:00 je zakázáno zdržovat se v parcích, na náměstích a veřejných prostranstvích. Jsou zakázány soukromé a veřejné oslavy a realizování veřejných aktivit. Jsou zavřené restaurace a kavárny, dovolená je donáška jídla. Fitness centra zůstávají zavřena, je zakázáno sportovat na veřejných prostranstvích. Zavírají se státní a soukromá koupaliště a plovárny, jakož i pláže. Pláže v ostatních letoviscích v zemi zůstávají otevřené. Platí zákaz prodeje rozlévaných alkoholických nápojů; zákaz návštěv v nápravně výchovných zařízeních. Hotely mohou operovat s kapacitou naplnění 60 % a hotelové bazény s kapacitou naplnění 30 %, exkurze jsou zakázány. Zavřené jsou kostely, muzea i galerie.

V platnosti zůstává povinnost nošení roušek ve vnitřních i venkovních prostranstvích; dodržování sociálního odstupu (bezpečné vzdálenosti cca dva metry mezi osobami na veřejnosti), dezinfekce rukou a obuvi před vstupem do prodejen a ostatních prostor. Nedodržování opatření je nadále pokutováno.

Pracovníkům rekreačních zařízení se denně měří tělesná teplota, k dispozici je 24hodinová služba zdravotnického personálu, který monitoruje zdravotní stav klientů, jakož i pracovníků zařízení. Od 2. listopadu 2020 byl obnoven vyučovací proces na školách pro školní rok 2020/2021.

  • Letiště zůstávají otevřena

Mezinárodní letiště v Havaně je od 15. listopadu po několika měsících opět otevřeno. Komerční a charterové lety tak dostaly zelenou už i v hlavním kubánském městě. Do ostatních dovolenkových destinací jako Varadero nebo Cayo Coco se už pohodlně létá z Evropy od léta 2020.

Kuba již otevřela své dovolenkové resorty

Kuba začala postupné znovuotevření nejlepších dovolenkových destinací pro mezinárodní turisty ještě v červenci. Díky cestovním kancelářím je již možné cestovat do letovisek Cayo Largo Del Sur, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Santa María a Cayo Cruz a nakonec i do oblíbeného Varadera (otevřeno od 15. října). Pro návštěvníky je tak nyní otevřeno třináct z šestnácti provincií Kuby.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Srdcem cestovatel a v minulém životě Newyorčan: s Lukášem o jeho cestách po Africe i Brazílii https://t.co/7rYdyJQogl19 hodinami dozadu
Kam se vydat v Dominikánské republice? 11 TOP pláží https://t.co/M2A9BgcjbB1 dnem dozadu
10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie https://t.co/fWBXTPb2lr #koronavirus3 dny dozadu
10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie https://t.co/fWBXTPb2lr #novinky3 dny dozadu
Číná zavedla povinné COVID-19 testování z konečníku pro příchozí cestující https://t.co/lJPtofl7Ay3 dny dozadu
Číná zavedla povinné COVID-19 testování z konečníku pro příchozí cestující https://t.co/lJPtofl7Ay #koronavirus3 dny dozadu
SLEVA 50%: Azory a Madeira v super luxusní business třídě na léto za 10 590 Kč https://t.co/QULfLoq8kT3 dny dozadu
-50% SLEVA na luxusní byznys letenku: Cancún od 28 990 Kč https://t.co/8LplXU5W4O3 dny dozadu
Seychely se od 25. 3. plně otevřou návštěvníkům z celého světa, ke vstupu postačí PCR test https://t.co/gTnIJNBIRo #koronavirus3 dny dozadu
Seychely se díky očkování a kolektivní imunitě brzy stanou jednou z nejbezpečnějších destinací https://t.co/nqF8stLdtv #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru