Connect with us
Výhled na pohoří se švýcarskou vlajskou

Koronavirus

Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény

Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény

Od 6. května 2021 Švýcarsko neeviduje ČR na seznamu rizikových zemí, to znamená dobré zprávy pro všechny cestovatele. Informovalo o tom Velvyslanectví České republiky v Bernu.

Reklama

Vstup do Švýcarska volný

Při vstupu do Švýcarska a Lichtenštejnska již nejsme povinni předkládat při vstupu výsledek testu na COVID-19, ani nastoupit karanténu. Není nutné ani potvrzení o absolvování obou dávek očkování.

Stále ovšem platí povinnost pro všechny cestující leteckou, autobusovou, lodní nebo vlakovou dopravou vyplnit online formulář při příjezdu do Švýcarska.

Výjimky z povinnosti registrace

Aktuální seznam vysoce rizikových zemí / regionů, jakož i povinnosti cestujících z rizikových regionů po příjezdu do Švýcarska a možné výjimky, jsou zveřejněny na webové stránce Spolkového ministerstva zdravotnictví. V případě nedodržení karantény po příjezdu z vysoce rizikové země může být udělena pokuta do výše 10 000 CHF (cca 236 580 Kč).

Švýcarsko aplikuje u sousedních zemí tzv. regionální přístup, což v praxi znamená, že žádná ze sousedních zemí nebude zařazena do seznamu vysoce rizikových zemí jako celek, ale jen její nejpostiženější regiony. Výjimkou jsou pohraniční regiony sousedící přímo se Švýcarskem, které na seznam zařazovány nebudou z ekonomických, sociálních a kulturních důvodů.)

Je nutné dbát na přepravní podmínky daných aerolinií, i když je nyní cestování do Švýcarska pro Čechy volné, pokud dané aerolinie vyžadují výsledek testu, je nutné jej pochopitelně podstoupit.

Akční letenky do Švýcarska

Švýcarsko

Návrat ze Švýcarska

Švýcarsko a Lichtenštejnsko jsou námi ovšem stále označovány jako „červené“ země (s vysokou mírou nákazy) a negativní testy i karanténa jsou stále vyžadovány. Z této povinnosti jsou vyňaty plně očkované osoby.

Při návratu zpět do ČR je nutné se prokázat vyplněným elektronickým příjezdovým formulářem. Současně je třeba splnit podmínky podle kategorie, do níž cestující spadá:

  • PŘEPRAVA DO ČR VEŘEJNOU DOPRAVOU – čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s přechodným pobytem či cizinci s trvalým pobytem v ČR se musí už před cestou do Česka prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, ne staršího než 72 hodin od odběru, nebo antigenního testu, ne staršího více než 24 hodin od odběru. Následně je po návratu třeba do 5 dní v ČR absolvovat další test (tentokrát PCR, antigenní nestačí). Do obdržení negativního výsledku je nutná samoizolace.
  • PŘEPRAVA DO ČR JINOU NEŽ VEŘEJNOU DOPRAVOU – čeští občané, jejich rodinní příslušníci a cizinci s bydlištěm v ČR musí do 5 dní po příjezdu do České republiky absolvovat PCR test (pozor, antigenní test nestačí). Do obdržení negativního výsledku je nutná samoizolace.
  • CIZINCI PŘIJÍŽDĚJÍCÍ DO ČR – cizinci přijíždějící do České republiky z červených zemí se musí už před cestou do ČR prokázat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, ne staršího než 72 hodin od odběru, nebo antigenního testu, ne staršího více než 24 hodin od odběru. Následně je po návratu třeba do 5 dní v ČR absolvovat další test (tentokrát PCR, antigenní nestačí). Do obdržení negativního výsledku je nutná samoizolace.

Posledním opatřením je, že osoba musí 14 dní po příjezdu z červeného státu nosit všude mimo domov respirátor FFP2.

Švýcarsko, expres

Společenská opatření a nošení ochranných roušek

Spolková vláda zavedla již začátkem března info-kampaň zaměřenou na zvýšenou hygienu – časté mytí rukou, kýchání do lokte, zahazování použitých kapesníků do uzavřených zařízení na odpad, vyhýbání se přímému kontaktu – zavedené je nepodávání si rukou při všech oficiálních i neoficiálních příležitostech.

Povinnost nošení roušky se vztahuje na celé území Švýcarska a Lichtenštejnska, na všechny veřejnosti dostupné vnitřní prostory (včetně železničních stanic, vlakových nástupišť, letišť a všech zastávek hromadné dopravy).

Od 29. října 2020 je povinnost nošení roušky rozšířena na venkovní akce (obchody, stánky, restaurace a bary, farmářské trhy a vánoční trhy), a také na přeplněných pěších zónách, kde nemůže být dodržena bezpečná vzdálenost. Povinnost nošení roušky je rozšířena od II. stupně základních škol výše. Platí na pracovištích, kde není možné dodržet bezpečnou vzdálenost. Roušku nemusí nosit děti do 12 let, osoby, které jsou zdravotně znevýhodněné, hosté v restauracích a barech, pokud jsou usazeni.

Švýcarsko

Od 2. listopadu 2020 vysoké školy přešly na distanční vzdělávání. Povinná školní docházka zůstává v prezenční formě na I. i II. stupni základních a středních škol.

Od 2. listopadu 2020 mohou být použity i rychlé antigenové testy (kromě již využívaných PCR testů) na zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19. Využití rychlých testů je doporučeno těm, kteří vykazují symptomy. Asymptomatické osoby mohou být testovány rychlými testy, pokud dostaly upozornění prostřednictvím Swiss Covid app., kterou je od 25. června 2020 možné si dobrovolně a bezplatně stáhnout. Náklady na testování rychlotesty budou za určitých podmínek hrazeny vládou.

Od 12. prosince 2020 Švýcarsko omezilo otevírací dobu obchodů, restaurací, barů, trhů, muzeí, knihoven, sportovních a volnočasových center do 19:00. Restaurace a bary musí zůstat zavřené v neděli a během státních svátků. Veřejné akce jsou od tohoto data zakázána, s výjimkou bohoslužeb (do 50 osob), pohřbů (pouze rodina a blízcí přátelé), parlamentních shromáždění a politických demonstrací. Amatérské sportovní aktivity spolu může provádět pouze skupina do 5 osob. Kontaktní sporty jsou zakázány. Amatérské kulturní aktivity jsou také omezeny na 5 osob.

Od 18. ledna 2021 je ve Švýcarsku požadovaná práce z domova (při činnostech, kde je to možné). Obchody, které neprodávají zboží každodenní spotřeby jsou zavřené. Stále je platný institut domácí karantény, v případě příznaků onemocnění a také povinnost zaregistrovat se na příslušném kantonálním úřadě veřejného zdravotnictví po příjezdu ze zemí červené zóny a povinnost 10denní domácí karantény.

V případě jejího nedodržení může být udělena pokuta do výše 10 000 CHF (cca 236 580 Kč).

Doprovodná ochranná opatření jsou v kompetenci jednotlivých provozovatelů a posouzení jejich dostatečnosti je na kantonech, městech a obcích.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK19 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #novinky20 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #koronavirus20 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx #koronavirus20 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx20 hodinami dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus22 hodinami dozadu
České památky UNESCO: 14 skvostů v srdci Evropy https://t.co/17ryLmFz2K1 dnem dozadu
PECKA DNE: Prodloužený wellnes víkend v Beskydech od 1 690 Kč https://t.co/5Jrj8Bz82l1 dnem dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 14. 6. https://t.co/zRkk71cN4h #koronavirus2 dny dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTATEiC #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru