Connect with us
Výhled na pohoří se švýcarskou vlajskou

Koronavirus

Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény, kromě letecké dopravy

Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény, kromě letecké dopravy

Od 6. května 2021 Švýcarsko neeviduje ČR na seznamu rizikových zemí, to znamená dobré zprávy pro všechny cestovatele. Informovalo o tom Velvyslanectví České republiky v Bernu. Od 26. června ovšem platí přídavné podmínky vstupu pro cestující letadlem.

Reklama

Vstup do Švýcarska volný

Při vstupu do Švýcarska a Lichtenštejnska již nejsme povinni předkládat při vstupu výsledek testu na COVID-19, ani nastoupit karanténu ani vyplnit vstupní formulář do Švýcarska. Není nutné ani potvrzení o absolvování obou dávek očkování.

Výjimky z povinnosti registrace

Přílet do Švýcarska

Nově je nutné v případě letecké dopravy vyplnit ještě před cestou elektronický příjezdový formulář. Ten se vyplňuje zvlášť pro každého cestujícího. Cestujete-li s dětmi, nebo s nesvéprávnými osobami, lze je uvést v rámci příjezdového formuláře zákonného zástupce. 

Při kontrole po příletu také musíte mít k dispozici k předložení výsledek testu na COVID-19 (PCR test, ne starší 72 hodin, nebo AG test, ne starší 48 hodin před příletem do země).

Situace ve Švýcarsku

Aktuální seznam vysoce rizikových zemí / regionů, jakož i povinnosti cestujících z rizikových regionů po příjezdu do Švýcarska a možné výjimky, jsou zveřejněny na webové stránce Spolkového ministerstva zdravotnictví. V případě nedodržení karantény po příjezdu z vysoce rizikové země může být udělena pokuta do výše 10 000 CHF (cca 236 580 Kč).

Švýcarsko aplikuje u sousedních zemí tzv. regionální přístup, což v praxi znamená, že žádná ze sousedních zemí nebude zařazena do seznamu vysoce rizikových zemí jako celek, ale jen její nejpostiženější regiony. Výjimkou jsou pohraniční regiony sousedící přímo se Švýcarskem, které na seznam zařazovány nebudou z ekonomických, sociálních a kulturních důvodů.)

Je nutné dbát na přepravní podmínky daných aerolinií, i když je nyní cestování do Švýcarska pro Čechy volné, pokud dané aerolinie vyžadují výsledek testu, je nutné jej pochopitelně podstoupit.

Akční letenky do Švýcarska

Švýcarsko

Návrat ze Švýcarska

Švýcarsko a Lichtenštejnsko jsou námi ovšem stále označovány jako „oranžové země“ země (se střední mírou nákazy) a negativní testy i karanténa jsou stále vyžadovány. Z této povinnosti jsou vyňaty plně očkované osoby.

Při návratu zpět do ČR je nutné se prokázat vyplněným elektronickým příjezdovým formulářem. Současně je třeba splnit podmínky podle kategorie, do níž cestující spadá:

Obecná pravidla pro cestující vracející se ze států se středním rizikem:

 • NÁVRAT VEŘEJNOU DOPRAVOU (letadlo, vlak, autobus atp.)
  • Cestující se musí ještě před vstupem do Česka prokázat vyplněným elektronickým příjezdovým formulářem.
  • Současně musí mít už před zahájením cesty do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku antigenního testu (ne staršího 48 hodin od odběru) nebo PCR testu (ne staršího 72 hodin od odběru).
 • NÁVRAT INDIVIDUÁLNÍ PŘEPRAVOU
  • Rovněž je třeba vyplnit ještě před příjezdem do ČR elektronický příjezdový formulář.
  • Dále je nutné absolvovat do 5 dní po příjezdu do ČR antigenní nebo PCR test. Test před návratem není vyžadován.

Výjimky pro očkované a ty, kteří překonali COVID-19:

 • OČKOVANÍ
  • I pro očkované platí povinnost vyplnit před cestou do Česka příjezdový formulář.
  • Současně musí předložit certifikát o očkování proti COVID-19 (písemné potvrzení vydané minimálně v angličtině a to v ČR či jiném členském státě EU) s tím, že od první dávky uplynulo alespoň 22 dní nebo od dokončení očkování uběhlo minimálně 14 dní.
 • PŘEKONÁNÍ COVID-19
  • Povinnost vyplnit před cestou do ČR elektronický příjezdový formulář.
  • Současně je nutné předložit certifikát o překonání COVID-19 v posledních 180 dnech či lékařské potvrzení (v angličtině s patřičnými údaji) nebo diplomatickou nótu dokazující absolvovanou izolaci v zemi odjezdu.
 • DĚTI MLADŠÍ 6 LET
  • Nevztahuje se na ně povinnost vyplňovat příjezdový formulář ani absolvovat test na COVID-19.
Švýcarsko, expres

Společenská opatření a nošení ochranných roušek

Spolková vláda zavedla již začátkem března info-kampaň zaměřenou na zvýšenou hygienu – časté mytí rukou, kýchání do lokte, zahazování použitých kapesníků do uzavřených zařízení na odpad, vyhýbání se přímému kontaktu – zavedené je nepodávání si rukou při všech oficiálních i neoficiálních příležitostech.

Povinnost nošení roušky se vztahuje na celé území Švýcarska a Lichtenštejnska, na všechny veřejnosti dostupné vnitřní prostory (včetně železničních stanic, vlakových nástupišť, letišť a všech zastávek hromadné dopravy).

Od 29. října 2020 je povinnost nošení roušky rozšířena na venkovní akce (obchody, stánky, restaurace a bary, farmářské trhy a vánoční trhy), a také na přeplněných pěších zónách, kde nemůže být dodržena bezpečná vzdálenost. Povinnost nošení roušky je rozšířena od II. stupně základních škol výše. Platí na pracovištích, kde není možné dodržet bezpečnou vzdálenost. Roušku nemusí nosit děti do 12 let, osoby, které jsou zdravotně znevýhodněné, hosté v restauracích a barech, pokud jsou usazeni.

Švýcarsko

Od 2. listopadu 2020 vysoké školy přešly na distanční vzdělávání. Povinná školní docházka zůstává v prezenční formě na I. i II. stupni základních a středních škol.

Od 2. listopadu 2020 mohou být použity i rychlé antigenové testy (kromě již využívaných PCR testů) na zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19. Využití rychlých testů je doporučeno těm, kteří vykazují symptomy. Asymptomatické osoby mohou být testovány rychlými testy, pokud dostaly upozornění prostřednictvím Swiss Covid app., kterou je od 25. června 2020 možné si dobrovolně a bezplatně stáhnout. Náklady na testování rychlotesty budou za určitých podmínek hrazeny vládou.

Od 12. prosince 2020 Švýcarsko omezilo otevírací dobu obchodů, restaurací, barů, trhů, muzeí, knihoven, sportovních a volnočasových center do 19:00. Restaurace a bary musí zůstat zavřené v neděli a během státních svátků. Veřejné akce jsou od tohoto data zakázána, s výjimkou bohoslužeb (do 50 osob), pohřbů (pouze rodina a blízcí přátelé), parlamentních shromáždění a politických demonstrací. Amatérské sportovní aktivity spolu může provádět pouze skupina do 5 osob. Kontaktní sporty jsou zakázány. Amatérské kulturní aktivity jsou také omezeny na 5 osob.

Od 18. ledna 2021 je ve Švýcarsku požadovaná práce z domova (při činnostech, kde je to možné). Obchody, které neprodávají zboží každodenní spotřeby jsou zavřené. Stále je platný institut domácí karantény, v případě příznaků onemocnění a také povinnost zaregistrovat se na příslušném kantonálním úřadě veřejného zdravotnictví po příjezdu ze zemí červené zóny a povinnost 10denní domácí karantény.

V případě jejího nedodržení může být udělena pokuta do výše 10 000 CHF (cca 236 580 Kč).

Doprovodná ochranná opatření jsou v kompetenci jednotlivých provozovatelů a posouzení jejich dostatečnosti je na kantonech, městech a obcích.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus8 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus11 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g11 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN14 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky15 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus16 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru