Connect with us
Trnava, Slovensko

Koronavirus

Město Trnava začalo jako první v Evropě testovat COVID pasy

Město Trnava začalo jako první v Evropě testovat COVID pasy

Slovenské město Trnava začalo během uplynulého víkendového testovat na COVID-19 jako první město na Slovensku a pravděpodobně i v celé EU využívat tzv. digitální zelený certifikát. COVID pas již splňuje potřeby specifikace EU, která díky certifikátu plánuje již toto léto uvolnit hranice cestovatelům. Průkaz o negativním testu nebo absolvování očkování může mít papírovou i digitální formu, jeho základním prvkem je totiž QR kód. Informoval o tom slovenský Denník N. Majitelé tohoto COVID pasu mohou mít volný vstup do vybraných provozů či zařízení.

Fungování COVID pasu si v těchto dnech mohou vyzkoušet všichni, kteří se ve městě Trnava zúčastnili víkendového testování. Občané s nainstalovanou aplikací TrustOne, ale i offline verzí kódu, se již nově mohou při vstupu do vybraných objektů prokázat QR kódem.

Evropský COVID pas přijde v červnu

Evropský COVID certifikát by měl Evropský parlament schválit v červnu a začít platit by měl nejpozději začátkem léta, tedy ještě v červnu – případně v červenci. QR kód v tištěné nebo digitální podobě by měl zajistit bezpečný a volný pohyb po zemích EU během letní turistické sezóny. Země a města je však mohou využívat například při běžném vstupu do prodejen, úřadů nebo kin a divadel.

COVID pas, resp. certifikát, je podle evropské specifikace vydáván ve dvou jazycích (například slovenský a anglický) a s informací, zda je jeho držitel očkován, otestováno nebo překonal COVID (potvrzení platí 3 měsíce).

Zelený covid pas EU
Zdroj foto: Evropská Komise

Na základě digitálního „zeleného pasu“ budou moci očkovaní proti covidu-19 volně cestovat v rámci Unie, testování a karanténní opatření mohou ovšem pokračovat i poté. Samotné očkování nebude jednou z podmínek volného pohybu osob, pouze možností – někteří lidé se očkovat nemohou, nechtějí nebo nestihnou.

Důležité informace o COVID pasu

  • COVID pas se týká těch, kteří absolvují očkování, negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Členské státy EU musí očkovací pas poskytnout všem, kteří splňují alespoň jednu ze tří uvedených podmínek.
  • Certifikát bude mít podobu QR kódu. Kód bude obsahovat informace jako je jméno, datum narození a informace o zdravotním stavu člověka ve vztahu k onemocnění COVID-19, tedy ať už onemocnění překonal, zda byl očkován nebo má negativní PCR či antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,“ uvedl pro portál EurActivu zdroj, který stál u vzniku legislativního návrhu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

POBYT DNE: 5* Maledivy na týden s polopenzí a přímým letem od 33 684 Kč https://t.co/OT0eNUAYsQ6 hodinami dozadu
17 pohádkových vánočních trhů v Evropě, které můžeš letos navštívit https://t.co/iXVXsPG0Xr #novinky8 hodinami dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ8 hodinami dozadu
10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít https://t.co/RtfmOOcmKo #evropa16 hodinami dozadu
10 zážitků, které si na Gran Canarii nemůžeš nechat ujít https://t.co/RtfmOOcmKo17 hodinami dozadu
POBYT DNE: 4* letecký pobyt v Římě se snídaní + program s průvodcem od 13 990 Kč https://t.co/aE91kYsqJT1 dnem dozadu
Mikulášská nadílka je tady! Zadej kód a získej slevu na pobyty na Slovensku https://t.co/SBY7zp8c9z1 dnem dozadu
Hurá do Emirátů! Abú Dhabí nebo Dubaj z Prahy v top sezóně od 7 490 Kč https://t.co/U0GE9BD38G1 dnem dozadu
Tunisko 1. prosince zrušilo veškerá vstupní opatření https://t.co/1fmdzWt7xg #koronavirus2 dny dozadu
S China Airlines do exotiky o 15% levněji: Filipíny, Thajsko, Bali a další od 15 990 Kč https://t.co/nVIj9kw1Xb2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru