Connect with us
Boeing testoval čištění letadla s živým virem. Použité metody se osvědčily

Koronavirus

Boeing testoval čištění letadla s živým virem. Použité metody se osvědčily

Boeing testoval čištění letadla s živým virem. Použité metody se osvědčily

Boeing otestoval své čistící technologie s použitím živého viru a skutečného letadla. Ve spolupráci s Arizonskou univerzitou vyčistili letadlo chemickými prostředky, elektrostatickými rozprašovači, antimikrobiálními nátěry a ultrafialovým zářením. Všechny použité technologie se ukázaly jako účinné.

Reklama

Po vyčištění udělali v letadle výtěry na místech, která kontaminovali virem MS2. Ten je při odstraňování odolnější než COVID-19, píše Simple Flying. Testy byly součástí inicitiativy společnosti Boeing s názvem Confident Travel Initiative. Ta má za cíl podpořit aerolinky v bezpečném cestování pro zaměstnance i pasažéry.

Tento test s živým virem v letadle byl první svého druhu. Test nejprve vyzkoušeli na napodobenině Boeingu 737, až potom postoupili ke skutečnému stroji. Výzkum proběhl na zemi i ve vzduchu, s cílem eliminovat všechny faktory jako nadmořská výška, vlhkost nebo změna proudění vzduchu.

Jak test probíhal?

Vědci aplikovali jednu nebo dvě kapky viru MS2, pro lidi neškodného viru, na dotykové plochy jako stolky, opěradla, odkládací přihrádky a WC. Všechna tato místa byla vyčištěna standardním týmem lidí.

Arizonská univerzita analyzovala každou plochu, která byla vydezinfikována. Výsledky ukázaly různé úrovně efektivity, v konečném důsledku však všechny doporučené produkty, metody a technologie virus MS2 úspěšně zničily.

Aby se univerzita ujistila, že výsledky jsou skutečně platné, výzkum zopakovali i v laboratoři s živým SARS-CoV-2 a vzorky z letadla. Výsledky se i v laboratorním prostředí potvrdily.

Boeing během prezentace výsledků zdůraznil potřebu ochranných vrstev, které zabraňují šíření koronaviru na letišti i v letadle. Kromě toho doporučují, aby pasažéři necestovali pokud se cítí nemocní. K tomu by mělo pomoci zrušení poplatků za změnu letů.

Nápomocné je také hloubkové čištění letišť a zavádění bezdotykových technologií, nošení roušek a mytí rukou.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru