Connect with us

Koronavirus

Bhútánu se hranice turistům otevírat nechce, ačkoliv koronaviru nikdo nepodlehl

Bhútánu se hranice turistům otevírat nechce, ačkoliv koronaviru nikdo nepodlehl

Země po celém světě se už nemůžou dočkat, kdy své hranice otevřou turistům, kteří alespoň trochu pomohou jejich domácí ekonomice zmírnit následky korona-krize. Hlavně tedy buddhistické království Bhútán, země hřmícího draka, rozprostírající se mezi autonomní oblastí Tibetu, Čínou a Indií, velká asi jako Švýcarko, zatím o turisty zájem nemá. Škoda, Lonely Planet tipoval Bhútán za jednu z top destinací roku 2020, ale pak přišel koronavirus.

Reklama

Dorji Dhradhul, generální ředitel Rady pro cestovní ruch v Bhútánu, pro Lonely Planet řekl, že království, ve kterém prý nemají žádné semafory, kouření je tu zakázáno stejně jako lov zvířat a výstup na samé vrcholky hor, kde přebývají duchové, neplánuje otevření svých hranic. A to přesto, že koronaviru v Bhútánu nikdo nepodlehl a nakažených mají podle worldometru pouze 59 jedinců, 18 se už vyléčilo.

V mezích trvalé udržitelnosti

Bhútán, který, co se v 70. letech minulého století otevřel turistům, razí politiku turismu s názvem High Value, Low Volume, se snaží vyhnout masovému turismu. Říkají, že preferují spíše bohatší a environmentálně uvědomělejší turisty, a přestože v naší společnosti jedno nepodmiňuje druhé, je to zajímavá politika. Nabízejí exkluzivní zážitek a zároveň se snaží o to, aby turismus zůstal v mezích udržitelnosti.

V ní budou pokračovat i poté, co se království znovu otevře světu. Podle Dhradhula nyní Bhútán čeká příprava bezpečnostních opatření, které budou muset zavést všichni poskytovatelé služeb cestovního ruchu v zemi. Řídit se budou pokyny Světové zdravotnické organizace a vlastními doporučeními z resortu zdravotnictví.

Bhutáňané aktuálně používají aplikaci ke sledování kontaktů nakažených koronavirem na celostátní úrovni, mezinárodní hranice jsou uzavřeny. Výjimkou jsou pouze repatriační lety místních obyvatel ze zahraničí a dovoz základního spotřebního zboží. Jako jedna z mála zemí uplatňuje Bhútán 21denní karanténu, ne 14denní.

Zájem o Bhútán roste

V roce 2019 navštívilo Bhútán 315 599 zahraničních turistů, vyplývá to ze zprávy o monitoringu turismu za rok 2019, který každoročně realizuje Rada pro cestovní ruch v Bhútánu. To je o více než 15 % ve srovnání s rokem 2018. Království tak loni přinesli turisté téměř 90 milionů amerických dolarů.

O peníze jim ale až tak nejde. Koncem 90. let 20. století zavedla bhútánská vláda socioekonomický index, který dodnes nazýváme Index hrubého národního štěstí. Funguje jako jakýsi sociální teploměr, který zajišťuje, že ekonomický rozvoj země nepůjde na úkor tradičního životního stylu, respektive, že ho nezneužije.

I když je Bhútán uhlíkově neutrální, bojuje s klimatickými změnami

Jistě, to, že tady vymysleli Index štěstí ještě neznamená, že vyřeší všechny problémy země. Bhútán dnes není na první, ani desáté příčce nejšťastnějších zemí, ale nachází se v první stovce. Bojuje s nezaměstnaností, s rozdíly v příjmech obyvatel a už i s klimatickými změnami, které ohrožují křehký ekosystém království, píše National Geographic. Bhútánské ledovce tají, což vede k povodním, dešťová období jsou stále nepravidelnější, což má zase za následek nedostatek vody v období sucha.

Více než 60 procent lesů je chráněných a rostoucí infrastruktura se vyvíjí udržitelným způsobem. Namísto vozidel poháněných benzínem potkáte v zemi elektrické automobily, na čistou energii jezdí i veřejná doprava. Tato opatření umožňují, aby Bhútán zůstal nejen uhlíkově neutrální, ale dokonce i, aby měl v tabulkách spotřebovaných emisí mínusové hodnoty. To znamená, že bhútánské lesy absorbují ze vzduchu více uhlíku, než se činností obyvatel uvolní do vzduchu.

Zcela rozumím tomu, proč nepotřebují ve své zemi kopy turistů, ale raději chtějí mít klid.

Zdroj všech fotografií v článku: shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru