Connect with us

Exotika

Zvířatům se daří, Thajsko bude zavírat národní parky pravidelněji

Zvířatům se daří, Thajsko bude zavírat národní parky pravidelněji

Zatímco se svět vzpamatovává z pandemie onemocnění COVID-19, zvířata si díky vylidnění pláží a národních parků užívají mnohem více prostoru. Vědci tento trend zaznamenávají po celém světě a všimli si toho i thajští ochranáři, kteří prosadili nové pravidlo – národní parky budou uzavírat na dva až tři měsíce každý rok.

Reklama

Po novu musí každý národní park předložit vládním představitelům svůj plán uzavření. Nová pravidla říkají, že to musí být nejméně dva měsíce v roce. Následně Ministerstvo národních parků, ochrany přírody a rostlin rozhodne o zavření konkrétního parku na určité období.

Nepůjde přitom o sezónní uzavírání parků během monzunových dešťů. Sezónní uzávěra je běžná a dělá se už léta, píše magazín Lonely Planet. Je tedy pravděpodobné, že kvůli novému pravidlu budou některé parky uzavřeny i během turistické sezóny.

Právě díky omezení pohybu v zemi na minimum se v národních parcích opět ukázaly živočišné druhy, které ochranáři neviděli už přes deset let. „Nepřítomnost turistů vede k obnově volně žijících živočichů,“ uvedla generální ředitelka thajského odboru na ochranu národních parků Thanya Netithammakun.

Úspěšným příkladem toho, že dočasné zavírání přelidněných oblastí má smysl je podle Lonely Planet slavná zátoka Maya, kterou proslavil kultovní hollywoodský film Pláž. Před svým zavřením navštěvovalo Maya Bay denně více než 5 tisíc turistů, což mělo za následek postupné odumírání korálového útesu. Uzavření pláže na neurčito pomohlo ochránit lokální faunu a flóru a ochranáři po měsících lock-down vidí první pozitivní výsledky.

Thajsko je jedna z nejnavštěvovanějších zemí jihovýchodní Asie. Zároveň je domovem velkého množství exotických zvířat – žijí zde sloni, tygři, přibližně 10% světových druhů ptáků a obrovské množství mořských živočichů.

Omezení volného pohybu v Thajsku a restrikce pro turisty platí od 25. března, některé se postupně začaly uvolňovat koncem května. Do národních parků je vstup stále zakázán a potrvá, dokud to bude nutné, uvedli vládní představitelé.

Mohlo by se ti líbit:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru