Connect with us

Cestopisy

10 zemí, které na rok 2020 doporučuje Lonely Planet

10 zemí, které na rok 2020 doporučuje Lonely Planet

Cestovatelský bucket list na rok 2019 jsi už pomalu vyčerpal/a, i když nějaký ten den na splnění ještě máš. A co příští rok? Lonely Planet sestavilo pro inspiraci žebříček top 10 zemí, které by jsi měl/a navštívit! Nejen, že skrývají přírodní bohatství a autentickou kulturu, ale mnohé z nich bojují na frontě udržitelného turismu a života. Některé jsou stálicemi, jiné zřejmě překvapí. Pár z nich dokonce nedávno změnilo oficiální název a mnohé chystají v dalším roce smělé inovace. Seznam sice máme, ale vybrat si už musíš sám/a.

Reklama

1. Bhútán

Tento malý kousek himalájského ráje se řídí turistickou politikou – vysoká hodnota a nízký dopad. Kvůli ní musí turisté platit vysoké poplatky, aby mohli byť jen vkročit do vrchů s vůní borovic a s kláštery. Ve chvíli, kdy se procházíš po horských stezkách, neposkvrněných odpadky, všechny peníze stojí za to. Společnost ti tu dělají lidé, jejichž buddhistická víra je přirozeně spojuje s tímto nedotčeným prostředím. Búthán je jedinou uhlíkově-negativní zemí a měl by ses stát prvním organickým národem – právě v roce 2020.

2. Anglie

Ačkoliv bylo anglické pobřeží v minulosti zejména obranou proti vetřelcům, dnes je pokojným místem nabízejícím krásné procházky a útěk z ruchu velkoměst. Mořský život mezi skalnatými útesy, chutné fish and chips nebo pozorování delfínů na malebných plážích. I tak může vypadat dovolená v Anglii. Coast Path je sítí pobřežních chodníčků, která by se měla stát v roce 2020, se svými téměř 5 tisíc kilometrů, nejdelší trasou svého druhu na světě.

3. Severní Makedonie

Země je známá svou gastronomií, starověkými tradicemi a přírodou. Milovníky dobrodružství láká nedávno otevřený High Svardus Trail, 495 kilometrů dlouhý trek, mezi nejvýznamnějšími vrcholy regionu i kolem jezera Ohrid, chráněným značkou UNESCO. Makedonie se oficiálně přejmenovala na Severní Makedonii v únoru 2019. Změna názvu byla výsledkem přelomové dohody s Řeckem, která ukončila desetiletí napjatých vztahů mezi dvěma zeměmi.

4. Aruba

Na jihu ostrova Aruba se nachází město San Nicolas, známé i jako Město svítaní. Je ozdobené kreativními street-art nebo pop-up výtvory místních i mezinárodních umělců. Stejně úžasné jsou i snahy země o udržitelnost. Ostrov se nabídl jako testovací vzorek pro jiné země pro rozšíření spojené s obnovitelnou energií. Kromě toho pracuje na zakázání jednorázových plastů a krémů na opalování, ničících korály. Mělo by se tak stát v průběhu roku 2020.

5. eSwatini

Jedna z nejpodceňovanějších a nejméně navštěvovaných afrických zemí je eSwatini, někdejší Svazijsko. Název mu změnil král Mswati III. v roce 2018. Vrátil se tak k historickému jménu země. Král zároveň změnu odůvodnil tím, že si zemi často lidé pletou se Švýcarskem. S cílem zvýšit počet turistů v zemi postavili nedávno nové mezinárodní letiště a zlepšili infrastrukturu cest. Památková rezervace a hlavní město by měly lidi také přilákat. eSwatini nabízí množství dobrodružství od zip line drah přes turistiku, rafting až po nezapomenutelná setkání s nosorožci.

6. Costa Rica (Kostarika)

Costa Rica je další zemí na seznamu udržitelných destinací. Turisty láká zejména její biodiverzita. Ospalí lenochodi na stromech, černooké žáby jedovaté pro dravce nebo velryby v Tichomoří. To všechno zažiješ právě na Costa Rice. Místní obyvatelé velmi dobře chápou důležitost uchovávání jejich kousku tropického ráje a našli způsob, jak k sobě pozvat turisty a zároveň žít v harmonii se svými sousedy – od tropických mravenců až po jaguáry. Až 90 % energie v zemi je vyráběno z obnovitelných zdrojů a v roce 2020 by se měla stát uhlíkově-neutrální.

7. Nizozemsko

V roce 2020 bude svět oslavovat 75 let svobody od ukončení Druhé světové války. Nizozemsko se chystá vzpomínat v podobě mnohých událostí po celé zemi. Ačkoliv Amsterdam stojí vždy za návštěvu, nezůstaň budoucí rok jen při hlavním městě. Využij výbornou železniční síť a objev oslavy v krásných městech. Lonely Planet doporučuje navštívit Nizozemsko v dubnu a květnu 2020, jelikož se bude konat Králův den, Den osvobození a Eurovize. Lákadlem je i více než 35 tisíc kilometrů cyklistických tras, které tě dovedou například i k dědictví UNESCO – moři Wadden See.

8. Libérie

O Libérii toho mnozí vědí jen málo. Je ale plná optimistických lidí a přírodních zázraků. Nádherné pláže jsou rájem pro surfaře, například ve známém Robertsport. Libérie je domovem druhého největšího dešťového pralesa v západní Africe. Nebuď překvapený/á, pokud natrefíš na šimpanze, lesní slony a liberijské hrochy Pygmy. Přelomová rozvojová dohoda s Norskem by měla zastavit celé odlesňování právě do roku 2020. To pomůže zachovat přírodní poklady pro další generace.

9. Maroko

Cestovat po Maroku je teď díky zlepšené infrastruktuře mnohem jednodušší. První africký rychlovlak umožňuje dostat se z Casablancy do Tangieru za dvě hodiny (kdysi za 5 hodin). Starověké mediny se renovují ve městech Fez, Essaouira, Meknes, Tetouan a Marrákeš. Ten bude v roce 2020 korunován za první africké město kultury. Davům lidí můžeš utéct do berberských vesnic v horách, opuštěných atlantických pláží a pustin. Mnohé v z místních ubytování nebo restaurace doplňují styl udržitelnými prvky.

10. Uruguay

Pokud Uruguay není na tvém bucket listu, rok 2020 je skvělou příležitostí si jej tam přidat! Atlantické pobřeží a řeka Rio de la Plata tvoří až 660 kilometrů dlouhou plochu, umožňující rozvoj vinařství a horkých pramenů. V posleních letech Urugruay vynikal i progresivním sociálním programem. Od legalizace marihuany přes práva LGBTQ+ skupiny až po udržitelný turismus. Země má též velmi přátelské a otevřené obyvatele.

Zdroj informací: lonelyplanet.com

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku: Hana Kuchárová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment
Nahoru