Connect with us
Catania - Sicílie

Cestopisy

Bari, Katánie, Alicante. Objev autentické kouty Itálie či Španělska + letenky od 992 Kč

Bari, Katánie, Alicante. Objev autentické kouty Itálie či Španělska + letenky od 992 Kč

V Barceloně jsi už byl/a, Řím máš prochozený a Madrid znáš nazpaměť? Tento rok to můžeš pojmout trochu jinak a vydat se do jedné z lákavých autentických destinací ve Španělsku či Itálii – Bari, Katánie nebo Alicante. Jsou ideální nejen na plážovou dovolenou, ale i na poznávačku s nabitým programem. Najdeš v nich totiž krásné historické památky, ochutnáš to nejlepší z jižanské kuchyně a odpočineš si u slané vůně moře. Navíc, zpáteční letenky z Vídně nebo Prahy teď pořídíš za parádní ceny.

Reklama
Bari
Bari

Bari

Bari je město v italském regionu Apulie (italsky Puglia) obklopeném Jaderským mořem. Region je známý městečky na kopcích, po staletí obdělávanou půdou a nekonečným pobřežím. A čím se vyznačuje Bari? Kdysi bylo typickým dělnickým městem s industriálním nádechem, nenech se však touto pověstí oklamat. V posledních letech prošly jeho kulturní památky a mnohá sešlá zákoutí renovací, díky čemuž dostalo novou vzrušující tvář.

Co bys měl/a vidět a zažít v Bari?

Zapomeň na fungující přístav v Bari, projdi se po starém přístavu, v němž jakoby se na několik století zastavil život. Rybáři zde prodávají čerstvě ulovené ryby. Jestli chceš poznat skutečné Bari, musíš se zastavit právě tady. Starý přístav je rovněž ideálním výchozím bodem pro procházku po Lungomare, ikonické promenádě, kterou dal postavit Mussolini. Ačkoliv je s ní spojována neslavná historie, dnes ji lidé navštěvují kvůli barům, restauracím a kavárnám, které ji lemují.

Bari
Lungomare

Bari v žádném případě nemůžeš navštívit, aniž by sis prohlédl/a Bari Vecchio. Název můžeme přeložit i jako Staré Bari. Rozléhá se na poloostrově mezi městskými zdmi a je srdcem historického centra města. Typické jsou pro něj úzké klikaté uličky, dlážděné cesty a malá náměstí, která přímo zvou k probádání. Najdeš zde 4 kostely, katedrálu a baziliku. Centrum Bari je jedním z těch míst, kde se docela rád/a ztratíš.

Bari
Staré město

Pokud si chceš po dlouhém dni odpočinout v tom správném Bari stylu, zamiř na náměstí Piazza Mercantile. Kdysi to tu žilo obchodníky, rybáři a farmáři prodávajícími své výrobky, dnes si můžeš vychutnat kávu v jedné z místních kaváren nebo navštívit obchůdek se zmrzlinou a dát si kopeček pověstné italské zmrzliny. Naproti náměstí stojí historická budova Palazzo del Sedile, která byla základnou barijské Rady šlechticů. Během soudů a vykonávání trestu byl využíván Colonna della Guistizia – Sloup spravedlnosti před budovodou, ke kterému přivazovali odsouzené, následně je zbičovali nebo přivázali nahé.

Bari
Piazza Mercantile

Katánie

Katánie neboli Catania je starověkým přístavním městem, které se nachází na východním pobřeží italské Sicílie. Leží na úpatí sopky Etny, nejvyšší činné sopky v Evropě. Katánie získala status UNESCO památky, a to díky své bohaté historii, kultuře a architektuře, která se pyšní jedněmi z nejlepších barokních památek v celé Itálii.

Co bys měl/a vidět a zažít v Katánii?

Náměstí Piazza Duomo je barokní ozdobou města a zároveň domovem hned několika nepřehlédnutelných budov. Mezi nimi Palazzo dei Chierici, postavený v 18. století, Palazzo degli Elefanti v současnosti sloužící jako radnice a katedrála Duomo di Catania. Uprostřed náměstí stojí Sloní fontána se symbolem města – malým slonem, o kterého se opírá obelisk.

Catania
Náměstí Piazza Duomo

Sopka Etna je bezpochyby nejvýraznějším znakem spojujícím se s Katánií a odvíjí se od ní i turistická příchuť města. Atrakcí je například Via Etna, spojující Piazza Duomo s úpatím sopečného vrchu. Podél ní můžeš obdivovat elegantní kostely a paláce s dramatickým pozadím. Procházet budeš rovněž kolem Piazza Stesicoro, jednoho z nejživějších náměstí v Katánii. Celá oblast kolem Etny je chráněným národním parkem se spoustou cestiček vedoucích nahoru či dolů ze sopky. V jejím okolí se můžeš procházet nebo vyjít až na samý vrchol, kde se ti naskytnou nezapomenutelné výhledy na Katánii a Jónské moře.

Catania
Via Etna

Hrad Ursino, postavený v 13. století, přežil zemětřesení v roce 1693 a pár let předtím i výbuch sopky, přičemž láva zaplnila hradní příkop. Sloužil jako domov pro aragonskou dynastii a později se stal známým vězením. Dnes tu najdeš Muzeum Katánie.

Catania
Hrad Ursino

Alicante

Alicante je jedním z nejkrásnějších španělských měst a velmi oblíbená destinace, ať už na delší dovolenou nebo nabitý víkendový citybreak. Město láká 218 kilometry pobřeží s krásnými plážemi a 330 slunečnými dny v roce. Pokud jsi však měl/a pocit, že se do tohoto města vyplatí přijet pouze za poleháváním na pláži, jsi na omylu. Alicante má Staré město, hrad i vzrušující noční život.

Co bys měl/a vidět a zažít v Alicante?

Staré město nebo El Barrio je historickým srdcem Alicante. Jestli máš chuť se ztratit a zažít autentickou atmosféru města, vydej se právě sem. Vychutnej si v desítkách restaurací španělské pochoutky, večer si dej drink a nevynechej tapas. Ve Starém městě stojí impozantní radnice s věžemi, které nabízejí výhled na náměstí. Postavena byla v 18. století. Turisté mohou navštívit tzv. modrý pokoj a malou kapli, kde se v létě konají svatby.

Alicante
Ulice Alicante

Součástí Alicante je rovněž jeho bohatá historická minulost, jelikož celé město bylo prakticky postaveno na základech hradu Santa Barbara. Ten byl postaven v 9. století a je v překvapivě zachován. Na samotný vrchol tě vyveze výtah nebo se můžeš projít po klikaté cestě. Strávit zde můžeš klidně i celý den, je se na co dívat.

Alicante
Hrad Santa Barbara

Dalším místem, které v Alicante určitě nemineš, je promenáda La Explanada de Esplanada. Je hlavní a nejkrásnější promenádou ve městě a je poskládána z více než 6 milionů červených, krémových a černých dlaždic. Lemují ji palmy a je ideálním místem na procházku a nasávání atmosféry Španělska plnými doušky. Nechybí ani kavárny, bary a obchůdky s oblečením a jinými produkty.

Alicante
Promenáda La Explanada de Esplanada

Akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru