Connect with us
Pohled na italskou vesnici

Cestopisy

Bari – místo mnoha tváří. Tipy na letenky z Vídně od 1 254 Kč. Poletíš?

Bari – místo mnoha tváří. Tipy na letenky z Vídně od 1 254 Kč. Poletíš?

Bari je typickým příkladem oblasti, o které se často mluví, ale nikdo o ní pořádně nic neví. Možná snad jen to, že leží v jižní části Itálie. Přitom je to město, a vlastně i celá provincie, s obrovským duchem a ideálním místem pro útěk z každodenní rutiny. Především teď, kdy se počasí neustále mění. Bari je totiž známé tím, že je prakticky jedno, kdy tam přijedete; deštník určitě můžete nechat doma.

Reklama
Bazilika sv. Mikuláše ve městě Bari.

Zdroj: Littleaom/ Shutterstock.com

Akční letenky z Vídně do Bari:

 • Odkud? Přímým letem z Vídně
 • S kým? Letíš s Ryanair
 • Kdy? Akční termíny zejména na duben
 • Příklad? Termín 3. – 10. dubna 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo

Historie na úvod

V historii bylo Bari známé jako průměrné přístavní městečko. Nyní je to po Neapoli druhé největší a ekonomicky nejdůležitější město v jižní Itálii. Největší hodnotu však aktuálně nabývá díky svatému Mikuláši, patronovi námořníků a obchodníků. V roce 1087 zde byly z Myry převezeny jeho ostatky a v roce 1089 je posvětil sám papež. Na počest tohoto světce se zde dokonce pravidelně začátkem května pořádá festival s názvem Festa di San Nicola. Davy lidí v kostýmech jako z 11. století se zde sejdou a proudí městem, které se během těchto oslav mění na pohádkové království. Pokud nejste příznivci podobných akcí, můžete aspoň využít parádních party, které každý večer následují. V tomhle Italové nikdy nezklamou. Dokážou se bavit do brzkého rána a nepotřebují k tomu ani litry alkoholu.

Lidé, kteří se společně baví u stolu.

Zdroj: Littleaom/ Shutterstock.com

Pláže, pláže, pláže

Po dobré zábavě dopřejte svému tělu relax a vydejte se na jednu z pláží. Říká se, že oblast Apulie má nejkrásnější pobřeží v Itálii. Pokud chcete tip na místo, kde narazíte na minimum turistů, pak je to jednoznačně Cala Paura. Jezdí tam zejména domácí a najdete tam útulné restaurace servírující vynikající dary moře všech možných druhů. Pokud chcete něco víc na úrovni, navštivte písčitou pláž jako z pohlednice v San Giovanni. Jsou tam vystavěny přímořské chatky, sprchy a můžete si tam pronajmout lehátko i slunečník. Turisty nejoblíbenější pláž je ale dlouhodobě v místě zvaném Giovinazzo, vzdáleném asi 30 km od města Bari. Kromě bílého písku a čisté vody lidi láká i na historické centrum, které nabízí krásný únik před horkým sluncem.

Slunečníky na pláži.

Jeskyně, co nemá v Itálii obdoby

Pro ty, kteří nechtějí strávit celý výlet odpočinkem na pláži, máme tip v podobě nejrozsáhlejšího a nejkrásnějšího jeskynního komplexu v celé Itálii. Řeč je o Grotte di Castellana, který před více než 90 miliony lety začala vytvářet podzemní řeka. Návštěva je možná pouze s průvodcem a zřejmě nejpůsobivější je dvouhodinový dlouhý okruh. Dostanete se tak k útvarům, které blízce připomínají kapitolskou vlčici z pověstí o zakladatelích Říma, Milánský dóm nebo Šikmou věž v Pise. Absolutním klenotem celého podzemí je však Bílá jeskyně. Dobrý nápad je vzít si nějaký lehký svetr, protože i přes horka, která v provincii Bari panují, teplota dole nepřesáhne 15 stupňů.

Světlo dopadající skrz dutinu v jeskyni.

Fantastická vesnička 

Poslední „must-see“ je vesnička Alberobello. Její bílé kamenné domky se špičatými střechami patří do architektonického stylu zvaného Trulli. Původní panovníci nařídili osadníkům postavit obydlí bez malty, aby mohly být v případě královské inspekce snadno zbořeny. Zní to šíleně, ale důvod byl prostý – placení daní. Neapolská norma z 15. století totiž stanovila, že založení nového města podléhá daním, čemuž se místní šlechta snažila vyhnout jako čert kříži. V 18. století se však tato obec stala svobodnou a od roku 1996 patří pod světové dědictví UNESCO.

Žena stojící u obchůdku ve vesnici Alberobello.

Zdroj: MNStudio/ Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru